THE LUMBERJACK FEEDBACK – Blackened Visions (CD-2016, Kaotoxin Records)

Francouzská jednotka THE LUMBERJACK FEEDBACK doskotačila ke svému debutovému výlisku. Z pohledu undergroundové firmičky Kaotoxin Records se jedná o jeden z významnějších okamžiků, neboť právě na tento materiál čekal každý druhý fanoušek doom/sludge metalu. I s přihlédnutím k tomu, že předchozí dvě EP se dají označit za delikatesní pozvánku k premiérové žranici. A je to tak! Předpisově ustrojené stoly se pod tíhou laskomin jenom prohýbají! Vše splněno do puntíku.

Ovšem hudba Francouzů není jen o pozoruhodných přístupech, ale především o chuti nebát se experimentovat. V jejich produkci např. nepotkáte zpěv, ani na slovíčko nenarazíte. Jenže čekali byste zde dva profíky za bicími soupravami? Tedy abych byl přesný, každý má pochopitelně tu svou a v celkovém vyznění je to sakra znát. Pokud si pustíte nahrávku na lepších přístrojích, nebudete fascinováni jen „více choboty“, ale také zajímavou souhrou obou střelců. Asi nejvýraznějším „souboj“ je ke slyšení v kompozici „ImereMortal“, ve které probíhá litý boj o to kdo z koho. Nejedná se však ani v nejmenším o prvoplánované poukazování ve stylu: „Hej, dívejte se, my máme dva bicmeny!“ Na jednoduchá řešení jsou pánové až ustrašeně opatrní a v podstatě se nebojí ani jednodušších kompozic, jejichž primárním účelem je oblouznění posluchače černotou.

THE LUMBERJACK FEEDBACKSymbolem nahrávky je ovšem titulní kompozice „Blackened Visions“, ke které byl vytvořen filmový klip, jehož hlavním představitelem je bláznivý alchymista Caracter. Tento vlasatý muž, jehož podobiznu si můžete prohlédnout přímo na přebalu desky, žije převážně v pustém lese a snaží se vytvořit něco jako lektvar nekonečného života. Ostatně na klip se můžete podívat pod recenzí a na vlastní oči spatřit nosné body, na kterých hudba „dřevorubců“ stojí. Nicméně celé album není vedeno koncepčním příběhem, to spíše jednolitá atmosféra dopomáhá k celistvosti jinak jadrné a řízné kolekce. I když jadrné… ono opravdu jak kdy. Součástí skladeb jsou nejen ostré coreové party, ale také doomově-progresivní prvky, jež mají často monotónní charakter. Jeden nosný motiv je v konkrétní kompozici opakován třeba dvě minuty, ovšem vyústění tepe promyšleností ve vodopádu barev, u kterého si člověk uvědomí, že zde skutečně nepotřebuje výklad prostřednictvím zpěvu a textů.

Na jednu stranu sice mohu vypustit takovou tu tradiční větu typu: „Tahle hudba rozhodně nebude pro každého“, jenže ono to s tou náročností není až tak zlé. Vždyť hned úvodní skladba „No Cure (for the Fools)“ vzdoruje zarytým konvencím s plnou polní, avšak samotné ústředí působí neuvěřitelně chytlavě. Skoro to vypadá, jako kdyby onen elixír dokonalosti našli pánové sami, neboť CD netepe přestřeleně ani v nejmenším a navíc dokáže pobavit jako ten nejlepší filmový snímek. Od začátku do úplného finále.

Rok 2016 začal tedy pěkně zostra. V tom předchozím se mi do rukou dostalo hned několik naprosto úžasných nahrávek z Francie, a jak se zdá, tak v obdobném režimu budeme pokračovat i nadále. „Blackned Visions“ je po čertech vychytralá nahrávka. Neskonale atraktivní, svěží a působivá. Svět prokletých dřevorubců se mi začíná vážně líbit! Název THE LUMBERJACK FEEDBACK si rozhodně poznamenejte do svých diářů!

ALL

http://www.thelumberjackfeedback.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *