SYNTHETIC – Clepsydra: Time Against Infinity (CD-2020, Rock of Angels Records)

Britští SYNTHETIC jsou žánrově označováni za kapelu deathmetalovou, ale jsem si jist, že mnozí posluchači si death metal představují úplně jinak. Na druhou stranu je docela pozitivním zjištěním i to, že právě tento brutální žánr nemusí plodit jen hudbu ortodoxně hrubou. Dobře to vědí i pánové Sterge B. a Simon Charkas, kteří chtěli ze SYNTHETIC původně vytvořit pouze studiový projekt. Tak tomu alespoň bylo v době komponování debutu „Here Lies the Truth“ z roku 2014.

Novinkový počin se nicméně stal premiérou pro stávající sestavu, jež se zde prezentuje v opravdu velmi dobrém světle. Jak už jsem výše uvedl, z hlediska provedení patří SYNTHETIC do deathmetalové stáje, avšak s grácií a velkolepostí ji překračují. Při poslechu jsem si hned několikrát vybavil krásy a kouzla kolekce „Amok“ od finských SENTENCED. Pravda, je to už hezkých pár let zpět, ovšem právě na tomto albu zmíněná kapela jedním koncem lana stále ještě tíhla k death metalu, aby tím druhým splétala uzly pro „nový horizont“.

Když to přeženu, tak SYNTHETIC vytvořili jakousi modernější verzi „Amoku“, která se liší především větším počtem progresivních pásem. Potvrzení soudobosti je zároveň podpořena moderním zvukem, což kvituji s povděkem. Ani náznak old schoolu! Nicméně, bylo by hodně pošetilé, kdyby zde tvrdil, že se Britové prezentují hudbou inovativní či výjimečnou. Jedná se „pouze“ o prezentaci skvěle vystavěných skladeb, za mě opravdu velmi příjemných. A když už jsem zmínil zakořeněný odkaz finských SENTENCED, musím se zastavit i u zpěvu Stergeho B., jehož hlasový projev výrazně připomíná Taneli Jarvu. Také tady se vokalista snaží hodnotně frázovat a svým způsobem je to právě on, kdo dodává nahrávce patřičnou image.

„Clepsydra: Time Against Infinity“ je kompaktní nahrávka, vysoce profesionální a návyková. Z několika procent stále deathmetalová, lehce progresivní a mírně gothicmetalová. Jinými slovy řečeno: SYNTHETIC si osedlali hudební jakost, která byla velmi populární na přelomu milénia. V současnosti příliš kapel takto netvoří, resp. o nich není příliš slyšet. Britské šestici se však podařilo „ducha doby“ na CD přenést, přestože to patrně nebylo hlavním cílem – to je spíše můj dojem. Tím objektivním faktem je zrod zřetelně moderní kolekce, která si své posluchače najde s velkou pravděpodobností.

Skladby: Time Against Infinity, Graceful Ignorance, Slipwalk, Shades of Tomorrow, Hostile Design, Clepsydra, Autumn Scars, The Road to Salvation, Crimson Farewell, Into Oblivion, Cage of Hopes

Sestava: Sterge B. – zpěv; Simon Charkas – kytara; Chris Cassidy – baskytara, zpěv; Faried Verheul – kytara; Hallam Smith – klávesy; Argyris Thomoglou – bicí

ALL

https://syntheticmetal.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *