SLAGMAUR – Hulders Ritual (CD – 2026, Prophecy Productions)

Norská blackmetalová formace SLAGMAUR působí na scéně už od roku 2006 a letos se po dlouhých devíti letech od alba „Thill Smitts Terror“ vrací s novinkou „Hulders Ritual“. Čekání to bylo opravdu dlouhé, ale výsledek potvrzuje, že kapela zůstává věrná norské tradici – a že black metal a Norsko k sobě zkrátka stále patří. Základním stavebním kamenem nahrávky jsou neslunečně bzučivé kytary, které silně evokují odkaz BURZUM. V určitých momentech, zejména ve skladbě „Huldergeist“, lze zaslechnout jasnou inspiraci estetikou alba „Filosofem“. Nejde však o bezduché kopírování – spíše o přiznané navázání na kořeny žánru. Posluchač tak přesně ví, v jakém teritoriu se pohybuje, a není to žádná ostuda. Naopak, SLAGMAUR z této syrové tradice vycházejí sebevědomě, navíc posíleni o zajímavé hosty (viz úplně dole).

Další vrstvou hudební tváře je lehký avantgardní přesah. Místy se objevují prvky, které mohou připomenout gothic metal z přelomu milénia. Nejvýrazněji je to patrné ve skladbě „Hexen Herner“, kde se kromě dívčího vokálu dostává do popředí i klavír a vytváří působivé, lehce melancholické motivy. Kytary však jakoukoli sladkost důsledně rozmělňují v mlze, takže melodie záměrně zůstávají zahalené a nedořečené. Vokál je klasicky blackmetalově nakřáplý, chladný a odtažitý – i zde lze cítit severskou školu, jež formovala druhou vlnu žánru. Album jako celek působí kompaktně, přesto je v rámci šesti skladeb poměrně pestré.

Každá skladba přináší jiný akcent, jinou náladu, ale všechny drží pohromadě jednotnou, temnou nití. Zajímavým prvkem je i silná okultní atmosféra, která vrcholí ve skladbě „Warlok“. Hlasy zde působí jako zaříkávání, práce s nimi je velmi sugestivní a podporuje temnou, téměř rituální náladu. Tento moment dobře koresponduje i s vizuální stránkou alba. Obraz čaroděje krmícího kozla podtrhuje pocit pohanského mysticismu, který k black metalu neodmyslitelně patří.

Celkově jde o solidní nahrávku. Není bombastická ani revoluční, ale je zdravě poslouchatelná a atmosféricky silná. Fanoušci BURZUM a tradičního norského black metalu zde najdou známé prvky, zároveň však mohou ocenit jemný modernější přesah. Pokud hledáte temný rituál s nádechem avantgardy, „Hulders Ritual“ rozhodně stojí za pozornost.

Skladby: Ritual Dogs, Wildkatze, Huldergeist, Hexen Herjer, Warlok, Rathkings

Sestava: Dr. Von Hellreich – zpěv; General Gribbsphiiser – kytara; Mr. Unt Zilla – baskytara; Red Max – bicí
Hosté: Hoest (TAAKE) – zpěv (3); Silenoz (DIMMU BORGIR) – kytara (6); D.G. (Misþyrming) – zpěv (3,6); Maria Charlotte Lund – zpěv (3)

ALL

https://www.facebook.com/slagmaurofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *