SUFFOCATE WITH YOUR FAME – The New World Order (CD-2011. MetalGate)

Mladí a nadšení – šťastní a bohatí!? Trocha symbolů na úvod ve stylu nudných telenovel. SUFFOCATE WITH YOUR FAME jsou objevem tuzemské scény a i přesto, že jejich debut „The New World Order“ neničí bariéry metalového kultu, dokáže zaujmout. Za necelé tři roky toho černošická skvadra dokázala celkem hodně. Vítězství v soutěži MetalGate Massacre budiž důkazem neoddiskutovatelného talentu a v neposlední řadě také patřičného umu. Nabízený death metalový produkt navíc nepáchne stereotypem a především nenudí (když přimhouříme oči).

Co ovšem platí: z jednotlivých skladeb cítím maximální snahu přinést co možná nejvíc nápadů, jejichž nosnou silou jsou zpomalující či dokonce zjemňující melodie. Proti těmto filigránským ušním ódám posléze stojí chytlavé kytarové riffy (sestava čítá dokonce trojici kytaristů!) , které mi v součinnosti s nesmlouvavě hrdelním vokálem připomínají počínání dánských ILLDISPOSED. Také některé jejich nahrávky jsou dostatečně houpavé a skočné (viz. třeba skladba„Throne Of The False King“).

SUFFOCATE WITH YOUR FAME však nedrhnou pouze tuto podlahu. Soustředí se i na odlišnější death metalové odstíny, stačí si jen poslechnout úvodní „I’am Proud“, ve které svádí boj švédský smrtící kov s americkým „old schoolem“. Přesně mezi těmito světy se pak nachází platforma těchto mladíčků, jež sice ještě nemají jasno úplně ve všech věcech, ovšem na druhou stranu už dobře vědí co taková správná smrtící skladba potřebuje. A to už vůbec nemluvím o nadstandarních instrumentálních výkonech a snaze vydat ze svých nástrojů maximum. Jestliže takto sehraná sestava vydrží nějaký ten pátek pospolu, můžeme se v časech příštích nadít ještě košatějších či nápaditějších skladeb. Lépe řečeno, pokud bude chtít soubor nějakým zásadním způsobem vystoupit z řady, bude potřeba, aby se představil s něčím více osobitým. I přesto, že kvalita „The New Worls Order“ není nijak zanedbatelná, stále mi tu chybí jasné impulsy, které by nějakým zásadním způsobem směřovaly k opakovanému poslechu. V současné době spousta mladých partiček vydává nadprůměrná alba, která sice ve svém základu nelze nepochválit, nicméně komplexní přínos pro žánr jako takový se stejně tak jako tak rovná nule. Doba je zlá…

Když ovšem pominu ono částečné zahledění se do sebe a tradičních žánrových klišé, lze debutovou nahrávku SWYF hodnotit jako zdařilou. Především milovníci melodických kytar si při poslechu rozhodně přijdou na své, tady opravdu není o čem diskutovat. Na závěr mi však dovolte ještě jednu poznámku k výslednému zvuku. V dostupných materiálech se uvádí, že konečný mastering alba probíhal v USA a kdesi cosi…(nahrávání probíhalo ve studiu Kocis) Tahle móda „posílání vlastního matroše někam“ je sice věc, která rozhodně pozornost upoutá, nicméně nejsem si zcela jist, zda-li účel světí prostředky. CD sice není po stránce zvukové žádným propadákem, ovšem k nějakému výstavnímu artiklu má rovněž daleko. Mně osobně třeba příliš neimponují bicí, v rychlejších pasážích mi nepřijdou dostatečně výrazné (připouštím, že tohle může být čistě můj subjektivní dojem).

ALL

http://bandzone.cz/suffocatewithyourfame

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *