SECTESY – Promo (CD-RW 2011)

Krátká historie kapely SECTESY se začala psát v podstatě ihned po realizaci alba „Fragments of Reprisal“ od kolínských DESPISE. Pikantní na to všem je, že tehdy to samozřejmě ještě nikdo nevěděl, dost možná ani samotný lídr (Dejvy). Problém s navázáním přetrženého lana, neustálé komplikace se sestavou, dramatická a náročná příprava nových skladeb…to jsou všechno další argumenty, které nakonec vedly k radikálnímu kroku. Konec DESPISE, nový začátek se SECTESY! A že je toho málo? Ano… proto tu mám ještě jeden faktor nazývající se „láska ke staré metalové škole“. Pokud DESPISE měli ve svém vývoji namířeno z death metalu ven (alespoň tak jsem to cítil), SECTESY jsou v tomto ohledu jiným šálkem kávy.

Ještě než si však budeme moci poslechnout legitimní debut, věnoval mi Dejvy CD-RW (když se mi to prý nebude líbit, mohu obsah smazat a disk dále používat, opravdu luxus! :)) se dvěma skladbami, které zjevně slouží jako předvoj věcí budoucích. Přiznávám, osobně nepatřím k vzorovým milovníkům „ohledů zpět“, ovšem i tak na mě SECTESY udělali poměrně velký dojem. Hráčská suverenita podpořená smrtonosný feelingem a především celá řada melodických vyhrávek, které lze bez předsudků označit jako strhující. Volní bratrů, volání severu. Sakra, tohle jsou ale podpásovky. Smrtící! Vtíravě smrtící! „Blood Red Path“ by se z fleku mohla stát finální hymnou death metalového všehomíra. SECTESY nejenže s velkou oblibou brouzdají po kotníky v klišé (nic ve zlém!), ale ještě se hrdě hlásí k odkazu starých metalových fotrů. Jenže kdo jiný by tento krok mohl učinit, když ne opravdoví fušéři „smrtícího kovu“, kteří již mají něco za sebou a mohou se bez velkých nervů excelentně vyřádit?Nejhorší je nyní pro mladou konkurenci především to, že tito pánové jednak umějí a zároveň si na scéně už něco odkroutili. Ono je sice relativně snadné, svésti se na vlně starého „old schoolu“, jenže aby nahrávka měla patřičný nádech „devadesátek“, je potřeba k ní i citlivě přistupovat. Když jsem kupříkladu poslouchal track s názvem „Beyond The Gates Of Doom“, uvědomil jsem si, že se SECTESY rozhodně nevydávají cestou současné moderny, ale schválně se budou potulovat po osvědčených chodbách márnice… prostě tam, kde je jim nejlépe! O tom by své mohl vyprávět i ztracený a znovu nalezená vokalista Bárny (exPERVERSIST), jež se tímto počinem vrací na scénu (málokdo ví, že Bárny měl původně nastoupit přímo do DESPISE) a co bych si vymýšlel, chrochtá mu to stále bezvadně.

I přesto, že se na tomto nosiči nachází pouhé dvě skladby, lze z nich vyvodit poměrně hodně závěrů. SECTESY milují „old school“, není jejich cílem zamotávat se do složitostí a už vůbec bych v budoucnu nepočítal s vyleštěným zvukovým skvostem. Tady je zkrátka ke slyšení „totální metal“! Buď berte vše, anebo raději nechte být… ovšem staré metalové fotry tohle zaručeně bavit bude (anebo spíše mělo by). Profi death metal ze starých (zašlých?) časů. Uvidíme, kterak budou vypadat další tracky! Zároveň pak berte tuto recenzi jako takovou pozvánku na připravovaný rozhovor…

ALL

http://bandzone.cz/sectesy

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *