SZNUR – Pokud chcete rozpoutat skutečné emoce, nemůžete vyprávět pohádky o padlých andělech!

Jedna krásná story o ujetém páru, který jen tak z plezíru hodí mimčo do trouby, to aby se něco dělo a bylo veselo. Polští SZNUR jednoduše chtějí provokovat a v rámci black metalu si dělat věci po svém. Ovšem ani ten jejich black metal není v jádru to klasické „čertovo řemeslo“, ostatně zkuste si poslechnout jejich letošní novinku „Dom człowieka“. Tento rozhovor zároveň berte jako takového skromného průvodce tvorbou SZNUR, a to za asistence dvou sympatických chlapíků (Zer0) /hudba/ a Seth /zpěv/.

Vítejte! Jak bys představil váš kapelní koncept, na první pohled vskutku svérázný? Na rozdíl od ostatních blackmetalových kapel ohýbáte naturalistická a další témata vskutku zajímavě.
Zer0): Dobrý den! Tak zaprvé, svět je dnes úplně jiný než v 90. letech. Teď mám na mysli předně druhou vlnu black metalu. Dnes se mi zdá, že ďábelská nebo středověká témata nejsou tak důvěryhodná, jako tomu bylo před třiceti lety, kdy metalové kapely začaly zkoumat temnou stránku lidské přirozenosti. V dnešní době toho o sobě víme mnohem víc, máme více odvahy podívat se na sebe bez démonických masek či pekelných mýtů. Lidé jsou mnohem děsivější a nasranější než všichni ti ďáblové a mýty dohromady. Také si myslím, že je to přirozený způsob, druh evoluce obecných metalových témat. Pokud chcete rozpoutat skutečné emoce, nemůžete vyprávět pohádky o padlých andělech. Dnešní posluchači tohle nekoupí. Ale příběh o páru hovad, který vloží dítě do trouby, to už určité emoce vyvolá. A právě o to nám v SZNUR jde – o emoce. Hudba ve Vás musí vyvolat určité obavy. Nicméně máme i respekt ke všem tradičnějším kapelám. Možná nejsme mnohem originálnější, ale určitě jsme zajímavější.

Vaše hudba se v zásadě skládá z black metalu, klasického metalu, rocku a punku. Můžete poskytnout nějaký vhled do toho, co vás ovlivňuje a inspiruje?
Zer0): Každý člen SZNUR poslouchá jinou hudbu. Inspiruje nás tedy mnoho věcí. Určitě u nás najdeš spoustu klasického black metalu, death metalu nebo punku. Snažíme se však vše udržet v homogenním stylu. Chceme, aby to bylo konzistentní – hudba, obal i živý obraz.

Jakým způsobem jste se dali vlastně dohromady? Jaké vlivy bys označil za rozhodující? 
Seth: SZNUR jsem založil v roce 2017 jako sólový projekt. Podařilo se mi nahrát debutové album, které jsem sám vypálil. Pak jsem potkal Zera, starého přítele. V té době již bylo nahráno druhé album (myslím tedy hudba). O lyrickém konceptu jsem neměl vůbec tušení, a tak jsem ho pozval, aby se ke mně přidal. Není pochyb, že tomuto projektu dal druhý život. Nejen texty, ale i veškerá grafika a vizuální stránka jsou Zerovou prací. Za nějaký čas jsem posléze našel dalšího starého kamaráda. Od podzimu 2019 jsme tedy triem, legitimní kapelou. Je těžké však nyní něco říci k budoucnosti. Za sebe jen doufám, že v budoucnu budeme pokračovat se SZNUR v tom, co jsme započali.

Jaké konkrétní síly vás zavedly až k branám blackmetalového žánru?
Seth: Věnuji se heavymetalové hudbě od konce osmdesátých let, možná od počátku let devadesátých. Od té doby jsem začal kopat hlouběji a hlouběji a postupně se dostával až k extrémnějším subžánrům, které pro mě byly zajímavější. Black metal byl tedy pro mě něčím přirozeným a podstatným pro moji hudební evoluci, mou vlastní filozofii a úhel pohledu. Myslím, že veškeré tyto „síly“ byly už ve mně. Jen jsem následoval své instinkty a pocity.

Jaké jsou hlavní myšlenky vašeho posledního CD „Dom człowieka“? Jedná se o koncepční album?
Zer0): Dá se říci, že se jedná o koncepční album. Chtěli jsme, aby album připomínalo vědecký film o lidském druhu – beznadějně hloupém, zlém a krutém. Při poslechu alba může někdo cítit znechucení nebo osobní vztek. A o to v naší hudbě jde. Něco cítit, a třeba dojít k nějakým závěrům. Možná se někdo oběsí na laně… (samozřejmě si dělám srandu).

Seth: Fakt?

Album vyšlo před několika měsíci. Jaké jsou prozatím reakce, když byste to srovnali s předchozími počiny?
Zer0): Existují velmi dobré reakce, nebo nejsou žádné, pokud chápeš, co tím myslím. Polsko je velmi konzervativní i na metalové scéně. Mnohým lidem nepřijde náš projekt dostatečně seriózní. Obecně je ale většina názorů přece jen kladných. Myslím si, že lidé našemu sdělení porozuměli.

Seth: Zpětná vazba je s přihlédnutím k předchozím albům přece jen mnohem širší. Samozřejmě je to dáno přínosem Grega a jeho Godz Ov War Productions.

Na dvou předchozích deskách byl hlavním skladatelem Seth. Bylo tomu tak i na tomto albu, nebo měli i ostatní členové větší podíl na procesu psaní písní? Měli jste tentokrát oproti předchozím albům jiný přístup k nahrávání?
Seth: I tentokrát jsem složil a zaranžoval veškerou hudbu já, ovšem Zero se zásadní měrou postaral o texty a vokály, Psycho nahrál bicí. Každý z nás měl na albu vlastní část práce, ovšem nakonec jsme všechno dělali tak nějak dohromady, a to hlavně během společných zkoušek. Nahrávání následně proběhlo v Heinrich House Studio. Je to skvělé, profesionální místo, které provozuje úžasný producent. Jeho angažmá bylo pro konečnou podobu „Dom Człowieka“ klíčové.

V dnešní době je metalová scéna kapelami přeplněná. Je pro vás (jako pro mladou kapelu) těžké najít si to potřebné vlastní místo a dosáhnout úspěchu?
Zer0): Záleží na tom, co myslíš tím úspěchem. Pokud si někdo myslí, že vydělá spoustu peněz hraním metalu v Polsku, tak určitě neuspěje. Ale když má člověk nápad, jak svoji hudbu šířit, uvědomí si, co je nejdůležitější a přirozené, může se dočkat většího zájmu od publika. To je ten skutečný úspěch! Když se najdou lidé, kteří jsou tvojí hudbou fascinováni.

Jaká je podle vás skutečná ideologie, která se skrývá za black metalem? Co si myslíte o tom současném, řekněme, modernějším pojetí?
Zer0): Black Metal pro mě vždy byl symbolem vzpoury. Opozice vůči všem normám a morálce, které nám nedovolují být opravdu svobodní a kreativní. Nemyslím zde úplnou anarchii, ale všechny ty postoje, které ničí svobodné myšlení. V minulosti to bylo náboženství, ovšem dnes jsme obklopeni mnoha posranými věcmi ze všech stran. Politika, celý ten hlavní proud, který z nás dělá tupce, pouhé a v podstatě zbytečné sračky. Nicméně black metal je určitým fetišem, který v nás cosi podněcuje. Činí nás originálními v moderní a nečinné společnosti.

Jaké polské kapely na vás v poslední době nejvíce zapůsobily?
Zer0): Každý měsíc vychází nějaké skvělé album, přičemž i staré kapely dokáží stále vytvářet působivé věci. Za sebe mohu zmínit třeba tyto: stále poslouchám „Rzeczom“ od ODRAZA (nadčasové a mistrovské dílo), dále BIESY – Transsatanizm, reedice „De Profundis“ od VADER, BLINDEAD – Niewiosna, ENTROPIA, TRUP, KRIEGSMASCHINE, DOM ZLY, REDEMPTOR, MEAT SPREADER a mnoha dalších… Současnost je v Polsku pro metalovou hudbu opravdu příhodná.

Seth: K tomu výčtu mohu ještě za sebe přidat DEUS MORTEM, MEDICO PESTE, BEYOND TIME, ASHES a … MGLA samozřejmě.

Vaše rodné město Wałbrzych leží poměrně blízko českých hranic. Navštěvujete naši republiku často? Máte zde nějaké dobré známé či kamarády?
Zer0): Miluji Českou republiku. Již více než 20 let navštěvuji Obscene Extreme a Brutal Assault. Mám u vás pochopitelně mnoho přátel. Od našeho místa to k vám máme zhruba hodinu cesty. V Polsku lidé korzují po ulicích, během těch místních zkurvených poutí a současně v České republice pobíhají borci po metalových fesťácích, a někteří šílenci se dokonce nechávají věšet na kovové háky. Máte něco, co v Polsku chybí. Myslím tu vaši otevřenou mysl a druh duševního klidu. Všechno jde svou vlastní cestou. Žádný spěch, žádný problém. Ve vaší zemi se opravdu cítím dobře. Mnoho skvělých kapel a pivo. Doufám, že jednoho dne budeme hrát v České republice živě. To by bylo skvělé. Ach, a ten jediný šílenec Jiří Procházka a MASTER’S HAMMER !!!

A nakonec, co můžeme od SZNUR očekávat v blízké budoucnosti? Koncerty, další nahrávku, pití piva v České republice atd. ????
Seth: Pití piva určitě. ???? V blízké budoucnosti se konají živá vystoupení. 04.09 hrajeme v Bielsku Biała, které je blízko České republiky. Jak jsem již zmínil, je opravdu těžké něco naplánovat, protože nevíme, jak se bude situace s covidem vyvíjet. Budeme dělat svoji práci a uvidíme, co se stane…

Děkuji moc, že jste si na mě udělali čas. Přeji mnoho dalších úspěchů s propagací stále aktuálního alba.
Seth: Děkuji za rozhovor. Na zdraví!!!

ALL

https://sznur1.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *