TIME LURKER – Time Lurker (CD-2017, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

Agilní label Les Acteurs de l’Ombre Productions vydal další oku lahodící digi-pack, na jehož pevných „křídlech“ najdete název TIME LURKER. Tento francouzských projekt, za kterým primárně stojí multiinstrumentalista Mick, se zrodil někdy v roce 2014. Na klasickou „velkou“ nahrávku si však jeho bližní museli počkat až do letošního léta, kdy se na trhu objevil stejnojmenný debut. Mick na něm pokračuje ryze v individuální práci, tedy s výjimkou vokálů. Pro tyto účely si pozval hned čtyři hosty, jejichž úkolem bylo nahrávku co nejvíce zpestřit. No, nejsem si jist, jestli podíly jednotlivých pěvců vůbec rozeznáte, ale to není úplně podstatné.

Mnohem důležitější je to, že Mick dal dohromady velmi kvalitní blackmetalové dílo, jenž na jednu stranu těží z tradičních žánrových kořenů, ale také se opírá o celou řadu elementů doom metalových. Nahrávka je postavena na pozvolna rozpínající se kompozičnosti, jež je jakýmsi poznávacím znamením většiny zastoupených skladeb. Posluchač se o tom může ostatně přesvědčit hned v první skladbě zvané „Rupture“, hnilobné ukolébavce s blackmetalovým zvukem kytar, příjemně zakamuflovanými klávesami a neurvalými vokály. V následující „Judgment“ se v tvorbě TIME LURKER poprvé objevuje výraznější blackmetalová zběsilost, avšak její střih není nikterak monotónní. Skladba je naopak rozsekána na několik pestrých partů, a přestože ani jeden z výčtu není úplně chytlavý, tak v celkové pospolitosti funguje „dvojka“ rovněž velmi dobře.

Time Lurker_promoVrchol nahrávky nicméně přisuzuji záhy přicházející post-blackmetalové oáze „Ethereal Hands“, za kterou by se nemuseli stydět ani trubadúři BLUT AUS NORD. Ostatně jejich vliv zasahuje do tvorby TIME LURKER poměrně výrazně, ovšem toto mé tvrzení berte spíše jako určité představovací vodítko. Po „přestávce“ v podobě instrumentálního intermezza „Reborn“, dochází k jakémusi pomyslnému dělení kompletu, po jehož odeznění následuje blasphemie „No Way Out from Mankind“. Nejdivočejší kousek je v rámci celku poněkud jinou „pohádkou“, a přestože zde tolik opojných nápadů nenacházím, připouštím, že v rámci pestrosti není obdobná palba od věci. Není divu, že předposlední track „Passage“ posléze konejší trpělivého posluchače ambientní „neurčitostí“, aby pak v závěrečné „Whispering from Space“ došlo k uzavření kruhu, neboť z hlediska provedení se skladba velmi výrazně přibližuje tracku úvodnímu. A paradoxně toto výrazové teritorium se mi v podobě TIME LURKER pozdává asi nejvíc.

„Time Lurker“ je album, které má smysl i kvalitu. V záplavě evropských nahrávek sice nebude markantněji vyčnívat, ovšem své posluchače by si mělo najít s přehledem. Teď už je jen otázkou, zdali budou posluchači ochotni odložit nahrávky svých oblíbenců a věnovat trochu času bezejmennému projektu. Asi jak kdo. Každopádně ale nahrávku doporučuji všem příznivcům blackmetalové moderny, případně i avantgardy. Pokud máte slabost pro většinu francouzských blackmetalových formací, je velmi pravděpodobné, že si záhy oblíbíte i toto děťátko. Uvidíme, co z něho dál vyroste…

ALL

https://www.facebook.com/timelurker

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *