THE MORNINGSIDE– Letters From The Empty Towns (CD-2014, BadMoodMan Music)

Letters from the Empty TownsPo poslechu moskevských THE MORNINGSIDE musím konstatovat jediné! Tahle kapela má rozhodně zajímavé nápady, tématicky dokáže posluchače upoutat svoji „vyprávěcí stylistikou“, leč celková kvalita poněkud pokulhává. Kdyby se desku „ Letters From The Empty Towns“ skutečně podařilo alespoň z poloviny dotáhnout do vítězného konce, možná bychom tu měli co dělat s jedním z největších překvapení tohoto roku. Ale pojďme hezky popořádku…

Dosavadní kariéra THE MORNINGSIDE by se dala do těchto chvil rozdělit do tří časových etap, přičemž ta úvodní sahá hluboko do devadesátých let (tehdy se kapela ještě jmenovala MORNINGSIDE CEMETERY) a v podstatě končí rokem 2006, kdy se nové, dosti upravené hráčské plénum, přejmenovává na THE MORNINGSIDE a společně předkládá posluchačům hned dva řadové počiny a jedno EP. Po delší tvůrčí pauze, jež pravděpodobně zabrala pět dlouhých let, vrátili se THE MOURNINGSIDE až letos a znovu pod křídly vydavatelství BadMoodMan Music.

themorningside.bandcampJak už jsem ale výše uvedl, není všechno zlato co se třpytí. Ruská formace se sice snaží posluchače stáhnout stůj co stůj do příběhu, jež vykládá něco o zkroušenosti jedince, který je sám ztracený v rušném velkoměstě, stůj co stůj se snaží navodit skeptickou atmosférou a stavy plné sklíčenosti, ovšem výsledek je spíše polotovarem, než inspirující hudební oázou. Kapela se sice nedá upřít snaha o vytvoření něčeho skutečně velkého, ale když dojde na lámání chleba, tak výsledkem je jen jakési zamotání se do krkolomných vyhrávek, řekněme hráčky nikterak jednoduchých, nicméně po stránce skutečného požitku, spíše nudných a nezajímavých. Možná, že někdy před dvacet lety by tenhle materiál obstál, ale v současné době se rozhodně musí ztratit ve vesmíru daleko šťavnatějších počinů.

Smutné to konstatovaní pro kapelu, jejíž členové umějí nástroje ovládat na vysoké úrovni – bohužel, tady spíše drhne stránka kompoziční. Z hudby je cítit, kterak by hoši pod nátlakem vlastní horlivosti, chtěli dosáhnout stanoveného cíle, tj. okouzlit posluchače deathmetalovým siločarami a a přidat mu k tomu ještě kousky teskných melodií – nicméně dosti zvláště a nahrubo… Těžko říci, jaký byl přesně onen finální záměr. Další problém však spatřuji i v nepříliš zdařilé zvukové kvalitě, která mi připomíná dobu devadesátých let u nás. Pokud popustím uzdu fantazie, tak mi THE MOURNINGSIDE asi nejvíce připomínají českou deathmetalovou kapelu ABSURD CONFLICT, jejíž vyznění bylo plus mínus podobné, byť se tedy našinci do jednotlivých aranží nezamotávali až tak sebedestruktivně. Na tou jsou THE MOURNINGSIDE opravdovými kadety.

„Letters From The Empty Towns“ není zdařilé album. Po prvních chvílích sice posluchač může získat dojem, že by se mohl nadít něčeho zajímavého, jenže s dalšími minutami se dostavuje pouze neskutečná lopota a zmar. Vůbec přitom nepochybuji o tom, že celé tohle divadlo, muselo vzít sestavě pěkné penzum sil… Je to smutné, ale z mráčku jménem THE MOURNINGSIDE (prozatím) pršet rozhodně nebude…

ALL

http://themorningside.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *