SPINELESS FUCKERS – Tales of Extraordinary Madness (CD – 2022, Brute! Productions)

Hravá brutalita a velká porce kvalitní švanda muziky, to jsou SPINELESS FUCKERS na své v pořadí čtvrté nahrávce „Tales of Extraordinary Madness“. Ta přichází po dlouhých deseti letech od předchůdce „Funny Games“, jež trochu překvapivě vyšla u thajského labelu Brute! Productions. A světe div se, kooperace po deseti letech pokračuje, takže je vidět, že SPINLESS FUCKERS mají u Asiatů hodně kvalitní rezervačku. Česká grindcoreová škola stále táhne, a to je moc dobře.

SPINLESS FUCKERS navíc navazují na provařenější předchůdce v tom nejlepším, a protože nevydávají nahrávky ob jeden rok, podařilo se jim dát dohromady vskutku nápaditou a zábavnou kolekci. Ano, žánrově se jedná o jednoznačnou mordu do hrudi, řekněme nikterak zázračně překvapivou, ovšem vytvořenou s naprostou lehkostí a zápalem. Přestože má být produkce SPINLESS FUCKERS v obecném měřítku spíše satirická (viz předešlé položky v diskografii), tak při poslechu nic z toho neslyším. Je to dáno i jistým tematickým odklonem, což osobně pokládám za plus. Filmové vsuvky nicméně zůstaly i tak jednou z tradičních jistot, to už jaksi musí být. I takové jsou klasické „Příběhy obyčejného šílenství“. Ale to nic nemění na tom, že si zkušení borci s grind corem pohrávají jako kobra s myškou.

A pokud byste chtěli vědět, proč mě nahrávka víceméně velmi baví, říkám následující: v prvé řadě beru za velké plus Reefův variabilní vokál. Je zajímavé, kterak právě hlas dokáže být pro tvorbu kapely, zvláště pak v tomto ranku, natolik určující. Reef je ve svém počínání vynalézavý vpravdě neuvěřitelně, to tedy všechna čest. Druhé plus poté spatřuji v sympatickém nabourávání se do vod hard coru, v druhém sledu pak death metalu. Po zamíchání leze z repráků hutná a atraktivní nálož, jíž v aktuální variaci nechybí nic podstatného. Navíc po zvukové stránce je nahrávka rovněž velmi povedená, jednotlivé tracky mají sílu rozbušek (nahrávalo se ve vyškovském Davosu). Bez pořádného soundu by však byly „rány“ SPINELESS FUCKERS poloviční. Jsem o tom přesvědčen.

Pokud tedy máte zálusk na pořádnou grindcoreovou nálož, ani v nejmenším se nemusíte ohlížet do zahraničí. „Tales of Extraordinary Madness“ splňuje všechna kritéria, jež jsou spojena s poctivou grindovou rubanicí. Necelá půlhodinka se SPINELESS FUCKERS mi přišla náramně vhod. Je fakt příjemné vědět, že v našich končinách stále existují party, které toto umí udělat až takhle dobře. Fajnový počin!

Skladby: Booby-hatch, Stick up your hole, Unexpected riot, Caravan of tyranny, If they are not lost, they are lost forever, Human beast, Caterpillar in toast, Goodness by the way, Homobicycle, Pain masterpiece, Jack the thief, Military leave

Sestava: Reef – vokály; Mařa – kytara; Jirka – bicí; Moto – baskytara; Tompa – kytara

ALL

https://spinelessfuckers.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *