SIVYI YAR – Towards to Twilight (miniCD-2012, Gardarika Musikk)

Towards The TwilightA ještě jedno zastaveníčko se SIVYI YAR, ovšem tentokrát je to trošku jiná polívčička. Divokost primitivního black metalu je ta tam a oslovo se hlásí jakýsi prazvláštní hybrid black-melodic-prog rocku, alespoň tedy co se týče titulní kompozice. Ta překvapuje i solidním zvukem, alespoň tedy ve srovnání s produktem „The Night“. Sice to stále není žádná výsostná „hitparáda“, ale už v téhle jakosti se dá hudba SIVYI YAR pohodlně pozřít, zvláště pak v nastavené relaxační rovině. Jediným zásadním kazem je ovšem vokál, ( řev zhýralého šílence), jehož jadrnost se vůbec neslučuje s hudebním podkladem. Tady to Vladimirovi opravdu hodně ujelo, ačkoliv i tohle má svůj důvod.

Song je totiž poctou jednomu z prvních ruských vizionářů v oblasti dark ambinetu, jistému Romanu Sidorovovi, jehož život skončil v roce 2003 sebevraždou. Vladimir tak bolestně „popsal“ jeho osud, vyzdvihl určitou legendárnost a já osobně si myslím, že celá tahle pocta se mu opravdu vydařila se vším všudy. Čistý přednes by se sem však rozhodně hodil víc! Ale to už bych se opakoval. Co se týče kvality jako takové, tak v komplexním měřítku se ruský bohatýr zlepšil prakticky úplně ve všem, přestože ono žánrové odskočení, pramení spíše z „neřadovosti“ nahrávky. Projektu SIVYI YAR však tato tvář sluší opravdu proklatě a pochopitelně to platí i o druhé skladbě „Vague Haze“, která v sobě poje prvky post-black metalu, do kterého hlavní protagonista narouboval širokou řádku pohanské symboliky.

Sivyi YarTřetí a finální kompozicí, která se rovněž vymyká blacku a metalu obecně, má dlouhatánský název – „Twinkling Stars Above The Firry Abyss“, přičemž její poselství je zakořeněno v bohem zapomenutém ambientu, jehož pohanský feeling jest opravdu vzorový. Znovu, jaký to rozdíl oproti předchozímu nosiči, tolik nevýraznému. Ale tohle je „vončo“. Sice se stále jedná o minimalismus, ale tentokrát má hudba SIVIY YAR vpravdě diametrálně odlišnou atmosféru a právě z tohoto je poslech nahrávky mnohem cennější.

A nyní ještě tradičně k povinnému zatřídění. EP vyšlo v první fázi u vydavatelství Irii-Sad Productions, ovšem pouze na kazetě. Až posléze se k tomuto materiálu dostali Gardarika Musikk a pustili ho do světa pod svými křídly. Pokud se pídíte po undergroundových nahrávkách, vězte, že „Towards to Twilight“ je jedne z těch lepších.

ALL

http://www.gardarikamusikk.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *