TAEDIFER – Pojí nás mnohaleté přátelství a láska ke staré škole death metalu

Každý z nich má za sebou zajímavou hudební dráhu. Mrkněte: Rob – kytara (LOCOMOTIVE, ex – INGROWING), Pepe – kytara (ex – BONE ORCHARD), Radek Popel – zpěv (AFTER RAN, BOHEMYST), Pavel – baskytara (GUTALAX), Marek – bicí. Jak by řekl klasik: „Všechny cesty vedou do pekla.“ A možná i proto se Jihočeši vrhli na žánrovou klasiku v podobě „totálního old school death metalu“. TAEDIFER jsou sice teprve na začátku cesty, ale už nyní se mohou pochlubit zajímavými ukázkami (demo „Demons of the Past“), jež brzy najdou přístřeší na debutové desce. Ta je už nyní v přípravě, ostatně Rob a Pepe vám už o tom poví své…

Robe, prosím, představ nám vaši novou kapelu? Jak se stane, že se parta zkušených person dá takto dohromady? Znali jste se dobře už z dřívějších dob?
Rob: Ahoj, TAEDIFER původně vznikli jako studiový projekt Pepeho a Máry a postupem času se přetransformoval do plnohodnotné kapely. Pojí nás především mnohaleté přátelství a láska ke staré škole death metalu, potažmo švédské scéně. Tenhle sound prostě milujeme. Všichni se známe už pěknou řádku let, většina z nás bydlí i ve stejné vsi, v Holubově, kde taky máme zkušebnu a kam chodíme spolu rádi na pivo (smích).

Volba žánru vyvstala souhrou okolností, nebo někdo z vás měl jasný záměr, kterak by měla hudba znít?
Pepe: V případě TAEDIFER byla volba žánru jasný záměr. Old school death metal skandinávského střihu s HM2 zvukem nás neskutečně baví už od začátku devadesátek. Vždy tento styl patřil k tomu nejvíc, co nás v metalu bavilo, jen k tomu nyní přidáváme občas trošku doomového zmaru jako takové koření.

Co tě na oldchoolovém pojetí death metalu nejvíce „provokuje“ a láká? Máš z tohoto ranku v oblibě i některé nové kapely?
Pepe: Od počátku mě na švédském OSDM bavila z jedné strany určitá severská surovost, která většinou nebývá zbytečně komplikovaná, ale z druhé strany melodičnost a temnota, a samozřejmě to vše zabalené do typického chrastivého HM2 zvuku, který dodává specifickou atmosféru. Scénu aktivně sleduji a rád si dávám i novější věci, teď mě napadají třeba ORGANIC, DISRUPTED, OF FIRE nebo budějovičtí ENTRAPPED.

TAEDIFER je nové jméno na scéně. Co všechno děláte pro zviditelnění a propagaci? Máte s kapelou nějaké cíle, kterých byste chtěli postupně dosáhnout?
Rob: Ano, jsme stále nové, neznámé jméno a teď je na nás, abychom to změnili. Vlastně i proto vzniká tenhle rozhovor.????V lednu 2022 jsme natočili dvouskladbové demo a začali ho hrnout do lidí, aby si mohli nějakým způsobem představit, jak TAEDIFER zní. Následovalo spuštění kapelního Facebooku, Youtube, profilu na Bandzone… v současné době se řeší spuštění Spotify, Bandcamp a hlavně zveřejnění klipu ke skladbě „Demons Of The Past“, který vznikl pod taktovkou mistra Frodyse. Ihned potom začneme s oslovováním labelů, které budeme hledat pro vydání našeho prvního alba. Nahrávat se začne po novém roce.

Musím říct, že dva oficiální tracky, které jste představili, jsou vskutku velmi přesvědčivé. Myslím si, že spousta posluchačů by si vás dokázala splést s kdejakou deathmetalovou veličinou ze severu. Zkus nám nyní premiérové demo trochu představit…
Rob: Tak to rádi slyšíme, kámo!! Nahrávka vznikala na několik fází, bicí byly nahrány už z prvního pracovního dema z roku 2019, což byly úplné začátky TAEDIFER, ještě coby dvoučlenného projektu Pepeho a Máry. V té době nikdo ještě netušil, že se z projektu stane plnohodnotná pětičlenná banda. V lednu 2022 jsme zajeli do studia Loco k Renovi Pavezovi z LOCOMOTIVE. Tam jsme během jednoho večera nabrali kytary, basu, zpěv a toto vše pak putovalo do rakouského studia Deep Deep Pressure k rukám mistra Lukase Haidingera (DISTASTE, PROFANITY, ENDONOMOS…). Lukas nahrávku kompletně zreampoval, smíchal a zmasteroval. Přišel nám výsledek, ve který jsme snad ani nedoufali. Za výsledný sound tedy můžeme poděkovat právě Lukasovi. Už nyní je jisté, že naše spolupráce bude pokračovat i na novém albu.

Old school death metal je v současné době docela v kurzu, i mladší ročníky postupně objevují krásy devadesátých let, někteří muzikanti se dokonce snaží co nejvíce přiblížit onomu nezaměnitelnému feelingu té doby. Je toto i vaše cesta?
Pepe: Vlny návratů různých stylů jsou na scéně už běžným jevem a nová vlna OSDM není výjimkou. Podle mě je skvělé, že mladší ročníky to zajímá. V našem případě to bylo ale trochu jinak, ten styl nás zasáhl už v době svého vzniku, kdy ze Sunlight studia začínaly lézt všechny ty krásný záležitosti, jako CARNAGE, ENTOMBED, DISMEMBER, atd. S Márou jsme si po ukončení činnosti THE OLD FOUR řekli, že ještě není čas s hraním nadobro seknout a že si uděláme radost a začneme s něčím, co jsme vždy chtěli dělat. Nikam nic netlačit silou, tvořit ve zkušebně a až bude materiál, nahrát si ho pro sebe, pro radost a třeba se k nám někdo spřízněný přidá, což se záhy stalo…

Scéna je doslova našlapaná spoustou kvalitních kapel, stačí se podívat na všechny světové strany. Jak ovšem udělat, aby třeba TAEDIFER byli jasně rozpoznatelní a osobití? Máte v rukávu nějaký recept, díky němuž bude vaše tvorba dostatečně rozpoznatelná a atraktivní?
Rob: Osobně nad tímhle dost přemýšlím, vždy je k tomu potřeba hlavně spolupráce všech členů kapely. Začít musíš především zmáknutím svých nástrojů (ano, tady si myslím to celé začíná), image kapely, pódiovou prezentací, vizuály. Někdy opravdu stačí zainvestovat do pár svých světel, mlhy, projekce… pak už ta prezentace najednou vypadá jinak. V tomhle všem jsme na začátku, ale osobně se budu snažit, abychom nezapadli v zástupu dalších podobně znějících kapel.

Pídí se podle tvého soudu metal fans po nových kapelách, nebo máš spíš pocit, že většina posluchačů inklinuje pouze k ikonám žánru? 
Pepe: Určitě je celkem početná skupina fans, která se po nových kapelách pídí, sám se do ní počítám. Stále mě to baví a naplňuje. K ikonám žánru přirozeně inklinuje velká část fans, ale to se nijak nevylučuje se zálibou mnohých objevovat nová jména nebo naopak staré již zapomenuté nahrávky.

Kolik materiálu máte nyní v šuplíku? Co všechno je kupříkladu součástí vašeho koncertního programu?
Rob: V současné době je připravených devět songů, osm z nich jsme už na živo představili. Na desku je v plánu umístit maximálně deset věcí.

Velmi se mi libí vaše promo fotky, především ta s lebkou je hodně působivá. Nicméně i z vaší hudby cítím jakousi „vážnost“. Je to dáno např. i texty? Co vás v tomto ohledu nejvíce inspiruje?
Rob: Beru jako naprostý standard již od samotného počátku kapelu prezentovat v tom nejlepším světle, takže selfie ze zkušebny, coby promo foto kapely, to fakt ne (smích). Stejné lebky nás provází i v připravovaném klipu „Demons Of The Past“ a asi tak nějak nás budou provázet i nadále. Radek k nim jednou někde přišel, a když si uvědomíš, že jsou skutečné, z 16. století, občas z toho zamrazí, ale zároveň to vnese i do těch fotografií nebo klipu neopakovatelnou atmosféru. Inspiraci pro texty Radek čerpá hlavně z toho, co dokáže způsobit člověk člověku. A že to není zrovna nic pozitivního, to už je jasné ze žánru naší muziky.

Naskýtá se otázka spojená s realizací velké nahrávky. Už ji plánujete? Co bys o ní mohl případně prozradit?
Rob: Termín realizace velké nahrávky byl naplánovaný na leden 2023. Bohužel jsem na konci září měl nepříjemný úraz na prstech levé ruky, dva prsty sešitý, prsteníček dodnes nejsem schopný používat. Je pravděpodobné, že termín nahrávání budeme muset posunout. Náběry bychom rádi udělali u Honzy Kapáka v Hellsound studiu a poté bude nahrávka putovat do rakouského studia DeepDeepPresure, kde se bude míchat a masterovat. Budeme teď nadále makat na promotion a hledat vhodný label, kde by album mohlo vyjít.

Děkuji za rozhovor, věřím, že toto povídání dokončíme po vydání alba!
Rob: Díky moc, budeme se taky těšit na další povídání po vydání desky!

ALL

https://taedifer.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/Taedifermetal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *