SVETLOVLAD – Clivota (CD – 2022 HladoHlas)

Je libo trochu decentního folku od našich východních sousedů? Křehce, decentně a uvěřitelně? Zaevidujte si do svých poznámkových bločků název SVETLOVLAD, za nímž stojí Pavel „Hirax“ Baričák, spisovatel, cestovatel, dobrodruh a především kytarista skupiny RAMCHAT. Hlavní hrdina je sice celoživotním „kovotepcem“, ale už některé jeho předchozí projekty dávaly tušit, že mu není cizí ani folk music. „Clivota“ je tak vcelku logickým projektem, na němž se sešla celá řada hudebníků s rozličnými nástroji a hlasy (sestava a hosté níže).

Kromě Hiraxe, který je autorem hudby, je druhou nejvýraznější personou zpěvačka a textařka Simonka Vicianová, jež svým příjemným hlasem písně doslova načechrává. Z hudby cítím opravdový nádech venkova, lidskou obyčejnost v ryzí kráse i skromnosti. Pokud v tomto módu na slovenských horách stále fungují místní obyvatelé, je to jen důkaz toho, že se svět ještě dočista nezbláznil. Moc rád bych se do těchto končin vydal, třeba i s hudbou SVETLOVLAD v uších, ale na druhou stranu si říkám, že by to asi nebylo dobré… být právě oním rušivým elementem. Ale když už jsme u těch cizích elementů… Zajímavé je, že se na albu nachází i anglicky zpívaná skladba „My Stone“, v níž exceluje ruská vokalistka Irina Zybina. Tu si mnozí posluchači RAMCHAT jistě vybaví z několika příjemných hostovaček, čili není až tak velké překvapení, že ji Hirax využil i pro SVETLOVLAD.

Ale není to jediná návaznost na RAMCHAT. Na albu se např. nachází neobyčejná hitovka „Postoj chvíľu“ z dílny ŽIARISLAV, kterou právě RAMCHAT předělali k obrazu svému. Zde ovšem, takříkajíc logicky, dostála svému originálnímu znění. Ale aby toho folku nebylo „zbytečně“ moc, tak se na CD nachází i rockové alternace vybraných skladeb, místy bylo dokonce hrábnuto až k metalu. Celkových sedmdesát minut je fakt náklad, a proto je třeba si desku rozdělit na dva díly, ostatně proč ne.

Neméně důležitým prvkem kompletu je vskutku nádherný booklet, kde kromě textů najdete celou řadu autentických fotografií. Právě jejich prostřednictvím se posluchač ještě mnohem intenzivněji spojí se sdělením, které „Clivota“ nabízí. Komplet s určitostí stojí za poslech. V prvním levelu se mi zdála lepší čistě folková část, ovšem pro všední den jsou přece jen funkčnější verze rockové. Příjemné album, ke kterému se budu vždycky rád vracet.

Skladby: Macocha, Čerti milého mi skryli, Zhorklo srdce, skamenelo, Vzali sa ženy za ruky, O dube, který za nič nemohol…, Všetko je živé, Navždy polu, Postoj chvíľu, My Stone, Machocha (Rock Version), Čerti milého mi skryli (Rock version), Zhorklo srdce, skamenelo (Rock Version), O dube, který za nič nemohol… (Rock Version), My Stone (Rock Version).

Sestava a hosté: Pavel Hirax Baričák – kytara, vyprávění; Simonka Vicianová – zpěv, vokály; Janka Sofia Thomková – zpěv; Danka Babková – vokály; Veronika Rabada – zpěv; Irina Zybina – zpěv; Lenka Verešová – zpěv, vokály; Juraj Hnilica – zpěv; Matúš Babka – klavír; Marián Maňo Kramár – housle, zpěv, drumbľa, vajíčko; Martin Zajo Zajac – cimbál; Juraj Šimek – kontrabas, baskytara, zpěv; Tomáš Kramár – kontrabas; Michal Golbiško Goldberger – bicí; Rado Rugala – kachon, dřívka, buben, vajíčko; Robo Mikla – kachon, africký buben; Michal Smetana – píšťaly; Michal Červienka – akordeón

ALL

https://svetlovlad.bandcamp.com/album/clivota

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *