THALARION – mediálna vojna medzi kapelami je vrchol stupidity!

Vítejte ve světě proměn a kouzel. V zemi, kde každou hodinu vychází a zapadá slunce. Na místě, kde hodně znamená málo. Tam, kde zármutek tančí tango s radostí. Taková je hudba a hlavně poslední nahrávka slovenské kapely THALARION, která nese název „Tunes Of Despondency“. S odkrýváním jejího magického kouzla mi pomohl kytarista Schlossco, kterému patří dík za jeho vstřícnost…

Začal bych netradičně. Vzpomněl bys ještě na časy prvního MC alba „Towards the Obscure Slumberland“? Jak pohlížíš na ty staré časy? Vím, že vás tehdejší firmička „Hallelujjah Productions dosti propagovala. Dokonce můj kamarád měl tehdy objednané nějaké MC, a protože to zboží, které žádal, nebylo na skladě, poslali mu náhradou rovnou THALARION. Rozhodně toho však nelitoval…
Bolo to už dávno, keď sa voda sypala a piesok sa lial. Samozrejme si na to spomínám. Boli to pekné časy, keď sme všetci robili a žili len pre THALARION. Hallelujjah Productions byl jeden člověk, Rasťo Butora, ktorý už velmi dávno s hudbou nemá nič spoločné, vtedy však mal snahu aj záujem předať THALARION a myslím, že sa mu to aj podarilo. Mne sa ten MC album veľmi páči a rád si ho vypočujem. Keď to na mňa príde.

Vaše produkce a stylové zaměření se však příliš nezměnilo. Zachovali jste si na rozdíl od některých kapel metalový původ, ovšem i na THALARIONu je patrný vývoj. Jak bys ho charakterizoval?
Určitý vývoj je asi nevyhnutný, takže určite je to cítiť j na našich albumoch. Som však rád, že sme neskončili při tvorbe jako niektoré bandy, čo hráli metal a teraz hrajú niečo, čomu len ťažko priradia metal nálepku. Neviem, či je to spôsobené nedostatkom invencie alebo „prirodzeným vývojom“, lae náš prípad to nie je. Ak poznáš všetky naše CD, čo sme urobili pre Mighty Music, určite počuješ, jako pozvolna pridávame paru. Štvrtý album bude k nepoznanie a potěší aj tých, ktorým vadil doterajší aranž aj tých, ktorým vadil doterajší aranž zahrňujúci aj klávesy a ženský spev. Bude horieť zem, jako hovorí náš priateľ z DEPRESY.

Metalu tedy zůstanete věrni. Přesto ebojíš se trochu toho, že se začnete opakovat a ztratíte inspiraci? Přece jen v ranku, ve kterém se nacházíte, se už moc vymyslet nedá. Můžeme čekat, že např. THALARION zabrousí také k jiným stylovým břehům?
Ako som už naznačil, dosť podstatne sme zmenili našu hudbu hlavne v zmysle celkového aranžu, ale aj sound je na živo úplne iný jako do teraz. Dúfam, že dokážeme túto tvrdosť preniesť aj na album a všetci sa s toho poserú, za to ti ručím. Máme teraz dvogitarový záprah a je to aj podstatne cítiť. Naše tvorba je veľmi energická a hudba je veľmi presvedčivá. Pozvi nás a uvidíš, že sa nechvastám. O inšpiráciu sa nebojím. Sme piati v kapele a štyria skladáme. Máme nového gitaristu a ten je nabitý jako akumulačky. Dokáže navymýšľať za vrece nápadov na počkanie. Ja mu z toho polovicu vyradím, ale v podstate si dobře rozumieme. Akceptuje moju dlhoročnú rutinu.

Dobrá. Právě máte venku aktuální počin CD „Tunes Of Despondency“. Mohl bys ho čtenářům trošku představit? Co se týče mého soudu, tak toto album není určeno na první poslech. Je třeba se do něj dostat a vyhledat všechny ty nádherné melodie, které jsou vskutku uhrančivé. Souhlasíš?
Ja to takto necítim, že nie na prvé počutie, lebo ja som tento album tvoril a mám na ňom obrovskú účasť hlavne v zmysle aranžovania a celkového výrazu a každú věc som už před nahraním počul asi 300 krát. Matrica obsahuje 10 vecí, z ktorých sa na CD dostalo 9. Myslím si však, že na Japonskú a Americkú verziu se dostala aj tá desiata ako bonus track. CD je v deathovom štýle s jemným nádychom doom prvkov, ale za to poriadnou účasťou blackových prvkov. Nesie sa to postate v stredne rýchlom tempe až na dve věci, ktoré sú rýchlejšie. Na albume eště účinkuje Nela, ktorá spolu s klávesami sú minulosťou. Mne sa CD páči. Ale či je naozaj dobré, nech každý posúdi sám. Podle mňa je najlepší zo všetkých doterajších.

Mne CD přijde jako takový „bestiální rozpor mezi krásou a nechutností“. Album je na jednu stranu hodně melodické, ovšem nutno přiznat, že i tvrdé. Připadá mi, že jste se snažili do jednotlivých skladeb protlačit co nejvíce nálad. Co říkáš mé charakteristice a jak se ti pozdává?
To je myslím presne definované. Toto je tvorba THALARIONu. Je pre nás charakteristické miešanie rýchle s pomalým, melodiku s brutalitou a podobné kontrasty zladené do tiahleho celku. A to, že tie nalady na teba pôsobia, je super, lebo o tom to je. Keď si niečo vypočuješ, musí to na teba emocionále pôsobiť, inak to nestojí za moc.

„Tunes Of Despondency“ je rovněž kontrastem vokálních partů. Za velkou pozornost stojí jistě výkon zpěvačky Nely, která připomíná Aničku z THE GATHERING v době své největší slávy. Skladba „My Weakness“ toho budiž důkazem… Neuvažuje Nela o nějakém sólovém projektu, když řady vaše opustila?
Nela je možno dobrá speváčka, ale už s nami nespieva, lebo jej live prejav je pod úroveň, ktorú nie sme ochotný akceptovať. Je však pravda, že má veľmi nápadnú farbu hlasu ako vokalistka z THE GATHERING, čo nebolo zlé. Neviem, čo teraz Nela robí, ona totiž nežije v našem meste. Ak to s hudbou myslí vázne, tak si kapelu nájde. Ak by sme pocítili potrebu eventuálne použiť zase female vocal, určite by sme oslovili Nelu, lebo v štúdiu je ohybná jako prútik a dobře sa s ňou pracuje.

Pozoruhodně zastřený je také obal CD. Co má vyjadřovat? Lze ho tématicky přirovnat k textové stránce?
Návrh na obal, respektíve koláž, kúpila firma od poľského umelca a asi sme do toho veľmi zasiahnuť nemohli, lebo Michael tvrdil, že je to „cool“! Mne sa páči. Na druhej strane mi to je putna, lebo obal nedokáže v žiadnom prípade uvplyvniť obsah. O nejakom komerčnom vplyve by som radšej nehovoril, lebo vieme, kde sa dnes radšej nehovoril, lebo vieme, kde sa dnes metalová hudba nachádza… Myslím tým, že obal predáva možno potraviny a drogériu, lae CD? No uznaj, kúpiš si platňu čo nepoznáš, len preto, že má pekný obal? Určite to ale nieje zanedbateľný moment, nie však rozhodujúci.

Už jsi zmínil váš label Mighty Music. Jak jste s jeho prací spokojeni? Ztrať třeba pár slov o lidech, kteří tuto firmu zastupují… Nevázne mezi vámi komunikace? Slovensko a Dánsko, to je od sebe pěkná štreka.
S Mighty Music máme zmluvu na štyri platne. Tri máme za sebou a štvrtá je už skoro hotová. Mighty Music pracuje a Michael Andersen dokáže naozaj zviditľniť kapelu, o čom svedčí az záujem ľudí, ktorí nám píšu naozaj z celého světa. Komunikácia je len cez internet a občas sa stretneme v štúdiu alebo na koncerte. Vtedy však komunikujeme veľmi na úrovni. Vypijeme po x pív a debata neviazne, hoci ja viem po anglicky asi 10 slov.

O THALARION se mluví jako o kapele, která má jméno spíše v zahraničí, než na domácí scéně. Přesto by mě zajímalo, jak ty samotný bys popsal současnou pozici kapely?
Já si myslím, že nás ľudia poznajú aj doma aj inde. Problém domácej scény je ten, že prakticky už roky kolabuje. Mať ozaj dobrý koncert na Slovensku je problém. Keď sa ale vydarí, tak stojí za to. Chlapci sa vedia baviť a myslím, že nemáme problém ich strnúť a dostať do pozície šialeného tornáda. No a vonku? Vieš myslím, že hráme o veľa menej koncertov, jako by sme chceli. Ponuky sú, ale ja hrať charitatívne koncerty odmietam, myslím v Nemecku a ostatných západných krajinách. Je to bohužiaľ o peniazoch a tie my nemáme. Za pivo a párok se dá hrať tu v SK, CZ a nie vonku.

Když už ses zmínil o vaší zemi, tak mě třeba docela překvapilo, jak i mladí lidé dokáží „ulétnout“ na katolicismu (jinak to nazvat nemohu). Mám k dispozici televizní kanál TA3 a fakt mě překvapuje, jaké mají třeba mladí lidé na Slovensku hodnoty. Čím myslíš, že je to všechno způsobeno? Proč právě na Slovensku se do popředí zájmu stále dere církev? Jaký ty máš na tuhle problematiku názor? Případně mi mou domněnku klidně vyvrať…
Na Slovensku je to tak. Niekedy tiež nechápem, ako môžu tí stupidi tak žrať tie pičoviny, ktorými ich krmia debilný kokoti v kostoloch. Sú tu však veľké protiklady. Na koncertoch niektorých kapiel sa pália Biblie, na druhej strane jedne babka 50-tisícový dar na oprau kostola. My, THALARION, sme niekde v strede. Do kostola nechodíme, církev máme na háku, ale ani nič nepálime a nevytvárame si tak image akýchsi satanistov. Načo? Církev je boj o moc a mejetky a niektorý ľudia si myslia, že s vierou sa im lahčie žije. Jebať na nich. Viem, v Čechách to je úplne inak, ale čo s tým ja spravím?

A měli jste např. Někdy problémy s uspořádáním koncertního vystoupení z těchto důvodů?
To nie, hoci ja mám hubu poriadnu a čo na srdci, to na jazyku. Nikdy s nám nestalo, že by sme nemohli robiť akciu pre nepriazeň svätuškárov. Ono to nie je až také, ako to člověk vníma z médií. Verím, že väčšina ľudí na Slovensku je normálna. Hlavne ľudí do 40 rokov.

Když už jsme u rozebírání těchto špinavostí, tak jsme v souvislosti s THALARION slyšel historku, která se váže k poslednímu ročníku Nuclear Stormu. Prý vás na hranicích celníci vysvlékli téměř do naha. Co je na tom pravdy?
No je to úplná pravda. Cestovali sme na festival na dvou autách. Brali sme totiž aj manželky. V prvom aute som bol ja so ženami a aparatúrou. V druhom išli ostatní. Bolo teplo, tak boli ľahko odetý, ale zato poriadne pokerovaní. Moje auto prešlo bez problému, nevyzerali sme ai tak nápadne. Zapísal som aparatúru a bolo hotovo. Ako prišli oni, okamžite ich odstavili za lajnu a začalo divadlo. Po jednom do kabíny do naha. Kde máte drogy a iné stupidity. Keď už sme čakali pridlho, vybral som sa kamošom na pomoc. Na sebe som mal tričko PANTERA s veľkým marihuanovým listom. Kedže som mal auto už na českej strane, mohli mi akurát pozrieť do riti. Poslali ma preč. Podozrivých tiež pustili asi za 20 minút. Samozrejme nič nenašli. Na koncert sme dorazili tak, že som zaparkoval a za desať minút sme už išli na plac. To bolo po piči. No, a aby toho nebylo dosť, tak keď sme išli na späť, tak druhé auto v tej istej zostave znova. Síce už len vystúpiť a ukázať kufor. Od vtedy sme nič podobné nikde nezažili a dúfam ani nezažijeme! Dobre sme sa na tom bavili doma v krčme.

Zmínil jsem se o Nuclear Stormu, ovšem otázku bych posunul do jiné roviny. Jak hodnotíš tuzemské letní festivaly (myslím tím česko-slovenské) a jak se ti na nich líbilo, případně kde všude jsi byl?
Osobne ich vnímám veľmi pozitívne. Každá väčšia, či menšia akcia poctivo pripravená vždy dopadne dobře. V Čechách sa nám hrá veľmi dobře, pokiaľ samozrejme dostaneme čas, keď aj ľudia sú ochotní vnímať nás. Hrali sme dosť dobrých fesťákov, ale menovať ich nemusím, že?

OK. Smyčkou se tedy dostáváme k živé prezentaci THALARION. Musím se přiznat, že jsem vás viděl dvakrát a ani jednou jste mě příliš nepřesvědčili. Vaše poslední vystoupení jsem zhlédl na Brutal Assaultu, kde ani výrazy ve vašich tvářích nebyly příliš nadšené. Na vaši obhajobu ale budiž řečeno, že ani atmosféra pětatřicetistupňového vedra na kouzle moc nepřidá. Jak vzpomínáš na tento koncert?
Áno, pamätám si na to dosť živo. Nemôžem sa vyhovárať na teplo a iné skutočnosti. Je pravda, že bolo otravné teplo, ktoré ani tak nevadilo nám, ale viac fans. Mali sme tiež dennú frekvenciu a to tiež moc na atmosfére nepridá. Napriek tomu sa mi tam celkom páčilo a neviem, prečo sme ťa nedokázali osloviť. Asi to nebolo naozaj veľmi presvedčivé. Na budúce to zlepšíme. Sme vo forme. Kláves už nerozmazáva hudbu, speváčka nespieva a dve gitary narobia poriadnu vichricu. Máme absolútne nadupnutý program. Hráme totiž v tomto čase šnúru po kluboch… Príď si napraviť mienku. Rád ťa uvidím a rádi ti zahráme.

Super, věřím, že si vás budu moci někdy vychutnat. Jedeme dál… Máš třeba ty osobně nějakou slovenskou kapelu, která tě naživo hodně zaujala? Dosti se debatuje o tom, že CS kapely sice vydávají kvalitní alba, ale nedokáží atmosféru z CD přenést na pódium. Jaký je na to tvůj pohled?
Sú kapely, ktoré ma zaujmú viac, iné menej. Nechcel by som hodnotiť jednotlivé výkony. Mám obľúbené české aj slovenské bandy, ale nebudem hodnotiť, ja nie som recenzent. Tiež ostanem radšej kamarát, lebo mediálna vojna medzi kapelami je vrchol stupidity. Každý vie čo robí, a přečo to tak robí. Každá kapela musí prejsť určitým vývojom, pokiaľ sa dostane na určitú úroveň prejavu.

A zaujala tě alespoň nějaká nahrávka z naší CZ/SK líhně? Co třeba říkáš na poslední počiny vašich kolegů ETHEREAL PANDEMONIUM ORKRIST či SUNGATE?
Počúvame novinky hlavne v aute, keď niekde cestujeme. Pokiaľ ma věc zaujme, vezmem si to domov a vypočujem si to znova. Poznám tieto kapely, ale podobne, ako pri otázke před touto, žiadny verdikt. Sorry.

Dobrá dobrá. Zpět k THALARION. Již výše jsem se zmínil, že často střídáte melodické a melancholické pasáže s těmi brutálnějšími. Dovedl by sis představit, jak by THALARION vypadal, kdybyste tyto brutální a tvrdé party začali pozvolna vypouštět? Myslíš, že je podobný vývoj u vaší kapely možný? Jak se ti libí kapely, které se vydaly spíše tou „jemnější“ cestou?
Určite si viem predstaviť, jako by to vypadalo a hlavne ako by to hralo. Môžem ťa ubezpečiť, že sa to nestane. Práve naopak, hráme teraz rýchlejšie a tvrdšie, s nápadné melódie nechýbajú. Jemnejšia cesta nehrozí už z hore spomínaných dôvodov, nemáme už klávesy a ani speváčku. Chceli sme to trochu zmeniť a oživiť a myslím, že sa nám to podarilo. Aktuálna zostava je rozšírená o nového gitaristu Michaela Zaťka. Vokalista THALARIONu už len spieva, svoje klávesy už nechal doma za skríňou a Nela sa už nekoná. Ja rád počúvam takéto jemnejšie kapely a tiež im dávam prednosť před počúvaním brutalít. Všetko tiež záleží na tom, či ma niečo osloví, alebo nie.

THALARION považuji za velice ambiciózní kapelu. Mohl bys nastínit plány, které vás v dohledné době čekají, případně jaké představy se ti honí hlavou v souvislosti s další budoucností kapely?
Práve sme boli v štúdiu a natočili sme pre firmu song od ALICE COOPERa („Poison“). Samozrejme patrične upravenú. Pracujeme tiež na štvrtom albume. Máme hotových 9 songov a pár je eště v zálohe. Teraz nieje ča na nácvik, lebo štartujeme sériu koncertov po Slovensku. Potom docvičíme, čo bude třeba a nahráme demo, aby sme do štúdia prišli s ucelenú predstavou čo a ako chceme nahrať apod. To je tak do konca roka. Chceli by sme tiež ísť konečne hrať aj niekam ďalej ako je SK alebo CZ, samo za normálných podmienok, jako som už spomínal, hrať môžeme, príde na to za čo?

Skvělé! Díky za rozhovor a věřím, že vaše sny se budou pomalu a jistě naplňovat!
Pozdravujem všetkých čitateľov a prajem tebe aj „heavy“ fanúšikom všetko najlepšie. Dúfam, že sa uvidíme niekde live a napravíme si u teba reputáciu.

ALL

https://thalarion.bandcamp.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *