SWALLOW THE SUN – Plague of Butterflies (CD/EP-2008, Spinefarm Records)

Po velmi úspěšném albu „Hope“ přicházejí SWALLOW THE SUN s neobyčejnou novinkou „Plague Of Butterflies“. Nejedná se však o regulérní album, ale o hodinové ‚EP, jež nabízí věrným fanouškům vcelku pozoruhodný prezent. Na CD se nachází pouze jedna jediná novinková skladba, která má ovšem strukturálně koncepční charakter. Skládá se ze tří částí („Losing The Sunsets“, „Plague Of Butterflies“ a „Evael“) a celková stopáž dosahuje téměř pětatřiceti minut. Že by výzva pro náročného posluchače? I tak můžeme tento opus brát.

Hudebně se však SWALLOW THE SUN nikam zásadně neposunuli, možná si to šetří až na příště. Každopádně je jasné, že toto neřadové album bylo vytvořeno s jasným účelem příběhu. Proto titulní skladba neosloví hned na několik úvodních poslechů, není v moci člověka, aby všechny nápady a kudrlinky dokázal vstřebat. Přiznávám se, že i v době psaní recenze nemám úplně jasno v tom, zda se mi „Plague Of Butterflies“ skutečně libí. Především mi ještě v uších znějí překrásné skladby z „Hope“, představující pro SWALLOW THE SUN prozatímní vrchol.

„Plague Of Butterflies“ mi připadá jako čistý horský potůček. Po břehu kráčí různí lidé a jejich tvary se na hladině vody odrážejí. Jejich tváře doznávají „naturálních“ změn – voda pohlédla do lidských duší a vykreslila jejich příběhy – stručně a jasně! Přesně takové jsou hudební proudy SWALLOW THE SUN. První část je velmi teskná, zadumaná, skoro až monotónní. Následně přichází typické sekané riffy kytar s opět velmi kvalitním growlingem. Největší překvapením je ovšem zařazení téměř death metalových partů a blackového skřehotavého vokálu. Abych byl však upřímný, hudbu těchto Finů mám raději spíše v melancholičtější jakosti. Nicméně i toto střídání nálad Swallow The Sunmá několik pozitiv – především pokud bychom hovořili o gradaci celé skladby. SWALLOW THE SUN dokáží během několika vteřin změnit povahu i tvář skladby. Pro někoho může být tento jev pozoruhodným dobrodružstvím, kdekdo se však v podobných kotrmelcích ztrácí. Těžko říci, kde je pravda… zřejmě nikde. I tak se ale domnívám, že fanoušek SWALLOW THE SUN nebude z tohoto počinu zklamán, ba co víc, může být rád, že od své oblíbené kapely dostal něco neokoukaného.

Po hlavním chodu následují ještě další čtyři skladby – v celku se jedná o demo „Out Of Gloomy Light“ z roku 2003, jež v podstatě otevřelo kapele bránu do světa. Jelikož byl o tento materiál z řad fans velký zájem, Finové vyšli v ústrety hlasům z podzemí a svůj první počin vyvrhli na světlo světa v legitimní podobě. Upřímně řečeno – z mého pohledu se jedná pouze o dokument jedné z etap SWALLOW THE SUN, kterou s radostí překročím. Tím bych samozřejmě nechtěl říci, že tento materiál je špatný. To rozhodně není! Finové jsou však dnes ve svém vývoji mnohem dál a je dost těžké se po nitkách času vracet zpět na startovní čáru. Proto tuto retro část ocení především ti posluchači, kteří prvotní skladby dobře znají a teď si je mají možnost znovu a v lepší kvalitě vychutnat.

SWALLOW THE SUN ani po tomto (řekněme zvláštním albu) neztratili nic ze svého kouzla. Z „Plague Of Butterflies“ sice neskáču do stropu, nelomím rukama nad bolestivou krásou, nekopu nohama o skříň, ale v klidu poslouchám a vychutnávám. Vychutnávám to, co je pro SWALLOW THE SUN typické! Ve jménu doom metalu – povstaňte!

ALL

http://swallowthesun.net/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *