SECRET OF DARKNESS – (In) Humanity (CD-2011, MetalGate)

Death metal v úpadku u nás rozhodně není, i když cca. před čtyřmi roky to vypadalo věru bledě. Pak se ovšem z ničeho nic vyrojila hejna „mladých vran“ a hleďme, paní s kosou opět nadšeně mává. Ukazuje se, že tam kde staří a protřelí nenašli v nedávné minulosti patřičné útočiště, tam tepe mladé nadšení, chuť a především víra ve vlastní síly. S potřebným elánem se dá zkrátka dosáhnout velkých věcí, přičemž právě SECRET OF DARKNESS by mohli v budoucnu patřit k oněm vyvoleným. Debutové album „(In) Humanity“ mnoho pozitivního naznačuje, ovšem potíž je (sakra) v tom, že obdobně znějících partiček je na celém světě obrovská spousta, a tak nějak mi při poslechu tohoto CD vyvstává otázka typu: „a potřebujeme stále dokola poslouchat stále ty samé kapely, se stále stejnými postupy a se stále stejným klišé? Ovšem nastavme tuto otázku ještě jinak: co zmohou kapely zamilované do death metalu v současné době? Mají více experimentovat či naopak držet se „old schoolu“?

Kdyby měli odpovědět právě SECRET OF DARKNESS, určitě by skočili po té druhé alternativě. Po temném intru v podobě „The World (Origin)“, přichází úvodní track s názvem „The Sovereign“, jež na mě působí dosti sterilně. Žel ani v následující (ještě o mnoho přímočařejší) „Smell Of Lies“ nenacházím více zajímavých nápadů a malinko se začínám ukousávat nudou. Obrat do lůna aktiv se však přece jen dostavil, a to přesně v samotné polovině. Od čtvrté do sedmé položky předvádějí SECRET OF DAKNESS mnohem lepší představení. Sázka na větší melodičnost není vůbec nic podbízivého, navíc v součinnosti s blackovými pasážemi, vokálem a atmosférou vůbec, se jedná KONEČNĚ o potřebný nadstandart, kterým lze alespoň trochu zapůsobit na náročného posluchače. V této zvolené kadenci mi tvorba kapely asi nejvíce připomíná GOD DETHRONED, kteří mimochodem museli také hodně makat, aby se dostali na úroveň „velké“ kapely. Z toho vyplývá, že SECRET OF DARKNESS čeká ještě moře práce.

Inu nezvolili si pánové zrovna jednoduché řemeslo. Vždyť kolik formací dnes v podstatě nemá vůbec žádné fanoušky? Nechci tím samozřejmě tvrdit, že kluci z Varnsdorfu patří zrovna k těm „nešťastným“, ovšem doba je neúprosná a posluchači jakbysmet. Na druhou stranu nelze nezmínit slušnou instrumentální úroveň všech zastoupených a rovněž snahu pouštět se do složitějších aranží. Když už nic jiného, tak je vpravdě milé, že si kapela nesnaží „zjednodušovat cestu“ (snad kromě úvodních třech kousků) a tvrdošíjně demonstruje umění postavené na jadrných kytarových riffech, pozoruhodných vyhrávkách, jež rozčesávají leckdy přehnanou přímočarost. Co se týče soundu, tak v tomto případě se lze smířit s klasicky tuzemskými parametry. Prosím, neberte tento můj postoj jako nějakou zdrcující kritiku, dobře si uvědomuji v jaké době žijeme a ono dovolit si pouštět do muziky mraky peněz lze stejně jen do určité míry, a když se tak podívám na precizně zpracovaný digipack, je mi jasné, že kluci museli rozbít nejedno prasátko, aby dosáhli potřebného efektu. „(In) Humanity“ lze i s několika připomínkami považovat za slušný debut, ačkoli ten pravý boj s větrnými mlýny teprve začne…

ALL

http://bandzone.cz/secretofdarkness

One thought on “SECRET OF DARKNESS – (In) Humanity (CD-2011, MetalGate)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *