SVARDENVYRD – Nejkvalitnější blackmetalové kapely pocházejí stále ze severu Evropy

Pokud byly časy, kdy česká blackmetalová scéna poněkud stagnovala, tak současnost už nabízí přece jen mnohem příjemnější obrázky. Osobně mě zřejmě nejvíce oslovila kapela SVARDENVYRD, která v průběhu minulého roku vydala album „Obyčej slunovratu“. Do naší redakce se tahle velmi zajímavá placka dostala poněkud se zpožděním, ovšem o to větší bylo překvapení, když jsem tento koncepční materiál poprvé vyposlechl. Po několika dalších pokusech jsem usoudil, že album „Obyčej slunovratu“ je vskutku působivé a do jisté míry až povznášející. Na mé následující otázky odpovídal Einskladir, bubeník a zpěvák v jedné osobě.

Zdravím! Jak se daří v době vánočního shonu? Dotýkají se tě vůbec tyto záležitosti?
Taky tě zdravím! Shon nás zastihl, ale ne z důvodu svátků vánočních. Na konci roku se člověk snaží vždy dohnat to, co během roku odkládal a zanedbával. Čili starostí až nad hlavu.

Ještě jedna otázka týkající se Vánoc. Vaše hudba je plná pohanských elementů a dá se říci, že právě vánoční svátky vzešly z ryze pohanských tradic. Zamýšlel ses někdy nad touto tematikou?
Jasně, nad tímhle faktem jsem přemýšlel velice často. Však také naše deska nese podle této skutečnosti název: „Obyčej slunovratu“. Oslava přírodních zákonitostí a její moci samotné. Je to taková zvláštní část roku asi pro většinu lidí, ať už věří v cokoliv.

Když jsem připravoval otázky, tak jsem jednoduše zjistil, že vlastně vůbec netuším, co slovo SVARDENVYRD znamená…
Slovo SVARDENVYRD pochází z knihy Tada Williamse „Trůn z dračích kostí“ a znamená to „Věštba mečů“. Spíš než významový smysl nás tehdy zaujala fonetika toho slova a rozhodli jsme se jej použít jako název naší kapely. Ačkoliv nyní se ukazuje, že i my sami máme občas problém toto slovo vyslovit, he, he, he!

Je pro vás pohanství především inspirativní složkou z hlediska filozofie, anebo vás ovlivňuje pouze z toho uměleckého úhlu pohledu?
Z hlediska filozofie mi pohanství nikdy nic neřeklo. Jsem totální bezvěrec. :-). Co mě na pohanství zaujalo, bylo pevné pouto s přírodou a v našem případě i absolutní přirozenost. Je to velice inspirativní proud, pokud jej člověk nezneužívá pro propagaci politických pseudoideálů. V přírodě lze nalézt útěchu i ty nejkrásnější scenérie, které v člověku dokáží vyvolat spoustu emocí, jež lze snadno přenést do hudby.

Album „Obyčej slunovratu“ je z mého pohledu opravdu osobitě pojaté. Jak vás vlastně napadl koncept? Měli jste třeba v záloze ještě nějaký jiný plán, dle kterého by se dalo album sestavit? Anebo jste už dopředu uvažovali „pouze“ o čtyřech skladbách?
Už na začátku jsme měli jasno v tom, že naše deska se musí něčím lišit od ostatní současné tvorby. Napadlo mě napsat text o příchodu Jara a po jeho dokončení jsem začal pracovat i na dalších ročních obdobích. V tu chvíli bylo jasné, že na desce musí být pouze čtyři skladby, z nichž každá bude obrazem toho daného ročního období. Chtěl jsem naturálně pohanskou tematiku textů dotáhnout až do konce, až na samý vrchol.

Dokázali byste si představit, že žijete v místě, kde se čtyři roční období nestřídají? Jak moc velký vliv na vaši tvorbu má třeba krása české přírody? Ovlivňují vás tyto věci?
Fakt střídání ročních období nás samozřejmě ovlivňuje. :-). V létě se koupeme a v zimě lyžujeme… ne, teď vážně. Já bych si dokázal představit žít prakticky kdekoliv, kde není pořád jen zima nebo horko… he, he, he…, takže NE. Česká příroda je velice krásná a i tento fakt se na minulé desce z části podepsal. Asi bych nechtěl a nemohl žít někde uprostřed rovných plání bez lesů a skal.

Vrcholnou částí CD je skladba „Mrazivý polibek paní Zimy“ (mimochodem text je opravdu vynikající!). Přijde mi, že píseň symbolizuje nejen příchod mrazu, ale třeba také příchod smrti, která číhá na každého z nás. Můžeš k této mé myšlence přidat něco málo slov?
Ano, tento text byl psán jako taková zpověď z fanatické a zvrhlé lásky k paní Zimě. Stejně jako krásná, je i nebezpečná. Chtěl jsem vystihnout jak její krásu, tak i nemilosrdnost a moc vše živé nechat umrznout a pohřbít sněhem. Smrt je se Zimou úzce spjatá a je tomu tak odjakživa. Jen ti silní a schopní přežili Zimu. Příroda se tím očisťovala…

Když už jsem zmínil období zimy, nemohu se nezastavit u současného velmi teplého počasí. Zima jakoby nechtěla vůbec vylézt. Jak to na tebe působí?
Beru to tak, že minulý rok všichni nadávali, že zima je tuhá a přišla příliš brzo, a letos zase všichni nadávají, že zima ještě nepřišla… he, he.

Zajímalo by mě, jak to vypadá s vašimi novými skladbami? Máte už představu, jak by mohlo vypadat další album? Další otázka se samozřejmě dotýká vaší dvoučlenné sestavy. Chystáte přijmout do svých řad třeba i další posilu?
Na nové desce pomalu, ale jistě pracujeme. Skladby budou celkově asi epičtější a rychlejší, ale nebude se jednat o žádnou smršť. V některých pasážích se snad objeví i mohutné klávesy a budeme se snažit celkově zapracovat na atmosféričnosti hudby. Co se textů týče, tak zatím těžko říct, jestli i další deska bude koncepční, či nikoliv. Do našeho spolku už jsme cca před 3/4 rokem přijali kytaristu Moriona, jehož um naše snažení zase o něco pozvedl.

Upřímně přiznávám, že jsem vás v koncertní podobě nikdy neviděl. Naskýtá se otázka spojená s vaší živou prezentací. Hrajete pouze ve dvojici, nebo vám pomáhají nějací další hudebníci?
Živá prezentace naší hudby by byla velice náročná… zejména pro posluchače :-)… Naše skladby jsou v téměř drtivé většině delší než 7-8 minut, což není pro koncert příliš vhodné. Určitě bychom jednoho dne rádi vystoupili… uvidíme.

Vaše jména byla, případně ještě jsou, spojena ještě s dalšími kapelami (HEIDEN, HYPERBOREAN DESIRE atd.). Mohl bys tuto propojenost osvětlit?
Tak já hraji jako plnohodnotný člen v HEIDEN na bicí. Známe se s klukama už spoustu let a dříve jsme byli všichni členy SVARDENVYRD. Typhon působí v HYPERBOREAN DESIRE jako kytarista. Všichni se navzájem známe. A když kluci z HD hledali kytaristu, bylo vše jasné a Typhon se stal členem HD.

Jak kvalitní je podle tebe současná blackmetalová scéna u nás? Domníváš se, že naše kapely mohou konkurovat těm zahraničním?
Blackmetalová scéna je velice rozpolcená. Jsou zde velmi kvalitní a nedoceněné kapely, i nekvalitní a přeceňované kapely. Českým kapelám v mnoha případech chybí smysl pro inovaci a rozvoj, a také kvalitní produkce. Co by ale česká scéna potřebovala nejvíc, je asi podpora ze strany fans. Stahovat hudbu z netu a jednou za půl roku se dojít ožrat na koncert, to je opravdu málo. Tento žánr potřebuje silnější podporu lidí.

Často se mluví o tom, že to pravé black metalové kouzlo tkví v undergroundu a vzájemné spolupráci mezi kapelami. Jak vnímáte třeba fakt, že dnes existují pravé black metalové „rock stars“ (viz třeba DIMMU BORGIR letos o prázdniny ve Svojšicích)?
Blackmetalové rockstars se nevytváří uměle. Za tím vším je spousta tvrdé práce. Spousta lidí si to neuvědomuje, ale to, že je kapela celosvětově známá, není jen práce reklamy a promotion. Těžko si představit někoho, kdo neumí, že prodává tisíce desek a objíždí celý svět v rámci turné. V undergroundu se navzájem podporují jen některé kapely. Z vlastní zkušenosti to vím. Mezi spoustou kapel jsou všelijaké nesmyslné rozbroje a výsledkem pak je fakt, že na koncertech vystupují jen ti samí dokola a někteří nevystupují vůbec. Pro někoho nejsi dost true a pro někoho jsi až příliš true. Je to velice svízelná situace. Snad časem začnou hudební dění ovlivňovat inteligentní lidé a ne tupci a primitivové.

Dle recenzí a kladných ohlasů fanoušků se zdá, že velmi pestrá a někdy o dost kvalitnější je (alespoň v black metalu) právě východní Evropa. Čím to je, že se ve východní Evropě a na Baltu daří právě black metalovým, a nebo pagan metalovým kapelám?
O dost kvalitnější než co? V každé části světa se dá najít vynikající black metalová kapela. U východní scény mně osobně vadí kvantita převažující nad kvalitou. Další fakt, který mi vadí na východní scéně, je politické ovlivnění. Pokud bych měl jmenovat své oblíbence z východu, pak jsou to LOITS, SKYFORGER, NOKTURNAL MORTUM, HATE FOREST a DRUDKH. Podle mě ty nejkvalitnější kapely pocházejí ze severu. Přestože někteří lidé tvrdí opak, severská scéna je stále nejsilnější. Příkladem budiž ENSLAVED, SATYRICON, MARDUK, MAYHEM, GORGOROTH, KEEP OF KALESSIN a spousta dalších…

Mimo hudby se také zabýváš vydavatelskou činností pod hlavičkou Naga Productions. Můžeš prozradit, které tituly hodláš v brzké době vydat?
Tak pár dní zpět jsme vyvrhli z našich útrob debut HYPERBOREAN DESIRE, což je velice netradiční deska a všem zájemcům ji mohu vřele doporučit. Do budoucna chystáme vydat split CD HEIDEN / TROLLECH, který bude velmi zajímavý a snad mohu i prozradit, že jednáme se slovenskými THE CRYPT o vydání nové desky.

Velice děkuji za rozhovor! Měj se skvěle a nechť se daří i v novém roce!
My ti také moc děkujeme za podporu a za prostor, který jsi nám poskytl ve vašem webzinu. Děkujeme všem, kteří nás podporují a které zaujala naše hudba.

ALL

https://svardenvyrd.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *