SIX DEGREES OF SEPARATION – Old Dogs (CD-2020, MetalGate)

První, co mě nyní napadá ve spojitosti s novým albem SIX DEGREES OF SEPARATION, je naprosto luxusní zvuk. Studio Šopa se znovu vyznamenalo, opravdu smekám klobouk! „Old Dogs“ je v tomto ohledu skutečně „krásná deska“, ke které se budu čas od času určitě vracet. Ostatně chovám se tak ke všem nahrávkám (i dema!) od SIX DEGREES OF SEPARATION, nejvíce ovšem k „The Hike & Other Laments“. Dovolím si tvrdit, že právě tímto opusem dosáhla tvorba kapely, „v rámci své osobité parkety“, dokonalosti. Kličkování mezi jednotlivými subžánry, chvíli ultra, chvíli melodic… a samozřejmě nezaměnitelný Radkův vokál, to je alternativní metal značky SDOS. Tuhle kapelu si zkrátka nelze splést.

Je ale vůbec možné tohle všechno posunout dál? Lze to vůbec? A chtějí to vlastně i samotní hudebníci? To jsou otázky, které jsem si při poslechu novinky několikrát položil. Přiznám se, nějaké „překvapení“ bych od SIX DEGREES OF SEPARATION rozhodně uvítal, neboť novinka představuje kapelu víceméně ve svém tradičním rozpoložení, které už mnozí posluchači dobře znají. Na druhou stranu však stále existuje mnoho důvodů, proč si tohle CD pořídit. A nemusí to být jen již zmíněný zvuk. Protože kapela alba nyní nikterak nechrlí, je zjevné, že nápady neplýtvá a hezky si je schovává. Ani jedna ze skladeb není lacinou odrhovačkou, v každé si lze oblíbit něco trochu jiného.

Libí se mi, kterak kluci dokáží „ploužit“ („Thoughtful Sheep (Coming of Ages“), ale zároveň také extrémně burácet, a to opravdu s veškerou parádou („For the little Girl“). Kdo má rád metalovou hudbu, s určitostí si zde najde své oblíbené „kouty“. Myslím si, že se z alba bude radovat ten posluchač, jenž se s žádnou nahrávkou SDOS doposud nesetkal. Svým způsobem bych takovým posluchačem chtěl být. Hned bych kapelu zahrnul superlativy od sklepa po půdu. Takhle můžu jen chválit a vyzývat kluky k nějakému hlubšímu řezu. A budu drzej, protože bych o jednom věděl! Fakt by mě zajímalo, jak by tvorba SDOS chutnala s českými texty. Možná jsem to už někdy někde psal… Nicméně s nahrávkou „Old Dogs“ jsem i tak spokojen, mám sice kecy, ale nakonec to stejně pojedu celou zimu v autě…;-) SDOS přesvědčiví jako obvykle!

Skladby: Lunacy Mantra, Standing on the Shoulders of, Blind Date with the Past, Best for Me, Common Aim Ltd, In between, Thoughtfull Sheep (Coming of age), Moral Sportsmanship, Tied by Shame, Or the little girl, Last Days of Sisyphus, Thin Line

Sestava: Drrr – baskytara, zpěv; Vlása – kytara; Canni – kytara; Pick – bicí

http://www.sixdegrees.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *