THE WANDERING – Zlatodějství (digital – 2020)

Scénický metal, melancholický rock pod rouškou intimity, žádné vokály, pouze hra emocí a jinotajů… Takto nějak by se dal ve zkrátce charakterizovat druhý sólový počin Tomáše Procházky (ex-GORGONEA PRIMA), českého hudebníka, který už hezkých pár pátků žije v Dánsku, a pod vlajkou THE WANDERING ztvárňuje své hudební sny a fantazie. A co je na tom všem nejlepší? Nečiní tak vůbec špatně! „Zlatodějství“ představuje Tomáše jako velmi otevřeného skladatele, který se dokáže do vlastní produkce položit a na posluchače patřičně zapůsobit. Žánrová rozkročenost nahrávky je zároveň jednou z největších devíz. Je vidět, že Tomáš na sobě pracuje nejen jako muzikant, ale také jako filozof (viz celkový námět, o němž se dočtete v nedávném rohovoru).

Škoda jen, že pro svůj projekt nesehnal nějakého vokalistu, neboť některé pasáže po zpěvu doslova volají. To je ale v podstatě jediné (jakoby) mínus, které zde nalézám. Jinak na mě „Zlatodějství“ působí jako rozjímavý a odpočinkový materiál, kterému nechybí ani  syrovější okamžiky. Zejména zvuk kytary mi tu a tam připomene EMPEROR, pravda, zde v poněkud jemnějším provedení. Velkým překvapením je však pro mě Tomášův smysl pro baladičnost. Elegie „Rozmar“ je v tomto ohledu dechberoucí a mrazivá, v rámci žánrového zařazení jednoznačně ambientní. S určitostí jeden z vrcholů nahrávky. Smutek doslova „teče“ i ze skladby „Apatie“, ovšem potřebná gradace tu přece jen chybí. Dovolím si tvrdit, že právě tohle je jedna ze skladeb, ze které se dalo vytáhnout ještě o trochu víc. Nicméně přes avantgardní „Celost“ se pak „cestička k domovu“ stáčí k rozjímavosti s názvem „Hold“, dalšímu sentimentálnímu pokladu, jemuž v druhé polovině dominují výpady klavíru. Zároveň se jedná o letmou vzpomínku na Karla Kříže GORGONEA PRIMA – R.I.P.), se kterým byl Tomáš dlouhodobě hudebně svázán. Vskutku velmi příjemná tečka na úplný konec…

„Zlatodějství“ je hudba jako dělaná k přemýšlení… Natáhnout se, otevřít si knížku, nalít si dobré víno… Pokud máte rádi hudbu i jako kulisu, tato nahrávka vám skvěle poslouží. Nemusí se však primárně jednat o tento účel. Tomášovy skladby mají rozhodně něco do sebe a jsou tou nejlepší pozvánkou k dalšímu počinu, který by už mohl mít mnohem razantnější rozmach. Protože nahrávka není k dispozici na fyzickém nosiči, musí si zájemci (zatím) vystačit s příslušnými hudebními službami (Spotify, Deezer, Apple Music atd.).

Skladby: Souznění, Tmářství, Romar, Apatie, Celost, Hold.

Sestava: Tomáš Procházka – veškerá hudba

ALL

https://bandzone.cz/thewandering

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *