TARTHARIA – Flashback x Years In Hell (CD-2014, Phantom Pain)

Flashback - X Years in HellV nedávné recenzi na „Bleeding For The Devil“ jsem vám už představil ruskou formaci TARTHARIA, jejíž členové žijí ve Finsku, čili dnes už zde vlastně hovoříme o formaci ze země tisíců jezer. Co je však rozhodující, TARTHARIA v současné době prožívá vskutku hodně plodné období a důkazem budiž hned další nahrávka z tohoto roku, tentokráte neřadová, jejíž hlavním úkolem je zavzpomínat na prvotní dema/EP a především je uvést v život touto oficiální cestou.

Kompilace starých hitů sice nemůže konkurovat skvělé fošně „Bleeding For The Devil“, byť i z vybraných songů je cítit, že už při svých začátcích, neměli hoši v plánu výrazněji zabřednou do jediného žánrového bojiště. První tři skladby pocházejí kupříkladu z dema „A Secret Device“ (2003) a zachycují kapelu ve stádiu atmo-thrash-deathmetalovém. Stejné jakosti pak vládnou i další tři doposud nikde zaznamenané skladby, které však přecejen víceméně inklinují k samotnému thrash metalu. Naopak „Behind The Dawn“ je posléze jasným reprezentantem deathmetalové zběsilosti. Oproti předchozím skladbám jsou zde TARTHARIA takřka k nepoznání. Ještě houšť je posléze v jinak krásně melodickém opusu „Abnormal Sense“, kde si hoši tak trochu (trochu hodně) zahráli na EDGE OF SANITY. Ale koneckonců… proč ne. Podobné libůstky jsou pro podobné komplety jako dělané.

TarthariaDalší část CD je tvořena svižnějšími skladbami, které do značné míry charakterizují i tracky stávající. Tzn. velká agresivita a syrovost, thrashové riffy s přesahem nejen k death metalu, ale zároveň také k doomu. Z především z posledních skladeb je cítit širší příklon k písničkovější formě, přičemž nezbytností pro extrémní metal jsou dnes samply a potažmo i klávesy, které byly ovšem součástí tvorby Rusů odnepaměti. Pokud jsem v této recenzi už několikrát použil vysačku „extrémní metal“, tak vězte, že toto označení se k tvorbě kapely hodí asi nejlépe. Kapela drží v rukách nespočet trumfů a směle si může přeskakovat mezi žánrovými kalužemi, ostatně CD/LP „Bleeding For The Devil“ je toho zářným příkladem.

„Flashback x Years In Hell“ je nosič vpravdě reprezentativní, přestože jeho cena vzrůstá především u těch fanoušků, kteří cestu formace měli možnost sledovat od úplných začátků. Těm ostatním alespoň poslouží několikastránkový booklet (téměř knížka) s hromadou fotek, textů a komentů – vše zabaleno do jewel boxu a vůbec celý komplet vypadá moc hezky a reprezentativně. Poslední zprávou z tábora TARTHARIA je pak realizace další řadové desky s názvem „Z.L.O.“, která vychází právě v těchto dnech.

ALL

http://vk.com/tartharia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *