SLOBODNÁ EURÓPA – Štvorka (CD-2014, Warner Music)

štvorkaMládí v prdeli a do důchodu daleko. A tak tu po jedenácti dlouhých letech máme znovu album slovenské legendy SLOBODNÁ EURÓPA, jejíž členové přežili (doufejme) všechno zlé a s lehkým nádechem optimismu a ironie sobě vlastní, vstoupili už po několikáté do stejné řeky. Jasně, je to stále ten starý „primitive rock’n roll punk“, tady žádné překvapení, nicméně charisma Whiskyho zůstalo i po letech natolik přesvědčivé, že i ty nejobyčejnější fláky mají dostatečné fluidum.

A kam „Štvorku“ v krátké diskografii „Slobodky“ vlastně zařadit? V mých očích se jedná o takový mix debutu „Pakáreň“ v součinnosti s tvorbou, jež byla představena už na velmi zdařilé „Trojce“. Ještě intenzivnější vliv ovšem cítím z tvorby Whiskyho projektu OVERGROUND, ve kterém se hlavní protagonista sešel s několika zajímavými umělci, mimochodem i se svoji bývalou ženou Dorotou Nvotovou, jenž hostuje i na této nahrávce. Spolu s ní tu ovšem nalezneme i taková jména jako jsou Laco Lučenič, bývalý člen posádky Braňo Alex, či velký umělec Marián Varga, jehož „zásah“ do skladby „Miss Undeground“ lze vyvažovat zlatem. Jak ovšem skalní příznivci dobře vědí, tak tenhle „poklad“ není úplnou novinkou, ale protože se objevil pouze coby bonus opětovně vydané dvojky „Unavení a zničení“, kapela se rozhodla pro jeho comeback, čímž rozhodně nezaváhala. Naopak ladem zůstala ležet skvělé pecka „Kapitalizmuz“, jeden z dalších sirotků, který by se skvěle vyjímal mezi kousky jako „Stredná trieda“ a „Moderný svet“. Ale to je pochopitelně věc názoru…

Slobodná Európa 2014Jak už jsem ale výše uvedl, byl to právě projekt OVERGROUND, jenž hodně ironickým způsobem komentoval některé události kolem nás, a protože se Whiskymu takto zvolená stylistika zřejmě zalíbila, využil ji i pro potřeby domovské kapely a věru dobře udělal. „Všetko je v poriadku,“ a „Idiot“ jednoznačně vyhrávají před ostatními „pronásledovateli“, přestože glanc neztrácejí ani další songy – Bez práce nie sú koláče“ a filozoficky příjemný „Vesmír“.

Další skladby, když pominu ty, o nichž je psáno ještě níže, nejsou už tolik zajímavé, lépe řečeno, do koloritu alba určitě patří, ale nepřinášejí pomyslnou nadhodnotu. Zároveň si je třeba přiznat, že po jedenácti letech čekal natěšený posluchač o malinko větší porci hitovek… V tomto ohledu „Štvorka“ se svým předchůdcem na body rozhodně prohrává, byť po stránce stylistiky, drží pohromadě paradoxně nejvíc ze všech čtyř nahrávek. Pokud tohle má být výhra, beru to!

Whisky a spol. natočili poměrně příjemné album, jehož cena je navýšená i tím, že se kapela konečně dokázala „studiově“ vrátit. Tendence k odpuštění nějakého toho přešlapu se tedy nabízí úplně přirozeně. Pozitivním zjištěním potom je i skutečnost, že Whiskyho neopustilo básnické střevo a dále je připraven komentovat věci svým jazykem, jež je přeplněn bonmoty od sklepa po půdu. „Štvorka“ je příjemné album, což jsem rozpoznal především z toho důvodu, že ve mně dokázalo ušlapat několik málo pochyb spojených s návaly předvídatelnosti a poměrně často navštěvuje můj přehrávač na cerstách. Jojo, bezstarostná jízda, nadhled a osobitý koment. To je SLOBODNÁ EURÓPA, model 2014! Aby ovšem bylo přesnosti učiněno na 100%, zde je aktuální sestava slovenského bandu: Whisky – zpěv, Sveto Korbel – kytara, Žumo – basa, Temo – kytara, Ďuro Černý – bicí.

PS: zde ještě jedna starší návaznost: https://rumzine.com/slobodna-europa

ALL

http://www.slobodnaeuropa.sk/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *