SPECTRES OF SOUND

Po delší odmlce, která následovala po jednodenním festivalu Death Parade v roce 2010, se mohou příznivci těch nejextrémnějších forem elektronické hudby opět těšit na živé vystoupení významných spolků, které spojuje sounáležitost k jednomu proslavenému labelu. V případě zmíněné Death Parade šlo o projekty ze stáje CMI, tentokrát sem zavítají uskupení vydávající pod legendární značkou Tesco Organisation, které se v Praze představí poprvé. Řeč je o Ke/Hil, OPERATION CLEANSWEEP a GALERIE SCHALLSCHUTZ. Tyto tři formace spolu s domácím projektem Instinct Primal a speciálním hostem Pacific 231 v sobotu 9. března zaplaví pražský klub Matrix zvukovými vlnami o frekvencích, jejichž výsledek není přístupný pro smyslové orgány jen tak ledakoho. „Spectres of Sound“, název akce, jenž by se dal s přiznanou nepřesností vyložit jako zvuková spektra i přesněji jako hrozby zvuku, by mohl napovědět, jakým směrem se bude hudební produkce večera ubírat. Nepřipraveným a žánru zcela neznalým jedincům by pak možná spíše přišla vhod jeho zkrácená podoba – S.O.S. Otázkou je, zda jejich volání o pomoc bude v té bouřící vřavě vyslyšeno…

Ke/Hil
(nihilist death ambient/ power electronics)
Uvědomíme-li si, že projekt KE/HIL sestává ze dvou členů (B. Moloch, W. Herich) ultimátní hlukově-teroristické jednotky Genocide Organ a zároveň z neméně přísného spolku Anenzephalia, není těžké si domyslet, jaké dílo zkázy může z takového spojení vzniknout. Jestliže hudba Genocide Organ vám připomíná cynickou formou krutý obraz reality světa současnosi i minulosti poukazujíc na odvrácenou tvář lidství, Anenzephalia odráží úzkosti a fobie z nedefinovatelného stavu proniknutí vašich nočních můr do jednotvárné deprimující šedi všednosti, pak dílo Ke/Hil by mohlo reflektovat váš potlačovaný strach si právě takovou zla nezbavenou realitu přiznat. Nutí vás doznat se ke strachu z vlastního života, k neochotě čelit svým vnitřním démonům, k obavám z nechtěného vyzrazení nepříjemných nebezpečných či zakázaných myšlenek, které úzkostlivě držíte pod zámkem v temném koutě své třinácté komnaty. Ke/Hil svou krajně znepokojivou sugestivní atmosférou tento váš zdánlivě bezpečný úkryt narušují. S odlidštěným chladem vám pomalu zabodávají nůž přímo do pomyslné Pandořiny skříňky vaší centrální nervové soustavy, aby vás zbavili otroctví vlastních či vnucených zákazů a omezení. Pak už je jen vaší volbou, zda a jak se se svobodou negativního myšlení vyrovnáte, nebo zda pro vás bude útěchou již jen jediné východisko…přistoupit mezi stíny do temné podzemní soustavy mířící do konečné – pekelné stanice.

Operation Cleansweep
(power electronics/ death industrial)
Tento tajemstvím obestřený projekt, jehož členové vystupují pod iniciálami I.B. a M.G. již sice delší dobu není moc aktivní, co se týče vydávání alb ani živých vystoupení, přesto si u svých stoupenců udržuje významné postavení kultovního a výjimečného díla. Pražský koncert bude jedním z mála jejich živých performance mimo Německo, takže by bezpochyby byla škoda nechat si takovou unikátní příležitost ujít.
Charakterizovat ve stručnosti hudbu Operation Cleansweep není dost dobře možné. Bylo by poněkud zjednodušené říci, že jde o power electronics založenou na náznakově provokativním konceptu, který podporují znepokojivé vokální smyčky a těžko zařaditelné samply. Těm, kteří nejsou s jejich tvorbou obeznámeni, by to totiž dostatečně neilustrovalo jejich záludně podmanivou sílu a přitažlivě nebezpečnou neuchopitelnost.
Operation Cleansweep si člověka zcela získají a následně pohltí, aby jej pak infikovaného chorobnými představami a zmateného z nezodpovězených bizarních otázek vyvrhli do chladné temné cely, kde jeho jedinými společníky budou strach, zoufalství a beznaděj. Z tohoto bezútěšného místa jej nechají přihlížet postupné zkáze a rozkladu toho, co bylo považováno za dobré a krásné, ale dle jeho věznitelů bylo nutné právě to zničit a napravit. Jejich cílem však není vás nechat zemřít, ale zlomit vás, přimět souhlasit s nimi a zapojit se do jejich očistné operace.

Galerie Schallschutz
(dark ambient-noise/ death ambient)
Nezná-li někdo dílo Galerie Schallschutz, je zapotřebí mu nastínit kromě hudebního žánru též důležitost estetického východiska a výrazného konceptu, který charakterizuje jejich tvorbu. Po technické stránce se jedná o velmi propracovaný dark ambient s širokou škálou zvukových vrstev a pochmurných samplů s hypnoticky dunícími hlubokými bassy v pozadí. Při poslechu však zjistíte, že je zde něco skryto něco podezřele zneklidňujícího, co vás láká odkrýt tajemnou roušku formy a poznat též obsah jejich sdělení. Galerie Schallschutz nám předkládají problematiku spekulativních vládních a armádních projektů a experimentů, jejich tajných či podezřelých plánů a hrozbou zneužití jejich výsledků k ovlivňování počasí a dalších přírodních procesů, k nevídaným zásahům do našich životů i k přímé manipulaci s lidským myšlením. Snad každý již alespoň někdy slyšel o programu HAARP, projektech Montauk, Rainbow a o existenci určitých vojenských objektů nejasného využití…Očím a uším „Velkého bratra“ již téměř nic neunikne, média určují, jak máme žít, podprahová sdělení útočí na naše smysly, atd. Vážně je kontrola myšlení tak nereálná? Ve jménu vyššího cíle, pro naši šťastnou budoucnost, pro obecné blaho společnosti…? Vítejte v krásném novém světě! Možná se vám to vše zdá jako nějaká přehnaná Orwellovská dystopie a výplody bujné fantazie spikleneckých teorií o nadvládě Nového Světového Řádu. Galerie Schallschutz však nepřicházejí jako nějací fanatičtí kazatelé, nechtějí být žádnými hlasateli jediné pravdy. Říkají jen, že je třeba nad věcmi uvažovat, přemýšlet za sebe a zpochybňovat tvrzení takzvaných autorit. Promlouvají k těm, kteří stále chtějí a jsou schopni přemýšlet. Neboť vše, co si dokážete představit, je pravda, proto volte své myšlenky uvážlivě, zvažte pozorně to, čemu věříte a svou skutečnost si vyberte s rozmyslem…

Pacific 231 & Instinct Primal
(experimental/ abstract electronics/ ambient)
Za projektem Pacific 231 stojí francouzský umělec Pierre Jolivet, který nyní žije v Irsku. Hudbě se věnuje již dlouhou dobu, což se odráží jednak na nemalém počtu vydaných desek a též na širokém a stále se měnícím a vyvíjejícím rozsahu sub-žánrů, které jsou výsledkem jeho počínání. Kořeny Pacific 231 sahají do noise-industriálních základů, ze kterých pak vychází i v případě následujících alb. Dalo by se říci, že určitou inspiraci v noisových strukturách nikdy zcela nezavrhl. Jen postupem času začal ve své tvorbě čím dál více experimentovat se zvuky a samply různých druhů. Objevování kouzla abstraktních aranží a snaha posunout své propracované zvukové koláže zas o něco dále byla též motivací pro spolupráci s jinými umělci. Ve své bohaté diskografii má více než osm společných alb například se jmény jako Lieutenant Caramel či Le Syndicat.
Zrovna jeden takový společně utvářený kousek budeme moci vidět a slyšet naživo právě na chystané akci, kde nám Pacific 231 a Instinct Primal představí svou zcela novou desku. U příležitosti vydání proběhne na koncertě za podpory Radia 1 i křest alba, což bude i pro naši domácí alternativní elektronickou scénu celkem zásadní událost. Instinct Primal figuruje na této scéně zatím poměrně krátkou dobu. Přesto již má za sebou četná živá vystoupení a domluvené a možná i rozpracované další hudební spolupráce jak se zdejšími tak i zahraničními projekty. Jeho tvorba kolísá od klidnějších dark ambientních ploch přes experimentální koláže vrstvených samplů a field recordings až k rytmičtějším polohám, které jsou stále rozvíjeny a pozměňovány, takže jednotvárností Instinct Primal rozhodně netrpí. Společné dílo Pacific 231 a Instinct Primal, kteří se nebojí rozmanitých zvukových experimentů, má tedy předpoklady k tomu, aby bylo velmi zdařilým originálním uměleckým kouskem.

Místo konání: Matrix klub, Praha 3
Začátek akce: 19:30 h. (otevření klubu)
20:00 h. start
Vstupné: 300 Kč

http://www.arkham.hys.cz/

https://www.facebook.com/ArkhamProd

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *