THE ALMIGHTY – Crank (CD-1994, Chrysalis)

Na R.U.M. zinu jsme založili sekci „klasik“ s cílem zařazování nahrávek kapel, o kterých se na tomto webu doposud nepsalo. Konečně tedy dojde i na legendy konkrétních žánrů, nemluvě o dnes již zapomenutých počinech, jenž sice měly svou dobovou důležitost, ovšem postupem času se na ně poněkud zapomnělo.

Nu a jedním takovým krásným příkladem je i historicky nedoceněná nahrávka „Crank“ od skotské metalové kapely THE ALMIGHTY vedené zpěvákem a kytaristou Rickem Warwickem, bývalým manželem legendární Vanessy Warwick, která v devadesátých letech působila jako moderátorka kultovní metalové relace Headbangers Ball (MTV). K tomu všemu lze ještě přičíst i Rickovu účast v sestavě populárních NEW MODEL ARMY, ovšem z hlediska historie je to jen taková epizodní záležitost. To hlavní přišlo až se založením vlastní formace THE ALMIGHTY, jež se do metalových dějin zapsala právě díky neuvěřitelné rozbušce s názvem „Crank“.

„Už byl ten správný čas, abychom se pořádně předvedli,“ pravil Rick při představovacím procesu novinky, jenž od úvodní minuty dává zapomenout na předchozí tři řadovky, jejichž hudební základ vycházel z tradičního heavy metalu a jakési zakuklené svébytnosti ve stylu THIN LIZZY. Nutno ovšem podotknout, že už předcházející album „Powertrippin“ bylo v rámci oficiální britské hitparády nesmírně úspěšné, přičemž samotná tvorba souboru se pomalu a jistě začala orientovat směrem k větší agresivitě a údernosti. Velkým podíl měl na tomto stylovém směřování nový kytarista Pete Friesen (ex-SKID ROW, později ALICE COOPER), jehož rukopis byl jasně zřetelný již u výše zmíněného titulu, ovšem až deska „Crank“ znamenala finální dotažení jedné velké mise. Pokud bychom z dnešního pohledu měli desku zařadit do nějaké stylové škatulky, vystačili bychom si s označením „alternative metal“, ačkoli v kontextu doby nelze opomenout všechny důležité proudy, jenž se na albu „Crank“ sloučily v jeden explodující celek.

Ústředním dodavatelem zloby a nepochybně i agresivního zvuku se stala hardcoreová podobizna postavená na delikatesních kytarových riffech, jejichž strhující fázovitost patří mezi stěžejní segmenty nové tvorby THE ALMIGHTY. Kapela ve větší míře rezignovala na kytarová sóla a naprosto zřetelně se nechala inspirovat vlnou amerického hard coru, ke kterému přisadila něco málo ze své punkové historie, přičemž nelze nezmínit ani jistý druh ovlivnění ze strany irských kolegů THERAPY?, kteří se v podstatě také vyprofilovali na úroveň nezařaditelné a maximálně osobité skupiny. Koneckonců i front-man Andy Cairns podpořil „Crank“ vokální hostovačkou ve sborových zpěvech, čímž jenom podtrhl důkaz žánrové blízkosti mezi těmito dvěma soubory. Osobně si však dovolím tvrdit, že THE ALMIGHTY jsou na desce „Crank“ ještě mnohem hutnější, panterovsko-prongovský zvuk se zkrátka nedá přeslechnout a budiž i Rickovi a spol. požehnáno rozhodnutí s ohledem na evoluční rozpomínání jeho formace.

Kdybych však měl rozlousknout ořech a určit, proč je toto album skutečně tolik lákavé, tak je to jednoduše proto, že všechny zastoupené skladby mají nepřenositelný drajv. Ústředním songem, jež album do jisté míry i symbolizuje, je nesmrtelná singlovka „Wrench“, jejíž ústřední kytarový riff je jednoduchý i geniální zároveň. Tohle je zkrátka naprosto nesmrtelná skladba! Širší vlivy punku jsou pak zakomponovány do refrénů skladeb „Jonestown Mind“ či pohrdavě kritické „United State Of Apathy“. Ovšem ani prostější „therapy? songy“ netvoří jen křoví, ale jednoznačně se jedná o košatý lesopark, ve kterém jsou důmyslně vyznačena všechna důležitá zákoutí. „Welcome To Defiance“, „Cheat“ nebo úvodní vypalovačka „Ultraviolent“… tohle všechno jsou jen další dílky z jinak precizně sestavené mozaiky, zapakované do mimořádně kýčovitého přebalu. Snad jen tohle se pánům poněkud nepovedlo, byť jistý punc osobitosti lze hledat i v této nehudební složce. Komplexně je však deska „Crank“ i po letech svěžím artiklem a je úplně jedno, že je tu a tam obalenýpavučinami. Pokud máte chuť, vychutnejte si nejlepší desku THE ALMIGHTY i s odstupem dvaceti let!

ALL

http://thealmighty.co.uk/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *