SUPREME CONCEPTION – Liturgy Of Spiritual Disturbance ( EP – 2009 – Grodhaisn productions)

Tuto recenzi začnu poněkud netradičně. Chtěl bych se v ní totiž vrátit do časů, kdy DESPISE měli před vydáním velice zdařilého dílka „Fragments Of Reprisa“. Tehdy mi Dejvy Krédl řekl:“člověče, je to hodně různorodý, myslím, že by se ti to mohlo líbit. Uvidíš, že DESPISE budou na novince o něčem jiném“. A opravdu ! Dejvy se rozhodně trefil do mého vkusu a mě toto album stále kvalitně uspokojuje. Protože se však znám s nejedním členem DESPISE, říkal jsem si, co tomuto vývoji říká třeba takový vokalista Sepp, jehož hudební vkus mi přišel tak trochu jako protipól oné cesty, kterou se DESPISE nakonec vydali. Jistě, pokud kapela chce fungovat, musí mezi jednotlivými členy být taková „chemie“, která nakonec potlačí všechna ambiciózní ega. Na druhou stranu, proč tvořit něco z čeho člověk nemá až tak úplně srdeční pocit (zvlášť když v tomto žánru nejde o prachy, ale ryze o muzikální radost). Jak už nyní všichní vědí, Sepp nakonec DESPISE opustil, aby se prostřednictvím nové formace SUPEREME CONCEPTION navrátil do osvědčených vod nemilosrdného amerického death metalu, a to bez veškerých příkras, ústupků či experimentů. Spolu s ním tvoří nový projekt zkušené metalové tváře z českého metalového podhoubí. Jsou jimi kytarista Frank (ex-GARBAL DISPOSAL, ex INTERVALLE BIZZARE, NEMPT) a bicí programátor Jurgen (UPRISE, ex INTERVALLE BIZZARE).

„Liturgy Of Spiritual Disturbance“ obsahuje čtyři nekomprosmisní rubanice, které se nezastaví skutečně před ničím. Přiznávám se však, že mé hodnocení nemůže být nikterak do nebes pozitivní, jelikož tomuto žánru vysloveně neholduji, byť se to samozřejmě nedá říci plošně. SUPREME DISPOSAL se ještě k tomu vrátili až skoro ke kořenům daného žánru, přičemž dynamika kytarové hry přece jen prozrazuje, že tento „čtyřlístek“ skladeb patří do tohoto období. Instrumentální vyspělost a především Seppova vokální údernost – to jsou všechno atributy, na kterých stojí tento debutový počin.Mně osobně na něm však na něm chybí větší kreativita a snaha o to „vymyslet něco osobitého“, ale to je takové mé těžko zrealizovatelné přání. Z celého kompletu mám absolutně jasno! Tohle bude zkrátka přímočarý US death metal, protože ho zkrátka pánové mají rádi. A že mě to příjde jednotvárné? To kluky vůbec mrzet nemusí! :). Nicméně s tím zvukem bicího automatu to příliš nevyšlo…někdy to vypadá jako když se z beden sype sada šroubováků, ovšem naprotitomu se nedá říci, že by „stroj“ předváděl jednoduché plískanice – to kurva ani omylem!. Jen ten zvuk…

Zaujala mě však ještě jedna vcelku důležitá věc, o kterou jsem se už tak trochu otřel. I přes to, že death metalové growlingy jsou si až na výjimky dosti podobné, tak Seppův mocný „zvrator“ je tak vyšlšchtěný, že není možné si ho splést s někým jiným. Samozřejmě, tento předpoklad platí tehdy, pokud máte něco málo ze Seppovy diskografie naposloucháno. Myslím, že to je pro lídra SUPREME CONCEPTION velké vyznamenání, zvláště pak proto, že já osobně tento žánr nikterak nesjíždím. Pro všechny milovníky brutal death metalu tu však vyrostla další formace, která rozhodně nebude chtít ustrnout při jediné nahrávce.

ALL

http://bandzone.cz/supremeconception

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *