SUPREME CONCEPTION – Jsme připraveni drtit vaše sluchovody a likvidovat neurony!

Po nějaké době přichází R.U.M. zine opět s pořádnou nakládačkou. Ne, nebojte, nikde jsem nedostal přes držku…no, i když právě SUPREME CONCEPTION jsou pořádnou hybou do palice. Jejich stále aktuální miniCD „Liturgy Of Spiritual Disturbance“ je doslova drtičkou všeho lidského i nelidského. A protože mě nová kapela kolem energického vokalisty Seppa inspirovala k rozhovoru, tady ho máte…

Zdravím SUPREME CONCEPTION! První otázka sice křečovitá, ale přece! Co vás vedlo k tomu, že jste založili tuto kapelu? Přece jste všichni dosti hudebně vytížení i jinde…?
Zdar ALLe! Máš nesvatou pravdu – když se podívám na sestavu SUPREME CONCEPTION, tak nejsme úplně nezaneprázdnění.. Nicméně máme všichni rádi metal a pořád přicházejí nápady, které je třeba realizovat. Prvotní impulz k rozběhnutí SC přišel ode mě. Je to cca. tři roky, kdy jsem si chtěl splnit sen a udělat nahrávku v duchu brutálního amerického death metalu se všemi jeho klišé. DESPISE i IMPERIAL FOETICIDE přece jen v té době hráli – a dodnes hrají – trochu jinou odnož death metalu, takže cesta byla jasná: rozjet další projekt. V první řadě bylo potřeba najít vhodné muzikanty. Začali jsme tvořit s Frantou Šerákem (ex-GARBAGE DISPOSAL, ex-INTERVALLE BIZZARE), jehož hru na kytaru a nápady jsem vždycky obdivoval. Přece jen vedle Jardy Šantrůčka patří mezi nejlepší a nejrespektovanější kytaristy v ČR. Pak se ještě přidal Jirka Zajíc (HEAVING EARTH, UPRISE, ex-INTERVALLE BIZZARE, ex-AHUMADO GRANUJO) a věci se daly do pohybu. No, a dneska jsme tady a vypustili jsme nahrávku pojmenovanou “Liturgy Of Spiritual Disturbance”, se kterou jsme připraveni drtit vaše sluchovody a likvidovat neurony!!!

Měli jste představu o založení nové kapely už dopředu jasnou, a nebo se tato myšlenka objevila zčista jasna?
Jak jsem naťukl v předchozí odpovědi – představa byla jasná. O muzice, o textech.. Mimochodem, textový koncept jsem měl hotový poměrně dlouho předtím, než skladby dostaly pevné kontury. Možná je dobré upřesnit, že v případě SUPREME CONCEPTION se nejedná o regulérní kapelu. Každý z nás má kapelu či kapely, které jsou pro nás stěžejní, a které jsou koncertně aktivní. Takže jde jen o studiovou záležitost. Vzhledem ale k tomu, že s „Liturgy…” jsme velmi spokojení a další nápady přicházejí, je celkem reálné, že se v budoucnu objeví jeho následovník. Jakmile dozraje čas a budeme mít chuť zase udeřit, tak to určitě uděláme.

…a není ti trochu líto, že si opustil kapelu DESPISE, se kterou sis vydobil hodně dobrou pozici na metalové scéně (i přesto, že tě třeba už ten nastavený hudební vývoj tolik neoslovoval?)
Líto mi to je i není. Rozhodnutí odejít z DESPISE nepřišlo ze dne na den, ale rodilo se delší dobu. Věř mi, že to nebylo lehké rozhodování, odejít po nějakých deseti letech. Navíc to bylo pravděpodobně nejlepší období mého dosavadního života. Spousta koncertů, dvě velké evropské šňůry, výborné nahrávky a luxusní pařby.. To, jakým stylem Dejvy protlačil DESPISE a udělal z kapely respektovaný pojem je obdivuhodné. Hodně jsem se naučil a jsem rád, že jsem byl součástí tohoto monstra. Doufám, že se mi podařilo přispět taky svou trochou do mlýna… Nicméně jsem se dostal do fáze, kdy jsem cítil, že už kapele nemám co dát. A další setrvání by už možná z mé strany znamenalo určitou stagnaci, nebo minimálně ztrátu radosti z dalšího tvoření a hraní. Už jsem se prostě nedokázal ztotožnit s hudebním směřováním DESPISE. A v takovém případě je nesmysl zůstávat jen ze setrvačnosti či proto, že je člověk součástí úspěšné kapely a může si to užívat. Nechtěl jsem spadnout do situace, kdy začnu kapelu brzdit. Každopádně jsem za tu dobu u DESPISE nesmírně rád, protože to byla spousta splněných snů. A klukům přeju jen to nejlepší!

Jak už jsme zmínili, do oběhu jste pustili miniCD „Liturgy of Spiritual Disturbance“ a i přesto, že nejsem úplným fandou obdobného žánru, musím uznat, že vaše skladby jsou plné zdravé agrese a jakési vnitřní síly! Cítím z nich adrenalin! Kde na tohle všechno berete energii?
Díky moc za kompliment! Muzika na “Liturgy…” není na první poslech a určitě se nejedná o jednoduchou a stravitelnou záležitost, takže vždycky nás potěší, že i lidé mimo standardní okruh fanoušků tohoto stylu dokážou ocenit tuto muziku. Pokud jde o to, kde bereme energii, tak odpověď je jednoduchá – jsme death metalisti a death metal byl vždycky o překonávání sama sebe a toho, co už bylo vytvořeno. Death metal nejde dělat na půl plynu. Takže proto musí každá skladba být extrémní a maximalistická. Jinak bychom z toho snad nemohli mít dobrý pocit. A inspirace je všude kolem spousta.

Když už jsem zmínil slovo „adrenalin“… Máte např. rádi adrenalinové sporty ?
V první řadě máme rádi metal! Myslím, že death metalové koncerty jsou o adrenalinu až až.. Nejsem si jistý, jestli můžu mluvit za Juergena a Franka, ale za sebe můžu říct, že s takovou intenzitou, jakou se věnuju extrémnímu metalu, se nevěnuju žádnému jinému koníčku. Adrenalinovým sportem je pro mě řízení auta – což při mém temperamentu a řidičském umění 80% populace není až takový problém. Ale vážně – věnuju se spíš méně adrenalinovým záležitostem jako je plavání či běžky, nicméně čas od času si dopřeju dávku při věcech jako vysokohorská turistika či horolození. Spíše hodně rád cestuju do cizích krajin, což je občas taky slušná zábava. 🙂

Nyní opět k aktuální nahrávce. Měli jste v plánu vydat legitimní CD, a nebo jste měli připravené pouze skladby, které jsou na MCD ke slyšení? Já osobně si myslím, že někdy je opravdu lepší méně skladeb, nahrávka tím tak neztrácí na intenzitě, na které vlastně brutální death metal ve větší míře stojí…
Určitě jsme neměli v plánu to vyhrotit až k dlouhohrající nahrávce, zejména s ohledem na to, že SUPREME CONCEPTION je neznáme jméno a že jsme nechtěli tvořit na úkor svých domovských kapel. A na 100% s tebou souhlasím, že v tomto směru je lepší udělat krátkou nahrávku, která ti ustřelí palici, než padesát minut nudy. Jako jeden příklad za všechny – “Despise The Sun”: pro mě asi nejoblíbenější nahrávka SUFFOCATION. Abych ale odpověděl na tvůj dotaz – žádné další skladby jsme si v šuplíku nenechali.

Spoustu starších hudebníků mi tvrdí, že dnes už skoro nemá smysl zakládat novou kapelu a to z toho důvodu, že pro nová jména zkrátka není na scéně prostor. Fanoušci si všímají pouze zavedených kapel a příliš je nebaví „naposlouchávat“ nové věci… Jak těžké je třeba pro vás zaujmout nové posluchačstvo?
Souhlasím s tím, že je těžké dneska zaujmout. Nemyslím, že by scéna byla přeplněná. Vždy existovalo obrovské kvantum kapel a projektů, od těch špičkových a žánrotvorných, až po absolutně obskurní záležitosti. Zrovna teď čtu historii švédského death metalu a to je jasný příklad, že i před cca. dvaceti lety to takhle fungovalo. Současný problém vidím spíš v tom, že regulérní nahrávku už může vydat prakticky kdo chce, zatímco dříve jsi musel umět hrát a mít 2-3 demáče, než jsi vůbec mohl uvažovat o CD. Dnes už CD neznamená jistotu, že kapela je vyhraná a má nějaké zkušenosti, o kvalitních nápadech ani nemluvě. Tím se dle mého názoru hudební scéna znepřehledňuje. Já se snažím neustále objevovat nové kapely, ale je to čím dál těžší. Svého času jsem hodně dal na recenze v zavedených časopisech, ale ty jdou na ruku velkým labelům, takže některé věci se v nich vůbec neobjeví, a u webzinů je to taky dost často sázka na nejistotu. Ale zpět ke tvé otázce – nebojíme se toho, že bychom si prostor pro SUPREME CONCEPTION nenašli. Myslím, že dobrá muzika si cestu vždycky najde. A tím, že nehrajeme živě, v tom až tak velký problém nevidím. U těch koncertů je to špatné, když nemáš jméno a lidi nepřijdou, ale u nahrávky, kterou se chceš hlavně ty sám zabavit – a ne “dělat kariéru” – je to jiná situace. Což ale neznamená, že SUPREME CONCEPTION nebudeme tlačit.

Jak bys zhodnotil současnou metalovou scénu v Česku?
Hodnotit svoji domácí scénu, jejíž jsi aktivní součástí, je vždycky ošemetné, obzvlášť v ČR. Vidím tu dvě různé věci – na koncerty svého času chodívalo daleko vice lidí, navíc se vytvořilo stabilní zázemí a každý koncert nějaké zahraniční kapely byl zásadní událostí. Mám na mysli například klánovické Sick Mosh Feasty a podobné polo-under akce. Na druhou stranu je super, že tvrdé jádro vydrželo a že i po deseti letech vidíš na koncertech určité tváře.. Ale tím, jak si každý už dnes může sehnat sám prakticky jakoukoliv nahrávku, je scéna víc individualizovaná, než před lety. V ČR mi chybí takové to death metalové podhoubí – tedy neustále vznikající nové kapely, které by měly stejný tah na bránu jako svého času např. INTERVALLE BIZZARE. A říkám to naprosto z pragmatických důvodů, protože už se několik let v ČR neobjevil talentovaný bubeník, takže není odkud brát v případě potřeby. Tedy světlou výjimku tvoří určitě Štěpán Lopuchovský (DESPISE), ale stejně to nestačí..

Když jsem poslouchal vaše skladby, okamžitě mě napadlo několik námětů na tvorbu videoklipů :). Chystáte v této oblasti něco podniknout? Zároveň bych tě poprosil o uvedení tvých oblíbených metal videí….
Proč ne? V tuto chvíli je to otázka časových možností, protože dobré klipy se dají už dnes udělat nízkonákladově. Takže předem děkujeme za náměty . Myslím, že i textový koncept SUPREME CONCEPTION vytvoří slušnou platformu pro zajímavé ztvárnění. Možná se na to časem vrhneme, ale zatím to není priorita. Jinak pokud jde o videoklipy obecně, tak se přiznám, že je až tolik nesleduju.. Radši si pustím nějaké zajímavé album a hudba samotná mi stačí k dosažení potřebného prožitku. Určitě jsme se ale shodli na zajímavých klipech z poslední doby: mezi nejvýraznější asi patří video BEHEMOTH (At the Left Hand ov God) – je sice plné legrační protikřesťanských klišé, ale je to profi video. Na druhou stranu příklad toho, že to jde udělat i jednoduše, je video IMMOLATION (World Agony) – tam je to jednoznačně víc o muzice, než o pohádkách. Pokud mám ale čas a chuť se probírat videoklipy, tak se spíše rád podívám na nějaká klasická videa (např. KREATOR měli úžasné věci pro “Coma Of Souls”, nebo mě hodně baví videa MORBID ANGEL apod.) nebo se snažím vyhledat nějaké raritní koncertní videa apod.

V poslední době spousta kapel rezignovala na tvorbu vlastních web stránek a o svých aktivitách informuje pomocí serverů jako např. Bandzone či MySpace. Mně osobně tohle docela vadí, myslím si, že dnes by měla být součástí image kapely i kvalitní webová prezentace. Chystáte pro své fanoušky nějaké překvapení tohoto druhu?
Souhlasím, ale problém je ten, že na klasické stránky už dnes skoro nikdo nechodí, takže chápu, že už se tomu kapely nevěnují. Taky mě to zamrzí, když zabrousím na stránky některé ze svých oblíbených kapel a jsem přesměrován na MySpace.. Chápu ale, že je daleko jednodušší pro fanoušky používat jeden zdroj informací, jako je Myspace či Bandzone, kde jednotná a přehledná struktura.. Zároveň kapely nemusejí mít webmastery apod., administrace Myspace či Bandzone je daleko jednodušší a méně časově náročná. V jednoduchosti je síla a vývoj nejde zastavit, ale samozřejmě vždycky to bude na úkor něčeho jiného. Pokud jde o SUPREME CONCEPTION, tak zatím nechystáme nic speciálního.. Důvodem je určitě čas, který radši věnujeme zkoušení a tvorbě nových věcí, ale taky to, co už jsem několikrát zmínil – nebude nám vadit, když na sebe v první řadě upozorní muzika než aktivity kolem.. Takže mi určitě nevadí, pokud bude kolem SUPREME CONCEPTION trochu mlha.. Alespoň prozatím.

Současnou módou internetové komunikace je sociální síť Facebook? Patříš k jeho příznivcům ?
Ne, nejsem příznivcem této virtuální komunikace. Preferuju osobní kontakt a pokec, popřípadě klasickou formu komunikace – mail nebo telefon. Navíc se mi úplně nechce pouštět o sobě každou blbost na net. Jednak nemám potřebu na sebe upozorňovat tímto způsobem a jednak někteří lidi některé informace skutečně nepotřebují. A naopak, důležité informace se dostanou jen tam, kam je třeba. Jinými slovy, celkem si rád hlídám své soukromí a na svůj společenský život si taky stěžovat nemůžu, takže nemám potřebu to dohánět přes net. Určitě ale nepopírám užitečnost podobných záležitostí, když potřebuješ sehnat na někoho kontakt apod.

Na sklonku minulého roku jsem prodělal šílený druh chřipky, vysloveně zle mi dělalo neuvěřitelné střídání teplot, hrůza. Ale teď k otázce. Domníváš se, že tohle všechno lze přičíst neblahému zacházení člověka k přírodě? Chystají třeba SUPREME CONCEPTION texty, ve kterých se např. budou objevovat témata spojená s životním prostředím?
Bylo by asi naivní si myslet, že člověk svým jednáním přírodu neovlivňuje. Lidská populace se zněkolikanásobila během posledního tisíciletí, stejně tak roste průmysl a doprava se všemi doprovodnými negativními jevy. Otázka je, jak moc je tento vliv zásadní ve srovnání se standardními procesy a cykly v přírodě, které trvají desítky a stovky tisíc let. Nemyslím, že existují natolik spolehlivá data, která by dokázala tuto otázku rozklíčovat. Což ale neznamená, že se s klimatem něco v posledních letech neděje a že by se lidi neměli začít chovat zodpovědně. Je fajn začít u sebe a většinou stačí málo – uskromnit se ve spotřebě, třídit odpad, omezit auto atd. Přístup “my to neovlivníme a nebudeme tu navěky” je podle mého názoru scestný a na pěst. Nicméně tyto věci se neobjeví v textech žádné z mých kapel. Jednak nemám moc rád tuto formu aktivismu a jednak mi to k death metalu ani nejde. Death metal je o temnotě a atmosféře smrti. Texty musí tvořit celek s muzikou. Takže zatímco první počin SUPREME CONCEPTION vycházel svým způsobem z určité východní mystiky, tak další počin už bude jen a jen okultní záležitost.

Jaké plány mají SUPREME CONCEPTION pro rok 2010?
Dostat nahrávku do všech významných zinů a celkově se věnovat propagaci a samozřejmě prodat zbytek nákladu! Rok 2010 bude ve znamení nahrávky HEAVING EARTH, rok 2011 odhaduju na rok ve znamení nahrávky IMPERIAL FOETICIDE, nicméně nevylučuju, že průběžně nezačnem tvořit novou muziku. Základ textového konceptu už v hlavě mám, ale nemá smysl zase spěchat.

Seppe, díky moc za rozhovor, nechť se ti daří na všech frontách…
ALLe, moc díky za zajímavý rozhovor! Určitě to byl pro mě impulz k tomu se nad některými věcmi zase trochu zamyslet. R.U.M. zinu přeju co nejvíc čtenářů a čtenářům přeju co nejvíce takových zinů. A díky všem za support a nebojte se objevovat nové věci! Metal forever!

ALL

www.bandzone.cz/supremeconception

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *