SOMNIATE – We Have Proved Death (CD – 2023, Lavadome Productions)

Není snadné proniknout do hudby našinců SOMNIATE, ale vážně to za to stojí. Nepředvídatelné hudební dobrodružství číhá na každém kroku, nicméně štěstíčku musí jít stateční posluchači naproti nejlépe s čistou myslí. Pokud stále žije žánrová větev zvaná „post-black metal“, pak jsou SOMNIATE jejími hrdými pobočníky. Vždyť ani zdaleka nepřichází s pentagramem po funuse. Řekl bych, že spíše efektivním způsobem navazují na opusy ikon, jejichž hudbu mají v oblibě přísní audiofilové.

S přehledem řízený chaos, který by dost možná nevydrželi standardní posluchači metalu, je pro mě osobně známkou důvtipné vynalézavosti. Všechny skladby jsou doslova přeplněny překotnými „pa-rytmy“ a osobitě pojatými variacemi. Hudba nestojí na místě, ale stále se posouvá dál a dál… „Chci vědět, jak tohle skončí, chci vědět, jak to bude dál.“ Není radno dávat si tenhle matroš do sluchátek před spaním (jakože to dělám). Člověk má nutkání poslouchat, všímat si, vychutnávat atd. „We Have Proved Death“ je po čertech promyšlená nahrávka, ze které snad ani nechci vybírat vyčnívající skladbu. Líbí se mi všechny, a předně všechny mají v sobě potřebné gradující intermezzo.

Přestože je hudba SOMNIATE vzorově překotná – samozřejmě dle předlohy vybraných satanášů z Francie, nechybí ji ani atmosféra. To považuji za naprosto klíčové vítězství, jímž se může pětičlenná sestava chlubit. Zvuková stránka, a zvláště pak v takovémto marastu, je vždy otázkou osobních preferencí. Za mě však i v tomto punktu kapela prospívá, není nic, co by mi poslech znepříjemňovalo. Ba právě naopak. Jo, a co jsem ještě zapomněl… Vokály. Svým způsobem poplatné „černé klasice“, ovšem nechybí ani „ne-čisté volání o pomoc“. Nemusím chodit daleko, vždyť právě takto začíná úvodní skladba „I Am Here and You Are Distant“. Nicméně i v dalších válech obdobnou „duchařinu“ najdete, kompletu to jednoznačně prospívá.

SOMNIATE natočili skvělou desku. Je na ní vše, co blackmetalový fanoušek potřebuje k životu. Je zřejmé, že všem se sice kluci do vkusu netrefí, ovšem já osobně jsem vskutku velmi spokojen. Pokud holdujete předně variabilní hudbě, jež ale v žádném případě nezapírá tradiční blackmetalovou syrovost, jste s počinem „We Have Proved Death“ na té nejlepší možné adrese. Jen tak dál!

Skladby: I Am Here and You Are Distant, A Lamb at False Dawn, The Statue of Mirrors, Black Soundless Sugar, Non-You, We Have Proved Death

Sestava: Zdeněk Klekner – vokály, programming; Marek Štembera – kytara, vokály; Aleš Vilingr – kytara; Adam Kulich – baskytara; Tomáš Mařík – bicí

ALL

https://somniate.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *