SMOKE RITES – Total Lung Capacity (CD – 2022)

Jednou mi jeden polský hudební fanoušek řekl: „No, moc nejásej. Je u nás sice spousta skvělých kapel, které jsou vidět, ovšem fungují zde i úplné blbosti. Ty se k vám ale nedostanou.“ Tahle věta se mi častokrát vybaví, když ke mně doputuje další nová nahrávka z polského podsvětí. Jednou z nich je i CD „Total Lung Capacity“ od varšavského kvarteta SMOKE RITES, které je potenciálním posluchačům nabízeno v jednoduchém digipacku. Když pominu EP „The Rite of the Smoke“ z roku 2021, je právě tato velká nahrávka regulérním debutem, leč bez vydavatelství. A když už jsem v předchozí větě použil slovo „velká“, tak vězte, že kotouček zastrčený do přehrávače se mi po zmáčknutí tlačítka play zastavil na čase 29:46. Možná to není tolik, jak by si kdekdo představoval, ovšem SMOKE RITES asi vědí své. Proč koneckonců rozmělňovat kopu nápadů do jedné hodiny? Za mě souhlas…

Rozklíčování žánru jsem si nechal na konec. SMOKE RITES holdují valivému stoner/doom metalu, jenž si bere to nejlepší z amerického proudu a slovanské melodiky. Tyto dvě ingredience se pak v mnoha variacích prolínají napříč šesti skladbami, které se mi v rámci žánru zdají zatraceně členité. Možná se vám to po premiérovém poslechu nebude úplně zdát, ale když se pěkně zasoustředíte, snadno zjistíte, že SMOKE RITES si po stránce aranží vedou vskutku velmi dobře. Na nahrávce mě ale baví i mocné basování, díky němuž je hudba o to silnější. Samozřejmě SMOKE RITES v tomto ohledu sledují soudobý trend, není to až tak velké překvapení.

Ovšem jde kapele ke cti, že se nebojí zacházet až na samotnou „hranu propasti“. Jestliže tedy nemáte z tohoto ranku něco naposloucháno, pravděpodobně se se SMOKE RITES rozloučíte hned po několika vteřinách. V opačném případě však zbystřete svou pozornost, a minimálně si schopnosti SMOKE RITES vyzkoušejte níže. Kromě už zmíněného je dalším klíčovým prvkem nahrávky Tomkův charismatický vokál. Zabarvení jeho hlasu do hudby skvěle pasuje, navíc je schopen i precizního frázování, což je takříkajíc bonus k nezaplacení. Přitom se jedná o jeho vůbec první studiovou práci pro SMOKE RITES… Chlapi asi dobře vědí, proč takovou personu do svých řad přijali.

Z favorizovaných skladeb bych si dovolil upozornit zejména na baladu „Imminent Doom“, která je s ohledem ke zbytku materiálu poměrně svérázná, svým způsobem i nejsnadněji stravitelná. Temnota může mít i takovouto tvář. Tříštění doommetalových jakostí naopak najdete v parádním songu „Stayer“, u kterého si můžete zauvažovat nad vznikem a následnou evolucí nejtruchlivějšího žánru. „Total Lung Capacity“ je fajn deska, navíc od úplně neznámé party. Poláci si dali záležet na tom, aby nahrávka jako celek fungovala. Dávám palec nahoru!

Skladby: Heavy Rain, Imminent Doom, Demonologue, Total Lung Capacity, Stayer, Forlorn

Sestava: Tomek – zpěv; Marek – baskytara; Lukasz – kytara; Michal – bicí

ALL

https://www.facebook.com/SmokeRites

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *