SZNUR – Ludzina (CD – 2023, Godz ov War Productions)

Polští blackmetalisté SZNUR zrají jako víno! Už na předchozích třech albech jsem v nich viděl solidní potenciál, ovšem až s aktuální novinkou „Ludzina“ dochází k definitivnímu rozbřesku jejich tvorby. Myslím, že o mnohém vypovídá už samotný přebal CD, na němž září lidská pokožka. Jednoduchý, originální a předně funkční přebal je zafixován do průhledné vsádky, na které je vyobrazena sestava kapely v ryze černé barvě. Celý komplet vypadá opravdu skvěle, je vidět, že SZNUR políbila při sestavování kolekce KURWA atraktivní múza.

Naštěstí vizuál není to poslední, co lze na kompletu obdivovat. Doslova démonický mi přijde kytarový zvuk, jenž toto dílo ve vší počestnosti definuje. Dalším trumfem jsou hned vedle skočné kytarové riffy, na nichž jsou jednotlivé songy postaveny. Stačí, abyste si album dvakrát nebo třikrát poslechli a z mysli ho už jen tak nedostanete. V hlavě mi neustále hučí natlakované „Klękaj licz dożynki/Klękaj ręce na głowę“ – skladba „Pole“. Neskutečná řacha! Mimochodem vokalistův přednes je dalším velkolepým bonusem. Dokáže přehledně frázovat, aniž by hlas ztrácel na potřebné brutalitě.

Album „Ludzina“ zřetelně ukazuje, jak je důležité, když má kapela svébytnou image. Zaměřila se na to hned od samého začátku, ovšem až na této kolekci se jí podařilo všechno maximálně přenést i do hudby. Trojice „katů“ tak úspěšně navazuje na poslední exponáty krajanů ODRAZA, jež si s obdobnou noblesou libují v naturalismu. Morbid feeling nicméně nestojí a nepadá pouze s hrubiánstvím. SZNUR při strhujícím nasazení nezapomněli ani na členitost skladeb, což považuji za další nefalšované vítězství. Hovna a hnus umí proklatě dobře zabalit do navoněného celofánu (atmo-závěr skladby „Dwóch“), aniž by došlo k degradaci celku. Texty jsou mimochodem fakt totální hustota. Čech tomu celému tak nějak obstojně rozumí, ovšem nahodit si věty do překladače, to je radost…????

SZNUR prolomili ledy a hrnou se mezi uznávanou sortu polských blackmetalových kapel. Jsem zvědav, jakou odezvu album nakonec sklidí. Já osobně jsem nadmíru spokojen, skutečně parádní kus zhudebněného „hnusu“, bez kterého poslední dny nedám ani ránu. Mé doporučení je tedy více než jasné. A na závěr ještě pár informací: na CD najdete kromě šestice skladeb také skrytý bonus „Wojna“, jenž pochází z dílny tamní punkové legendy DEFEKT MUZGÓ. Pozor, na streamovacích portálech ho však nenajdete. Jinak „Ludzina“ je k dispozici už i na vinylech! V ruce jsem ho sice neměl, ale podle fotek vypadá rovněž luxusně. „Zaczynam robić sobie krzywdę“ !!!

Skladby: Kurwy, Plyny, Dwóch, Pole, Ul, Stosunek, Wojna (DEFEKT MUZGÓ cover)

Sestava: Zer0 – zpěv; Seth – kytara, baskytara; Psyho – bicí

ALL

https://sznur1.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/projektsznur

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *