SOUL MAGGOT – Ominous Darkness (CD/EP-2016)

Totální premiéru si na stránkách Rumzinu odbývají polští deathmetalisté SOUL MAGGOT, vstupující do světa undergroundu skromným čtyřskladbovým debutem. Ve světě přeplněném lidmi i hudebními skupinami, to Poláci rozhodně nebudou mít jednoduché, nemluvě o jejich domovině, kde se to kvalitními kapelami hemží jako v úle. A jak se první zásek kapele vyvedl? Do jisté míry obstojně, ovšem i tak na nějakou zásadní a bezbřehou vynalézavost spíše nespoléhejte.

Při poslechu úvodní skladby „Invocation of the One in Despair“ jsem měl pocit, jako kdybych se ocitl ve svém starém pokojíku u rodičů, ve kterém se stěny prohýbaly pod tíhou nánosu lepidla – to pochopitelně drželo galerii plakátů všeho druhu (death metal zkrátka vyhrával). Tím vším chci sdělit, že úvodní song se po stránce osobitosti nepovedl ani v nejmenším a nepřijde mi vůbec ničím zajímavý.Soul Maggot Následující „The Pathfinder“, byť stále věrný tomu nejprohnilejšímu old schoolu, nabízí trochu barevnější hudební menu. Velké plus spatřuji především ve variabilnějším vedení skladby z hlediska struktury, čímž hoši tak trochu utlumili tradiční žánrové předpoklady.

V tento moment jsem si říkal, že by SOUL MAGGOT mohli v následujících dvou skladbách překvapit, ale v mém případě to bylo jen takové pomíjivé přání. „Elder Blood“ se znovu vrací do linie totálního deathmetalového retra, přičemž podivuhodně „zadřeně“ působí nejen samotné hudební vyjádření, ale také zvuk. Těžko říci, jestli se k němu Poláci dopracovali pouhou náhodou, ovšem snahu o úmysl bych zde každopádně nepodceňoval. Závěrečná „Ominous Darkness“ posléze zachycuje SOUL MAGGOT ve velebení thrashovém, o čemž nejlépe vypovídají tradiční riffovačky (na jednu stranu skočné a fungující, po hříchu ovšem poněkud provařené). Z toho mála tak alespoň zaujme pomalejší pasáž v druhé polovině stopáže. Na důmyslnou gradaci či pointu však raději zapomeňte.

„Ominous Darkness“ je typickým počinem začínající kapely. Chuť obrovská, o celkovém nadšení netřeba pochybovat. Ortodoxní death metal, „vyznání smrti“, „stará škola“ metalu – kvalita obstojná, ale prostě… absolutně nic nového pod sluncem. Pro konzervativní metalové fans dost možná příjemná chuťovka.

ALL

https://soulmaggot.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *