SVARTA SANNINGAR – Zrození klanu!

Název SVARTA SANNINGAR většině českých posluchačů nic moc neřekne, ovšem když se podíváte na line-up, hodně se toho vyjasní hned v začátku. Švédská parta, která si kupodivu potrpí na textech ve své rodné mateřštině, si bere to nejlepší z gothic rock/metalu severského střihu, ovšem cizí ji nejsou ani prvky rockové progrese a popové syntetičnosti. Především díky tomuto přístupu zní hudba formace vskutku svěže a ani v nejmenším kýčovitě. Lehkost, se kterou pánové servírují melancholické skladby, to je přesně to, co jim mohou řady snaživců pouze závidět.

Rozepsáno…
Biografie skupiny SVARTA SANNINGAR zatím není nikterak košatá, ovšem její zákoutí rozhodně stojí za rozbor. Sestavu tvoří samí zkušení bardi, jimž lásku k melancholickému žánru nelze nevěřit. Ústřední personou kapely se hned od samých začátků stal zpěvák a kytarista Klas Bohlin, jinak dlouholetý člen celosvětově uznávaných BESEECH. Přestože tahle kapela nebyla v posledních letech až tolik aktivní, jistojistě si mnozí posluchačivzpomenou na její poslední počin „My Darkness, Darkness“ z roku 2016. Za mikrofonem se tehdy vůbec poprvé sólově představil právě Bohlin, jenž svým přednesem mnohé fans doslova uzemnil. Od této doby však BESEECH nic dalšího nevydali. Až v roce 2018 se zkušený nezmar objevil se zcela novou partou. „Se starým kámošem Jonasem Perssonem jsme se jednoho dne sešli na pivu a vzpomínali na staré časy. Kecali jsme omuzice, vinylech a hodně se bavili tím, jak je dnes už všechno úplně jinak. Někde tady poprvé vznikl nápad spojený s úplně novou kapelou,“ vysvětluje Klas, jemuž záhy nedělalo problém doplnit nově vznikající projekt o nové členy. Jedním z nich se kupříkladu stal bubeník Håkan Carlsson, známý z již výše zmíněného alba „My Darkness, Darkness“ od BESEECH. Nově postavená kapela ovšem na svou první nahrávku v žádném případě nespěchala. Do dnešních dnů se může prezentovat „pouze“ prostřednictvím dvou EP, přičemž slovem „výstavní“ mohu směle označit to z letošního roku.

Druhý krok
Na „Kapitel 2” se SVARTA SANNIGAR podařilo namíchat velmi vkusný koktejl, jehož přesná identifikace mi dělá, přiznám se, docela problém. Modern-melancholy-gothic-post-rock-metal… Přesně v těchto končinách se zkušený kvartet pohybuje s nebývalou lehkostí, samozřejmě s přispěním Klasova sametového vokálu a švédských textů. Jejich využití má co do činění s konceptem točícím se kolem kultu společenství řádu Svarta Sanningar, jež bylo ve Švédsku aktivní v 70. letech. Podle nepotvrzené konspirační teorie se zdálo, že řád souvisí také s velkým sesuvem půdy, který se odehrál na ostrově Fjärrö, v září roku 1976. Okultismus, démonická symbolika, rituální zabíjení… Všechny podoby hrůz se v oné době přičítaly právě tomuto řádu, ovšem jak to bylo doopravdy? SVARTA SANNINGAR nabízejí svoji verzi příběhu. Zkoumají ho skutečně hodně podrobně, ostatně mnoho informací k tomuto tématu najdete na jejich webových stránkách. Pokud máte rádi melancholickou hudbu plnou tajuplných stop, minimálně si překontrolujte níže usazený klip ke skladbě „Kemisk Reinkarnation“. Na velkou desku se už nyní moc a moc těším!

Diskografie:
Kapitel 1 (EP – 2018)
Kapitel 2 (EP – 2021)

SVARTA SANNINGAR jsou:
Klas Bohlin – Vocals
Jonas Persson – Guitar
Mattias Lejon – Bass
Håkan Carlsson – Drums

https://svartasanningar.se/en/the-horror-story/

https://svartasanningar.se/

https://www.facebook.com/svartasanningar/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *