SYMBTOMY – O těch, co v životě nic nedokázali, nikde nikdo nic nepíše

David „Dejvy“ Krédl je můj kamarád, který každých deset let zakládá novou kapelu. Tím pak vznikají nové a nové důvody pro rozhovory, což je z mého pohledu super. Přivítejte tedy SYMBTOMY, další deathmetalový old school, který se v dohledné době dočká debutového alba. Posluchači mají ovšem už teď k dispozici kazetové demo, které vyšlo u Slovak Metal Army. Ale kdo SYMBTOMY vlastně tvoří? S kým hodlají spolupracovat? Dočtete se právě zde!

Dejvy, protože stále zakládáš nové projekty a kapely, je důvod s tebou dělat rozhovory. 🙂 A navíc mě to s tebou vždycky baví! Nyní mi ale řekni, co tě vedlo k založení spolku SYMBTOMY? Jak to celé vzniklo?
No nazdar uličníku! 🙂 Jsem rád, že tvá zvídavost „tu a tam“ zabloudí mým směrem a mně se dostane té cti odpovědět ti na to, co tě (a možná i pár čtenářů) zajímá. Proč SYMBTOMY? Není za tím vůbec nic záludného. Upřímně, v SECTESY se nám v posledních letech rozmohl takový nešvar s názvem plození dětí. Láďa (kytara) má dvě, Martin (zpěv) má dvě, Václav (bicí) má sice jedno, ale zase je děsně línej a RIPa (basa) – vídáme se ve zkušebně maximálně 1x za rok (co vím, tak ten zatím dětmi snad nedisponuje). Dohodli jsme se (na základě výše zmíněných faktů), že si necháme jeden koncert do měsíce a už nebudeme skládat nové věci, protože se to nikomu nechce učit. Já ale takhle neumím fungovat. Stále mám sny a ambice! A jelikož mám kluky rád a vážně s nimi rád trávím čas, nějak se mi nechtělo měnit sestavu, tyhle starý páky měnit za mladší a nadějnější spoluhráče a pokračovat pod hlavičkou SECTESY s jinou sestavou. Prostě SECTESY necháme v klidu plout po stojatejch vodách undergroundu a se SYMBTOMY pojedeme vpřed tak, jak mi to je po léta vlastní.

Kde v sobě bereš motivaci spojenou se zakládáním nových kapel? DESPISE, SECTESY, teď SYMBTOMY… Vím, že udržení kapely v chodu není nic snadného, kdyby to bylo úplně jednoduché, DESPISE by nejspíš stále fungovali. Mě ovšem zajímá, jak moc těžké je být tím lídrem, kterým jsi vždy byl (nebo musel být). Neříkal sis někdy: „Jo, to by bylo fajn, kdybych jen ‚někde hrál‘ a o nic jiného se nestaral?“
Upřímně? Ono by se to ve mně pralo, ale někdy bych to chtěl zkusit. Jen sbalit kytaru, odjet na zkoušku, tam si poslechnout, co je nového (že někdo vyrobil merch, domluvil koncerty, dohodl se s vydavatelem, zamluvil studio, vymyslel malbu na obal a zadal ji grafikovi, složil novej materiál atd.), odehrál si, co by po mně bylo žádáno a s čistou hlavou a dobrým pocitem odjel ze zkušebny rovnou do hospody. Je to hodně lákavé… hodně… ale já takhle bohužel (nebo bohudík) neumím fungovat.

Máš pravdu, že udržet kapelu v chodu není vůbec legrace. Přece jen pět dospělých entit, každá žijící v jiném prostředí, zvyklá na jiný životní styl… tohle jde hodně špatně skloubit. Bez respektu a lásky k tomu co děláme (a také víry a pokory) tohle nejde dělat. A nebo jde, ale nikdy to nebude mít dlouhého trvání. V SECTESY vlastně držíme stejnou sestavu už 10 let (krom výměny zpěváka ještě před první deskou, ale tam to bylo ze zdravotních důvodů). Na tohle jsem pyšný a chci věřit, že pokud zdraví dá, zažiju ještě spoustu hezkých chvil v pozici lídra i se SYMBTOMY.

Lezla ti někdy na nervy určitá bezstarostnost některých tvých spoluhráčů? Je to i třeba daň za ono lídrovství, které v sobě máš?
Hele, vždycky je to o lidech. Já jim vlastně jejich bezstarostnost zprostředkovávám. Nemohu jim to vyčítat, když jim vše vždy připravím na „zlatém podnose“. Takže neleze. Já to těm „pytomcum“ vlastně přeju! Že měli to štěstí v životě potkat ještě většího blba, kterej to za ně všechno zařídí.

Navenek by se mohlo zdát, že SYMBTOMY jsou na tom po stránce stylistiky podobně, jako je tomu u SECTESY. Nicméně mám ale pocit, že SYMBTOMY jsou ve své podstatě mnohem intenzivnějším „old school Švédskem“. Dá se tedy říci, že nový projekt je ještě hlubším vyjádřením té deathmetalové radosti, kterou v sobě roky nosíš?
Přesně tak. Můj rukopis bude asi vždy charakteristický (i když by asi byla legrace si hned za sebou pustit poslední nahraný materiál DESPISE a teď první SYMBTOMY). Každopádně ať tak či onak, má hudba mi vždy vycházela „zevnitř“. Z vysoka kašlu na to hrát pro konkurenci – tedy snažit se být co nejrychlejší, nejtechničtější, nejmelodičtější, nejbrutálnější atd. Já hraji pro sebe a pro ty, co chtějí naslouchat. Dávno neškatulkuji a se svou hudbou nekalkuluji. Hraji jen to, co cítím. Tam vše začíná i končí. Vždy jsem miloval Punk i Metal, proto bude v SYMBTOMY slyšet vše, co mám rád. Nový materiál na desku (mám ho již kompletně složený) bude trochu odlišný od skladeb, které už znáte (alespoň to tak cítím). Vše je jen zrcadlení míry toho, jak mi je jedno „co na to kdo řekne“.

Hudba pro SYMBTOMY, myslím tedy ta skladatelská část, bude pouze a jen tvou doménou? Máte už nějaké plány, kterak dál s celým projektem postupovat?
V první řadě nejde o projekt, ale chtěl bych ze SYMBTOMY udělat regulérní kapelu. Zatím jsme tedy dva: já a Duzl (basa) s tím, že Martin uvidí, jak na tom budou SECTESY. Pak teprve se rozhodne. Co se týče hudby, tak ano. Ono to vlastně ani nemůže být jinak. DESPISE jsem kompletně dělal já, SECTESY taky… Bylo by asi zvláštní, kdybych ke kormidlu u SYMBTOMY pustil někoho jiného. 🙂

Ke spolupráci jste oslovili několik význačných osobností. Mohl bys je v krátkosti představit? Byla ve hře ještě nějaká další jména?
Tohle je věc, která bude do budoucna definicí SYMBTOMY. Tohle bylo mé první rozhodnutí, které přišlo po nápadu založit „další kapelu“. V budoucnu nebude nahrána skladba, která by neobsahovala něco od hosta, kterého si vážím pro jeho přínos na hudebním poli. Záměrně nepíši na deathmetalovém, protože nemám v plánu oslovovat JEN metalové hudebníky. Přesto jich bude vždy většina.

Co se týče představení, myslím si, že to je zbytečné. Koho to zajímá, ten práci pánů Jonnyho Petterssona, Ralfa Haubera a Johana Janssona velice dobře zná. Za sebe mohu jen říci, že jsem nesmírně šťastný, že na spolupráci kluci okamžitě kývli, a měli k celému projektu velice profesionální přístup. Teď se však již díváme dopředu a dohadujeme hosty na nadcházející debut. Myslím si, že se máte všichni na co těšit!

Bude cesta SYMBTOMY spočívat tedy pouze ve spolupráci s hosty v rámci konkrétní skladby?
Ano, tohle je budoucnost SYMBTOMY. Pokud nebude host, nebude ani skladba. Jsem celým svým srdcem fanoušek, a tak mě jako fanouška musíš i brát. Pro mě je čest dotýkat se historie DEATH METALu právě tím, že pokorně přistupuji k jejím fragmentům, které nechávám promlouvat prostřednictvím něčeho, co jsem stvořil.

Za velice krátkou dobu se vám podařilo docela snadným způsobem proniknout do povědomí posluchačů. Zaregistroval jsem i nějaké reakce ze zahraničí, což je opravdu obdivuhodné. Teď mi promiň mou troufalost, ale vnímáš i ty sám změnu ve způsobu propagace SYMBTOMY ve srovnání se SECTESY?
Samozřejmě. Přístup je diametrálně odlišný. Na propagaci SYMBTOMY se pracuje několik hodin denně! NEEXISTUJE, že by se něco „ošulilo“ či se na něco „vykašlalo“. Na propagaci SECTESY se nepracuje vůbec. Když jsem zakládal SYMBTOMY, vyslovil jsem myšlenku, že „do roka budou SYMBTOMY dál než SECTESY“. No, krize nám to trochu nabourala, ale už teď všichni cítíme, že SYMBTOMY mají šanci dostat se k mnohem většímu počtu fanoušků, než se kdy za ty roky dostali SECTESY. Na druhou stranu ale cítím, jak se právě díky práci pro SYMBTOMY zvedá zájem o SECTESY. Spousta fanoušků mou dřívější tvorbu nezná a začíná se zajímat.

Když se kapela nějakým způsobem blbě zapíše u fans či kritiků, třeba i nějakou nahodilostí… Jak moc je z tvého pohledu těžké se z toho všeho vyhrabat a začít úplně znovu? Je to v dnešní době možné? Ptám se hlavně z toho důvodu, že u SYMBTOMY pozoruji, kterak projekt roste, ovšem posouvá se kupředu promyšlenými a uvážlivými kroky. Je to tak?
Ano. Říká se tomu strategie, která u nás je jasně zacílena zrovinka na to, co se zrcadlí v množství vypitého alkoholu a také večerní či noční hodině. Já si myslím, že už jsem spíš dost starej na to, abych věděl, co chci a jak toho docílit. Přece jen už jsem se v minulosti měl z čeho poučit (DESPISE hráli cca 10 let, SECTESY letos také slaví „desítku“), takže jsem něco málo, co se týče hraní v kapele, snad pochytil.

Co se týče tvé první otázky… Já myslím, že vše je jen o přístupu. Každý se dnes chce co nejrychleji vydrápat nahoru a nekouká nalevo napravo. Mně u spousty kapel chybí to „gró“ – tedy ona radost z hraní. Co záleží na tom, co si o tobě kdo myslí? Ty přece žiješ PRO sebe, NE PRO druhé. Je mi jedno, co o mně a mé tvorbě napíší recenzenti. ANO, potěší mě slova uznání a chvály, ale že bych se sypal z kritiky? Tady to už mám dávno za sebou.:-) Kolikrát o sobě čtu takové bláboly na FB a že bych měl chuť je vyvracet? Spíš naopak!:-) Mít falešnej profil, ještě bych si přisadil. O těch, co v životě nic nedokázali, nikde nikdo nic nepíše.

Hned od začátku jste začali spolupracovat s Jurou ze Slovak Metal Army. Vaše jediné demo je samozřejmě na internetu, ovšem mělo by být k dispozici i na kazetě. Je tomu tak? Objeví se materiál třeba i na CD či LP?
Jurko nebyl od začátku náš vydavatel. My si vlastně demo chtěli vydat sami, ale když jsem viděl to množství před-objednávek, raději jsem to přenechal profesionálovi. 🙂 Kdybych měl být upřímný ,řeknu ti, že vážně k smrti nenávidím chození na poštu. Teď je naším cílem nalézt vydavatele na každém kontinentu. Cena poštovného je vražedná. A jelikož chci, aby k mé tvorbě ve formě fyzického nosiče měl přístup každý kdekoli na světě, je důležité tohoto dosáhnout. Evropa a Amerika jsou pokryté. Teď pracujeme na nalezení vydavatele pro Afriku, Jižní Ameriku, Japonsko a Austrálii.

Koronavirus v průběhu roku rozbil v podstatě celou festivalovou sezonu. Jak to vidíš pro příští rok? Bude v tomto ohledu „jednadvacítka“ už lepší?
Já bych to už nerad nějak detailněji rozebíral. Prošel jsem si díky tomu dost bolestivým obdobím. Mé vyjádření (asi měsíc staré) najdete zde:

https://www.symbolic.cz/cs/2020/11/06/asi-nejtezsi-a-nejzasadnejsi-novinka-cele-symbolicke-historie/

Jako vrchní organizátor Symbolic festu máš určitě plnou hlavu starostí s tím, jak věci dále poběží. V jakém stádiu příprav/nepříprav se váš podnik nyní nachází?
Ve své podstatě se vše zastavilo. A dle mého je to stejné u všech organizátorů jakýchkoli kulturních akcí. Ono to ani jinak nejde – nikdo nic neví, nikdo nic nedokáže predikovat. Jak chceš domlouvat kapely, když ani nevíš, zda budeš za týden ještě naživu? Přeháním, ale ve své podstatě né až tak moc. Náš velký SYMBOLIC je na příští rok zrušený, jeho menší verzi (BACK TO THE SYMBOLIC) bych i přes nepřízeň všeho rád uspořádal. Snad nám bude situace nakloněna. Letos to totiž byl nezapomenutelný zážitek!

Jaké mají SYMBTOMY plány? Prozraď něco málo z vaší kuchyňky.
Jak zde již padlo, materiál na plnohodnotné CD mám již půl roku složen. Čekal jsem, že dám dohromady sestavu mnohem dřív, než se tomu ve skutečnosti děje. Zájemců je dost, ale bohužel zatím z nich nevypadl žádný, který by splňoval mé požadavky. Vypadá to, že CD opět vznikne v podobné sestavě jako naše první demo. Já komplet kytary, Štěpán (POPPY SEED GRINDER) bicí, Martin vokály, Duzl basa a moře hostů. Vlastně… když tak nad tím přemýšlím, je to asi ta nejlepší možná varianta.

Díky moc za rozhovor! A teď můžeš klidně přidat nějaký bonus! 
Dej mi pokoj!:-) Víš jak nenávidím rozhovory, respektive odpovídání na otázky!? Myslím, že to co zde padlo, úplně bohatě (k zahlcení posluchačova mozku) stačí. Díky za zájem! Díky fanouškům za jejich čas a snad brzy někde na koncertě. Dáme žejdlík…

ALL

https://www.facebook.com/symbtomy

https://symbtomy.bandcamp.com/releases

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *