THE ARISEN – Rising Times (EP-2015)

Rising TimesTHE ARISEN je úplně nové jméno na metalové mapě a letošní EP představuje totální debut, neboť v diskografii Francouzů doposud nefiguruje ani jediné hudební smítko. Když se pak podíváme na sestavu kapely, tak ta je tvořena čtveřicí velice schopných instrumentalistů a tím vůbec nejznámějším jménem v metalových kruzích je bubeník Kévin Paradise. Ten také působí hned v několika dalších formacích, přičemž českému fanouškovi budou asi nejvíce známí SVART CROWN, kteří už nějaký ten pátek holdují temné formě death metalu.

A co přesně můžete očekávat od THE ARISEN? Podle mého názoru totální deathmetalové inferno plné progrese (i když to slovo notně zavání zprofanovaností) a technické vytříbenosti. Při poslechu „Rising Times“ se posluchač rozhodně nudit nebude, avšak absolutní soustředěnost je při poslechu hudby THE ARISEN naprostou nezbytností. Přiznávám se, že jsem si CD pustil dvakrát „jen tak letmo“ z důvodu seznámení a ze všech sedmi skladeb jsem si nezapamatoval zhola nic. Všechno má ovšem dvě roviny, a přestože je produkce kapely opravdu hodně náročná, lze s ní prožít prima odpoledne. Je vskutku neuvěřitelné, kolik riffů, zvratů, úsečných melodií se dá narvat do jedné jediné skladby. Těžko říci, jestli se v tomto ohledu jedná ještě vůbec o hudbu, někdy mi i přijde, že THE ARISEN rozjeli matematicko-instrumentální show a vše ostatní je jen jakýmsi komparzem, jehož úkolem je vzít do ruky lopaty a pohřbít „písničku“. 🙂

Naproti tomu se však nedá říci, že by se kapela nesnažila naroubovat do hudby pocitovost či dokonce atmosféru. Např. „Winds Of Mesopotamia“ je prostoupena několika orientálními intermezzy, „Massive Thivery“ v sobě ukrývá několik melodických partů, za které by se nemusely stydět ani tradiční skandinávské spolky. Totálním infernem je ovšem hned úvodní „Theatre Of Vampire“, ze které se musí zatočit hlava i těm borcům, jež mají z tohoto ranku mnohé naposloucháno. Za nejlepší skladbu ovšem i tak považuji „trojku“ „Nemesis“, kde se mi velice líbí aranžmá a zapomenout nemohu ani neuvěřitelnou exhibici bicích.

The Arisen

Když bych to tedy sesumíroval, vychází mi pro THE ARISEN docela dobré vysvědčení, byť trochu více atmosféry bych rozhodně uvítal. Po stránce instrumentální v podstatě není mistrům co vytknout, avšak feeling vycházející ze skladeb na mě působí poněkud uměle a těžko zde nacházím úseky, které by mě s opravdovostí srazily na kolena. Další problém spočívá v tom, že dnes i úplně neznámá formace dokáže z ničeho nic vystartovat s instrumentálně nabušeným materiálem a v tu ránu se v souvislosti s THE ARISEN naskýtá otázka spojená s větší mírou ozvláštnění, neboť nějak takhle podobně může znít kapela z Čech, Ameriky, Německa i Tramtárie.

Poslední záležitostí, u které se ale musím zastavit, tím je rozhodně zvuk nahrávky – plochý a nevýrazný. Těžko říci, kde se stala chyba, ale podle mého úsudku deska jednoduše „nehraje“. V tomto ohledu mají THE ARISEN opravdu na čem pracovat. Jinak ovšem rozhodně respekt za to, co se svými nástroji muzikanti dokáží. Pokud máte v oblibě instrumentálně nabušený death metal plný kudrlinek, mohl by se vás materiál na „ Rising Times“ potěšit. THE ARISEN jsou sice teprve na začátku své cesty, ale rozhodně mají na čem stavět. Uvidíme, co přesně přinesou další nahrávky…

ALL

https://www.facebook.com/TheArisenBand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *