THROES OF DAWN – Our Voices Shall Remain (CD-2016, Argonauta Records)

Nevím, ale vždy jsem měl finské THROES OF DAWN za kapelu, která stojí až v té „druhé řadě“ a nedaří se jí prokopnout víko paní Štěstěny. Solidní tvorba, avšak konkurence ve Finsku obrovská, vždyť i mnozí další souputníci by mohli vyprávět. Dobu neúprosného snažení mají ovšem THROES OF DAWN dávno za sebou, léta gothic-doomové dřiny jsou nenávratně pryč, koneckonců to pánové částečně deklarovali už na progresivně laděném počinu „The Great Fleet of Echoes“ z roku 2010. Po šesti letech ovšem „vyletěla holubička ze skály“ s nahrávkou „ Our Voices Shall Remain“ a přiznám se, že dokonale okouzlila mé ušní bubínky.

A jak novou tvář THROES OF DAWN nejlépe přiblížit? Zkusím si pomoci „škatulkami“ a přirovnáním. Aktuální tvorba Finů balancuje na hranici experimentální hudby, progresivního rocku, doomového odkazu a post-rock/metalu. Atmosférou mi nahrávka připomíná neuvěřitelné „A Deeper Kind Of Slumber“ od TIAMAT, ovšem tento můj poznatek berte pouze jako zdánlivé vodítko, a to především díky jistému symbolu intimity. V tomto ohledu mohu vyzdvihnout především fantastickou baladu „Lifelines“, jejíž kytarové finále považuji za kolosální.

Throes of DawnPo celou dobu nahrávky posluchače provází nesmírně sugestivní vokál (Henry Koivula – od roku 2011 též člen neméně SHAPE OF DESPAIR), čistý a patřičně procítěný. Jednotlivými kompozicemi se jako vánek proplétají sbory, ale i Henryho zdvojené vokály a zejména jeho „vyprávěcí“ hlas působí neuvěřitelně působivě a uvěřitelně. Aktuální nahrávka rozhodně není počinem, jenž se vám dostane pod kůži okamžitě. Je i dost dobře možné, že si po prvním poslechu všimnete jen křehkých melodií a zbytek se vám tak trochu vytratí ze zorného pole. Nicméně nahrávka je natolik interesantní, že by vás měla sama vyzvat k opakovanému poslechu. Hodně zajímavé je i pozorovat, kterak kapela přistoupila k sestavování jednotlivých kompozic. Ty jsou sice dostatečně rozvleklé, ale mají v sobě i několik „písničkových znaků“, takových záchytných bodů, které nahrávku udržují v potřebné rovnováze. K dokonalosti tu nic moc podstatného nechybí.

Na „Our Voices Shall Remain“ THROES OF DAWN konečně prodali veškerý um a umělecký potenciál. Skoro to vypadá, jako kdyby před lety tohle všechno neuměli dostatečně podat, lépe se vším naložit, zkrátka udělat to tak, aby byl výsledek vynikající po všech stránkách. A přesně tohle se finským zástupcům nyní povedlo. Fans mají tu čest poslechnout si vyprecizovanou nahrávku s obrovským potenciálem a sám jsem nesmírně zvědav, kudy se THROES OF DAWN vydají na další nahrávce. Právě teď se totiž nachází na vrcholu své umělecké dráhy.

ALL

https://throesofdawn.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *