SINISTER DOWNFALL – Většina lidí si nezaslouží, abych se jimi zabýval.

Tu a tam mi na stole přistane funeral doom metalový projekt, který mě dokáže potěšit, utěšit a ještě k tomu vyklidnit. Samozřejmě dnes je obdobných projektů nespočet, ovšem ne všechny jsou tak důstojně uchopeny, jako je tomu v případě tvorby Eugena Kohla. Tento německý metalista, který mimochodem působí v mnoha dalších kapelách, se rozhodl vyzkoušet také žánr z „nejbolestivějších“. Debut SINISTER DOWNFALL sice nikterak výrazně nepřekračuje mantinely stylu, nicméně je zatraceně „příjemný“…

Když tvoříš v rámci tohoto dosti specifického žánru, necháváš se inspirovat i třeba jinými hudebními styly, případně věcmi, které s hudbou přímo nesouvisí? Je za tím vším nějaká skrytá zpráva či sdělení?
Jasně, ovlivňují mě věci mimo hudbu. Zařadil bych sem osobní zkušenosti, emoce, ale třeba i knihy. Hudebně jsem velmi univerzální, byť se pohybuji téměř výhradně v extrémním ranku. Jinak v úmyslu nemám hudbou předávat nějaký vzkaz. Někdo má rád hudbu a může pro sebe nebo druhé extrahovat určité aspekty nebo zprávy. Na druhou stranu jsem ale pochopitelně rád, když lidé mají mou hudbu rádi a mohou si z ní něco vzít. Pro muzikanta nemůže být nic lepšího.

Existuje nějaká osobnost z hudebního dění, která tě inspirovala k tomu, že se i z tebe stal muzikant?
Vůbec ne. Nikdy jsem nebyl někým, kdo by čerpal inspiraci nebo vlivy od jiných lidí, alespoň tedy takto zásadním způsobem. Skutečnost, že dělám hudbu, vychází výhradně ze mě samotného. Tím ale nechci říci, že nejsou žádní hudebníci, které bych nedokázal ocenit.

Jaký je tvůj názor na internet coby nástroj, který ti určitě pomáhá s propagací nahrávek? Síla propagace může být v dnešní době hodně klíčovou záležitostí. Jak jsi v této souvislosti spokojen se svým labelem?
Myslím, že internet je velmi dobrým nástrojem, který umožňuje undergroundu publikovat a distribuovat vlastní hudbu. Skutečnost, že umělci už nemusí spoléhat na vydavatelství, to považuji za velmi pozitivní. Dokonce není nikterak těžké vydat si všechno ve vlastní režii. Dá se to udělat docela snadno. Proto rozhodně patřím k zastáncům DIY. Nikdy bych nezaplatil PR agentuře za distribuci své hudby. Nicméně se svým stávajícím labelem jsem spokojen. Jednalo se o vůbec první nahrávku, která byla pod touto značkou vydána (Funere) a myslím si, že to pro SINISTER DOWNFALL dopadlo opravdu skvěle. Majitel je v tomto relativně malém žánru opravdovým milovníkem hudby a odborníkem především.

Našel bys nějaké další funeral doom party, které se ti líbí?
Já se ani tak za specialistu na funeral doom nepovažuji. Mé začátky mají hodně společného s black metalem a drone doom žánrem. Ale samozřejmě své oblíbence mám. Jsou to např. SLOW, INVERLOCH, FUNERAL TEARS a hlavně NORTT (také vychází z black metalu).

Našel bys ve své tvorbě nějaké prvky, které pramení ze země tvého původu?
Stejně jako u jiných žánrů, tak také funeral doomem lze do určité míry propagovat zemi, ze které člověk pochází. Ale celkově si myslím, že na zemi původu ani moc nezáleží. Rozhodující je, aby byla dobrá samotná hudba.

Co soudíš o svém temperamentu? Zabýváš se např. současnými problémy dnešního světa?
Fakt málo. Záleží mi na lidech, kteří jsou mi blízcí. Dále se hodně zaobírám právy zvířat. To je pro mě velmi důležité téma. Jinak jsem přesvědčeným misantropem, kterému dělá problém postavit se za jiné lidi. Většina lidí si zkrátka nezaslouží, abych se jimi zabýval.

Znáš nějakou českou kapelu? Víš něco o naší metalové scéně?
MASTER’S HAMMER se mi vybaví hned jako první. Něco dalšího mě ale nenapadá. Asi bych chyboval, kdybych měl jmenovat někoho dalšího.

Jaké jsou tvé nejbližší plány? Můžeme se brzy dočkat nějakého překvapení?
Sbírám nápady na nové album, ale zda ho vydám do konce roku 2019, to ještě není jisté. To je prostě SINISTER DOWNFALL. Kromě toho navíc vydávám nové věci, které se vztahují k úplně jiným žánrům. Mrkněte na to!

ALL

https://sinisterdownfall.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *