SVARTA SANNINGAR – Pro nás je velmi důležité, abychom se mohli osobně potkávat. Nejen společně hrát, ale také chodit na pivo, poslouchat desky a dobře se bavit

Švédští SVARTA SANNINGAR jsou novým objevem na poli melancholického metalu. Kvartet zkušených hudebníků, ve kterém mimo jiné figuruje vokalista gothicmetalové skupiny BESEECH, Klas Bohlin, moc dobře ví, kterak na příznivce obdobných žánrů zapůsobit. Řekl bych, že na jejich dvou EP posluchač najde vše, čím je skandinávská „dark music“ dlouhá léta pověstná. Kouzlo SVARTA SANNINGAR navíc umocňují texty ve švédštině a omamná okultní image, která primárně vychází z kultu stejnojmenného společenství. Řád Svarta Sanningar podle nepotvrzené konspirační teorie působil ve Švédsku v sedmdesátých letech a vlivnými silami je údajně podepsán pod obrovským sesuvem půdy na ostrově Fjärrö z roku 1976. Pohříchu se ovšem nejedná o jediný „černý počin“, ostatně mnoho hrůzných praktik popisují pánové ve svých textech a povídkách. Ještě než se do nich pustíte, upřednostněte nejprve tento rozhovor, ke kterému jsem si přizval zpěváka Klase Bohlina a baskytaristu Mattiase Lejona.

Na úvod mi dovolte, abych Vám pogratuloval k titulu „Kapitel 2“, dalšímu působivému EP. Jak byste popsali proces jeho vzniku, když to porovnáte s prvním počinem?
Mattias: Děkujeme mnohokrát! Proces skládání byl v podstatě stejný jako předtím. Jonas (kytara) přišel se základními riffy, přinesl je na zkoušku, a na základě toho jsme začali postupně skládat a aranžovat. Tento proces probíhal až do doby, kdy jsme cítili, že je ta či ona skladba kompletní. Poté došlo na nahrávání v našich vlastních studiích, ovšem hodně práce jsme strávili i samotnou produkcí a finálním dolaďováním. Až poté jsme hotový materiál poslali k mixu a masteringu. Mikael Andersson ze Soundportu znovu odvedl sakra dobrou práci.

Klas: Pro toto EP jsme všichni využívali našich domácích studií, díky nimž byla druhá část procesu nahrávání mnohem jednodušší. V podstatě bychom mohli pokračovat donekonečna a stále zkoušet různé nápady, zvuky, klávesové aranže a všemožné efekty. Tohle všechno je nepochybně velký luxus. Máš čas si všechno důkladně projít a spoustu věcí si v klidu vyzkoušet.

Na profesionální úrovni se hudbě věnujete řadu let. Existuje ve vašem případě ještě jakási žízeň po úspěchu, popřípadě po objevování nových hudebních tváří? Jak byste definovali vaši motivaci směrem k nové kapele?
Mattias: Možná to bude znít jako klišé, ale naše motivace je založena na prosté radosti z tvorby, nahrávání a samozřejmě živého hraní. Rovněž náš tvůrčí proces není vázán na konkrétní plán nebo cíl. Roste a vyvíjí se sám od sebe. Obdobně na tom jsme s ohledem na zkoumání všemožných hudebních výrazů.

Klas: Tato kapela je velmi odlišná od BESEECH. V BESEECH (kteří vydávali desky u Metal Blade, Napalm Records atd.) jsme před nahráváním téměř nikdy nezkoušeli. Písně byly napsány jako dema, která jsme pak pilovali ve studiu. Musím říci, že z let strávených v BESEECH jsem se hodně naučil ohledně hudební produkce. Nicméně ve SVARTA SANNINGAR vždy položíme základ každé písně ve zkušebně, přičemž onu základní strukturu použijeme pro samotnou nahrávku. Pokud má na tohle kapela čas, zachytí v každém muzikantovi určitou dynamiku, která by se mohla v opačném případě ztratit.

EP „Kapitel 2“ je opravdu skvělé, ovšem i na druhý pokus jste se rozhodli vydat pouze čtyři skladby. Co je tím pravým důvodem? Přece jen jste mohli obě EP („Kapitel 1“ a „Kapitel 2“) vydat jako jedno velké album. Předpokládám, že přesně na toto se Vás ptá asi hodně lidí. Skoro se tedy za tuto otázku omlouvám… ????
Mattias: Našli jsme formát, který se nám líbí – to znamená vydávat kratší epilogy. Ovšem tím nechci tvrdit, že v této cestě musíme pokračovat pokaždé. Nyní máme třeba spoustu materiálu a dalším naším výsledkem může být klidně celé album.

Jak z vaší strany nejlépe popsat zvuk na aktuální nahrávce? Jak jste dokázali vytvořit sound tak krystalicky čistý a svěží?
Mattias: Popsal bych to jako temný rock / metal s prvky post-rocku. A samozřejmě díky za kompliment!

Klas: Nemáme přímou vizi ani ve zvuku, ani v hudebním stylu. Zároveň ale nezakrýváme, že cítíme přitažlivost k tomu dělat hudbu „temnou“. Před vydáním „Kapitel 2“ jsme se zeptali asi dvaceti skutečných milovníků hudby, kterým velmi důvěřujeme, do jakého žánru by nás rádi zařadili. Několik z nich poskytlo zcela odlišné popisy a příklady napříč žánry.

Mattias: Vložili jsme hodně práce a úsilí do aranžování a produkce před mixováním a masteringem. Rovněž jsme byli docela dost závislí na skvělé práci Mikaela ve společnosti Soundport, díky kterému se nahrávka ještě více zvedla. V neposlední řadě i Klas má k dispozici hezký pár velmi dobrých uší, haha.

Každý posluchač si ve vaší hudbě s určitostí najde něco pro sebe zvláštního, přičemž velmi tajuplné jsou texty, jež jsou inspirovány celkově hodně originální myšlenkou. Plánujte v tomto pozoruhodném příběhu pokračovat i dále?
Mattias: Ano, příběh bude pokračovat, ale hudba bude samozřejmě vždy naším hlavním zaměřením.

Klas: Vytvořit mystiku kolem hudby bylo něco, co jsme považovali za nezbytné. Jen tak může být kapela zajímavá. Lidé, kteří mají rádi staré horory, mohou v naší tvorbě najít další rozměr, když poslouchají hudbu a zároveň čtou texty. Všechny jsou na našem webu přeloženy do angličtiny. K dispozici jsou pak i u našich lyric videí na YouTube.

Jak už bylo zmíněno, všechny texty SVARTA SANNINGAR jsou ve švédštině. Je to důležitý bod z hlediska vašeho sdělení? O angličtině jste nepřemýšleli? Jak zásadně vaši tvorbu ovlivňuje místo, ze kterého pocházíte?
Klas: Psaní ve švédštině přidává něco dalšího, zvlášť když se náš příběh, na kterém jsou texty založeny, odehrál ve Švédsku. Místo může mít vliv, ale důležitější je stav mysli. Pro tuto kapelu budeme pravděpodobně v psaní textů ve švédštině i nadále pokračovat.

Jste inspirováni nějakou kapelou na scéně, případně třeba i vaší bohatou hudební minulostí? Za mě je např. poslední album BESEECH („My Darkness, Darkness“) naprosto skvělé, je to moje srdcovka. Fajn záležitost hlavně na cesty…
Klas: Poslech hudby je důležitou součástí našich životů. Věřím však, že hudební vlivy nepůsobí na pětačtyřicetiletého muže stejně jako na teenagera, alespoň u mě to tak je. Dnes jsou pro mě mnohem důležitějšími zdroji inspirace filmy nebo umění. Jinak z poslední desky BESEECH mám i já velkou radost. Je to asi zatím naše nejlepší album.

Co je nejhorší a nejlepší na životě hudebníka?
Klas: Nedostatek času v dospělosti. Pro nás je velmi důležité, abychom se mohli osobně potkávat. Nejen společně hrát, ale také chodit na pivo, poslouchat desky a dobře se bavit. Bez dobré nálady v kapele asi nebude ani dobrá muzika.

Jaké reakce jste na svůj druhý počin doposud zaznamenali? Co o něm soudí švédská, potažmo zahraniční média? Jaký největší úspěch SVARTA SANNINGAR zaznamenali?
Klas: Jsme stále poměrně malá kapela, která se rozhodla růst organicky. Tvoříme a vydáváme naše vlastní věci a nemáme žádná velká očekávání, že bychom nějak závratně prorazili. Děláme hudbu jako milovníci hudby, a to pro jiné milovníky hudby. Někomu se to libí, jinému ne. Nicméně určitou pozornost jsme však zaznamenali i ve Švédsku, nejvíce však v zahraničí. Naše zatím nejlepší vzpomínka pochází pravděpodobně z našeho koncertu na švédském Subcult Festivalu v roce 2019. Je to obecně skvělé místo pro temnou hudbu.

Jonasi, co nyní aktuálně nejvíce posloucháš? Jsou nějací konkrétní umělci, ze kterých jsi obzvlášťe nadšený? Jaký je tvůj osobní názor na většinu nových kapel? Co bys kupříkladu poradil mladým muzikantům?
Jonas: Nedávno jsem objevil kapelu s názvem DEAFHEAVEN, jejich poslední album „Infinite Granite“ je opravdu výborné. Existuje spousta skvělých nových kapel, ale může být těžké je najít. Když to však dokážeš, je to zlato. A ta rada: Nezapomínejte, PROČ hudbu hrajete, držte se své vášně a nevzdávejte se svých snů.

Napadá mě, jestli nemáte nějakou historku či spíše anekdotu, která vaši kapelu obzvláště poznamenala? Existuje nějaká taková story, jež vámi ještě nebyla nikdy publikována?
Jonas: Máme jednu takovou a v podstatě se týká i samotného vzniku kapely. Mattias a já jsme právě založili dvoučlennou kapelu s názvem OMNI RED GIANT, přičemž tou hlavní myšlenkou bylo to, že bude ryze instrumentální. Pak jsme se šli všichni podívat na koncert mocných THE HELLACOPTERS do Göteburgu a před vystoupením jsme si dali pár piv v místním baru. S Klasem jsme se zde samozřejmě hodně bavili o hudbě a nakonec přišla řeč na kapelu. „Měli bychom hrát spolu!“ Klas znal bubeníka Håkana (Håkan Carlsson – BESEECH pozn. aut.) a ten se k nám posléze přidal. Tak se SVARTA SANNINGAR vynořili z hlubin.

Bude možné Vás někdy vidět v České republice? Moc Vám děkuji za rozhovor, bylo mi velkým potěšením!
Jonas: Bylo by skvělé si v České republice zahrát! Kdo ví, co přinese budoucnost? Děkujeme moc, že jsi s námi pohovořil!

Diskografie:
Kapitel 1 (EP – 2018)
Kapitel 2 (EP – 2021)

SVARTA SANNINGAR jsou:
Klas Bohlin – Vocals
Jonas Persson – Guitar
Mattias Lejon – Bass
Håkan Carlsson – Drums

https://svartasanningar.se/en/the-horror-story/

https://svartasanningar.se/

https://www.facebook.com/svartasanningar/

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *