STILLBORN – Los Asesinos del Sur (CD-2011, Ataman Productions)

Exkurz polskou scénou pokračuje, neboť se mi do rukou dostalo již čtvrté řadové album zkušených bardů STILLBORN, kterým i přes neoddiskutovatelnou kvalitu stále chybí páky na první ligu. Zapříčiněno to je především velkou konkurencí v ranku death-blackovém, přičemž zapomenout nemohu ani na zpropadený nedostatek potřebného štěstí. STILLBORN zkrátka patří do sekce kapel, které si musejí k úspěchu propracovat pomalejšími krůčky, ovšem o to větší může být pro posluchače překvapení, když z čistajasna natrefí na vyspělou formaci, která prezentuje svoji tvorbu v prvotřídní jakosti.

STILLBORN přesně takovou kapelou skutečně jsou. Aktuální nahrávka je až po uši zabalena do „blasphemy“ atmosféry, jejíž hustota kulminuje takřka v každém kytarovém partu. Zároveň však nemohu zapomenout ani na excelentně „mlaskavé“ bicí (zvuk nahrávky je celkově vynikající!) a tradičně navztekané vokály, patřící spíše do ranku deathmetalového. Jednotlivé songy pak ve většině případů podléhají zběsilému tempu (v nejrychlejších otáčkách je asi nejvíce cítit právě black metal), jen tu a tam se objeví zpomalující prvek, vyznačující se kytarovou vyhrávkou.

To je ale jen takový záblesk z potemnělých nebes. STILLBORN jinak vůbec „nepřibrzďují“ a naprosto jednoznačně dávají najevo, že jejich cílem bylo vytvoření intenzivního opusu s absencí libozvučných přísad. Když pominu dvě výjimky, tak všechny skladby se svou stopáží nacházejí na úrovní tří minut a možná i to je důvod, proč materiál na „Los Asesinos del Sur“ nenudí ani vteřinu. Budiž v záplavě nahrávek toto konstatování tím nejvyšším možným oceněním..

Naproti tomu je však třeba přiznat, že polské kvarteto svojí produkcí rozhodně „neobjevuje Ameriku“. Čekat kdovíjakou porci bezmezné originality by bylo více než bláhové, ovšem na tuto činnost tu máme jiné kapely. STILLBORN se přesně drží toho, co jim jde nejlépe a v rámci svého žánru předkládají opravdu prvotřídní metalovou porci, jenž s přehledem smázne i některé rádoby hvězdy ze západu. Milovníkům death-black metalu mohu tuto nahrávku doporučit s čistým svědomím…

ALL

http://www.stillborn.pl/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *