SWALLOW THE SUN – Songs from the North I, II & III (3CD-2015, Century Media Records)

Na začátku jejich cesty byla ryzí upřímnost. Ta je ovšem trochu překvapivě vyšvihla na přední pozice minoritního žánru, kterým doom metal bezesporu je. Ovšem asi málokdo čekal, že finští vytrvalci udělají se svou hudbou takovou kariéru, navíc když nevydávají alba každým rokem. To poslední mimochodem přivedli na svět více jak před třemi lety („Emerald Forest and the Blackbird“) a ve své podstatě tak zakončili jednu velkou etapu, jež je dostala v dobrém slova smyslu do metalového mainstreamu. Ani ne tak povahou samotnou, jako spíše rostoucím fanouškovským zájmem, který podle mého názoru souvisí s větší hudební rozmanitostí, ale také srdnatostí.

Když v čase příprav „Songs from the North I, II & III“ vyrukovala kapela s tím, že jejich dalším počinem bude rovnou 3CD, napadlo mě jediné: SWALLOW THE SUN touží přivést na svět vrcholné dílo, které nebude jen tak ledajakým počinem, ale naprosto výjimečným drahokamem. „Ale opravdu 3CD? Není to přece jen trochu moc?“ Přiznávám se, vůbec jsem si nedokázal představit pojetí konceptu. „Jak tohle všechno bude držet pohromadě?“ Jenže SWALLOW THE SUN to vážně dokázali! Box nabízí hned tři různé tváře promyrzlého severu, a přestože je posluchač nucen vstřebat velké množství materiálu, není tento úkol až tak komplikovaný.

Swallow The Sun_imageOvšem nyní už k brilatně zpracovanému boxu, řekněme klidně unikátnímu rozcestníku. Finové na něm nabídli v podstatě hned tři možné alternativy dalšího vývoje, přičemž tím nejsměrodatnějším je patrně ten s názvem „Gloom“ (disk první), neboť do jisté míry obsahuje pokračování stylistiky započaté už na předchozím albu „Emerald Forest and the Blackbird“. I přes tuto podobnost ovšem SWALLOW THE SUN nikterak neupadli do skladatelské šedi a aktuální kompozice napěchovali překrásnými melodiemi a neméně podmanivou atmosférou (v tomto ohledu jsou skutečnými mistry svého oboru). Výsostné postavení si však získaly i nesmírně pestré vokály, o čemž se lze přesvědčit hned v úvodní skladbě „With You Came the Whole of the World’s Tears“. Osobně pak oceňuji i to, kterak jsou seveřané schopni z uzounkého doomového ranku neustále těžit a zároveň se posouvat směrem kupředu. Sice to někteří staří fans nepřijmou, třeba se jim i stýská po hrubějších kompozicích, avšak sám za sebe vidím cestu SWALLOW THE SUN právě ve vytváření pestrých skladeb, jako jsou např. „Heartstrings Shattering“, „Lost & Catatonic“ nebo klipkova „Rooms and Shadows“. Jestliže vás tedy potěšilo směřování na předchozím počinu, pak vězte, že novinka nabízí ještě mnohem variabilnější menu. A že se SWALLOW THE SUN pohybují mezi death metalem a popem? Dle mého soudu to není žádná ostuda. Právě naopak! První disk je naprosto exkluzivní!

Příběhy z dalekého severu ale tímto zdaleka nekončí, byť se tedy na disku zvaném „Beauty“ posluchač nedočká metalové nadílky, ale spíše komorního rock-ambientu a poprvé si tak může kapelu vyslechnout v totálně odlišném kabátku. Nicméně si ale dovolím tvrdit, že většinu řádových fans tento symbolický přerod patrně nevezme, navíc osmička balad není zrovna určena ke všednímu poslechu. Úplně si ale dokážu představit, kterak sedím v opuštěné horské chatě, všude kolem zasněžené lesy, k tomu láhev vína a… naprostý relax. Co se týče ústředních skladeb, tak mezi ty nejpříjemnější s určitostí patří „The Heart of a Cold White Land“, po obsahové stránce patrně jedna z nejdůležitějších skladeb kompletu. Příjemnou atmosféru nabízí rovněž „Pray for the Winds to Come“, ze které doslova čiší vztah finských hudebníků k přírodě a k tomu, co je po celý život obklopovalo a obklopuje. Zmínit ovšem musím i překrásnou píseň „Songs from the North“ s přidaným dívčím zpěvem, jehož kouzlo vyniká především v refrénu (ten je finsky a celkově to zní skoro až dojemně). SWALLOW THE SUN tedy na disku číslo 2 v ryze baladické podobě a já k samotnému provedení nemohu říct ani „popel“. Citlivé, křehké a pochopitelně studené!

Swallow The Sun2015bA disk 3 („Despair“ )? Pro některé nadšence dost možná ideál hudební krásy SWALLOW THE SUN! Finové ani při svých začátcích nebyli ani zdaleka tolik syroví a bezostyšně utahaní, jako je tomu právě na třetím dílku

. Unikátní projekt si však žádal své, a tak si protřelé hrdiny finských jezer můžete vychutnat i v balení funeral doomovém. Při poslechu první položky „The Gathering of Black Moths“ jsem byl sice v úvodu poněkud vystrašen, jenže v dalších minutách pokračuje pochmurný a neuvěřitelně temný funus dalšími čtyřmi kompozicemi, při kterých nenarazíte na jediného ptáčka zpěváčka. SWALLOW THE SUN pojali svůj pohřební exkurz velmi drsně a hrubiánsky. V jednoduchosti žádné melodie, žádné čisté zpěvy… pouze a jen hudební tok špíny, do kterého zasahuje Mikko Kotamäki svým nekompromisním growlingem (jasné poznávací znamení SWALLOW THE SUN). No, ještě bych k tomu mohl připočíst zvuk kytar, symbol další shody ve srovnání třeba i s prvním CD. Ač se to ovšem zdá mega-paradoxní, tak i v této verzi mě SWALLOW THE SUN jednoznačně přesvědčili o svých kvalitách a v posledních dnech dávám přednost právě tomuto disku, neboť v něm nalézám neuvěřitelnou hloubku a trpkost. Jak hnilobné!

„Songs from the North I, II & III“ obsahuje neuvěřitelné penzum muziky a já opravdu žasnu nad tím, že si SWALLOW THE SUN dovolili rozkrájet vlastní tvorbu do třech různých odstínů. Také vás napadají otázky spojené s dalším hudebním směřováním? Na nástupce tohoto exkluzivního počinu jsem vážně moc a moc zvědav, ačkoliv s aktuálním „nákladem“ si vystačím ještě hodně dlouho. Klobouk dolů….

ALL

http://swallowthesun.net/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *