SECRET OF DARKNESS – ‬Dokážeme přijmout a ocenit kritiku,‭ ‬ale s udáním pádných důvodů!

CzechPřišlo mi, že ve stínu jiných nahrávek se tak trochu zapomnělo na v pořadí druhou řadovku deathmetalových SECRET OF DARKNESS, která mě osobně velmi mile překvapila. Tady nejde o žádný old school death metal, ale naopak nápady prošpikovanou modernu, jiskřivou a energickou. ‭„‬Neotericus Universum‭“ zkrátka snese ty nejpřísnější měřítka daného žánru a já jsem velice rád, že jsem k tomuto rozhovoru ulovil zpěváka Vojtu, se kterým jsem měl možnost probrat všechny trampoty, jež se kolem novinky točí…

V letošním roce slaví kapela SECRET OF DARKNESS desetileté výročí.‭ Pokus se shrnout ‬tuhle jednu velkou etapu.‭ ‬Jste obecně spokojeni s tím,‭ ‬co jste dokázali‭? ‬Co považujete za dosavadní vrchol vaší tvorby‭?
Jistě,‭ ‬že jsme spokojení.‭ ‬Myslím si,‭ ‬že jsme od té doby urazili velký kus cesty.‭ ‬Na druhou stranu si spočítejme to,‭ ‬že máme za deset let působení jedno EP a dvě plnohodnotné desky.‭ ‬To se může zdát,‭ ‬jako hrozně málo.‭ ‬Avšak na to,‭ ‬čím si kapela prošla,‭ ‬si myslím,‭ ‬že je to celkem dost.‭ ‬Takže spokojenost je.‭ ‬Zahráli jsme si na spoustě uznávaných festivalech a podívali jsme se i do pěkných koutů Evropy.‭ ‬Já osobně za vrchol tvorby považuji skladbu „New Apocalypse“.‭ ‬Ale vrcholů je více.‭ ‬Účast na festivalu Brutal Assault,‭ ‬2x předskakování uznávaným ROTTING CHRIST a koncertní víkend v Norsku.

Vaším domovem je severočeské město Varnsdorf a mě tak nepadá,‭ ‬jestli je právě tahle destinace pro vás nějak zvlášť výhodná?‭ ‬Do centra‭ (‬tj.‭ ‬do Prahy‭) ‬to máte sice daleko,‭ ‬ale na druhou stranu se může zdát,‭ ‬že koncerty v Německu a Polsku jsou pro vás běžnou záležitostí.‭ ‬Je tomu skutečně tak‭? ‬Máte v blízkém zahraničí pravověrné fanoušky‭?
Kdepak,‭ ‬tohle je spíš legenda,‭ ‬vycházející z minulé skutečnosti.‭ ‬Na severu Čech kapela vznikla.‭ ‬Já musel do Varnsdorfu dojíždět.‭ ‬Jenže s postupem času,‭ ‬kdy nastaly personální změny,‭ ‬se kapela z Varnsdorfu postupně stěhovala.‭ ‬Teď už není ve Varnsdorfu ani jeden z nás a scházíme se kousek od Prahy.‭ ‬Kluci se sjíždějí ze všech světových stran.‭ ‬Je to trošku handicap,‭ ‬ale žádný velký problém.‭ ‬Ten odkaz na pohraničí tam pořád je.‭ ‬Dříve jsme koncertovali celkem dost na Česko-německém pohraničí.‭ ‬Doufám,‭ ‬že se ta doba vrátí.‭ ‬Bylo to fajn.‭ ‬I přesto,‭ ‬že to byl velký underground, tak pořád na vysoké pořadatelské úrovni.

Neutericus universumJak bys ohodnotil úsilí,‭ ‬které je spojeno s propagací jména SECRET OF DARKNESS‭? ‬Je pro vás tahle činnost důležitá,‭ ‬anebo máte na prvním místě hlavně uspokojivý pocit z hraní,‭ ‬koncertů a realizaci nahrávek‭?
Obojí je pro nás důležité.‭ ‬Nemůžeš ani jedno z toho dělat polovičatě‭!

Na konci minulého roku jste vydali opravdu povedené album‭ „‬Neotericus Universum‭“‬,‭ ‬které mě osobně hodně překvapilo.‭ ‬Po hříchu však neposbíralo žádné úspěchy v tuzemských anketách,‭ ‬což bylo dost možná poznamenáno tím,‭ ‬že vyšlo těsně na konci roku.‭ ‬Je mi jasné,‭ ‬že pro tyhle typy vavřínů netvoříte,‭ ‬ale stejně se dovolím zeptat,‭ ‬jestli vás to s odstupem času trochu nemrzí…
Díky‭! ‬Nikdy není dost pozdě.‭ ‬Takže se snažíme se zpožděním dohnat to,‭ ‬co nám uteklo.‭ ‬O anketách se zmiňovat nebudu.‭ ‬Myslím si o nich své,‭ ‬ale méně je nikdy více‭ ‬(úsměv‭)‬.‭ ‬Takže nějaké umístění nebo nedocenění mě a myslím si,‭ ‬že i kluky, netrápí.‭ ‬Co zamrzí je,‭ ‬že spousta zinů se vykašlala na recenze. Nebo je případně píší existence,‭ ‬které této hudbě nepříliš rozumí ‬a mají zapotřebí nahánět své nedostatky tím,‭ ‬že bez udání jediného rozumného důvodu napíší špatnou recenzi.‭ ‬Dokážu přijmout a ocenit kritiku,‭ ‬ale s udáním pádných důvodů.‭

Jak dlouho vám zabrala příprava‭ „‬Neotericus Universum‭“‬? Z nahrávky je znát,‭ ‬že jste se snažili každou ze skladeb řádně vyšperkovat,‭ ‬až mám skoro pocit,‭ ‬že vás to čím dál tím víc táhne ven z klasického death-blackmetalového ranku.‭ ‬Souhlasíš‭?
Nemůžu nesouhlasit.‭ ‬Táhne nás to trošku ven.‭ ‬Ale kam,‭ ‬to asi sami nevíme a ukáže se až tehdy,‭ ‬kdy začneme tvořit.‭ ‬Kytaristé už nějaké růžky vytahují a věř tomu,‭ ‬že jsou pořádně ďábelské‬. :)‭ ‬Samotná koncepce trvala rok.‭

Čím je inspirován příběh,‭ ‬který na albu představujete‭? ‬Lze ho chápat čistě jako temnou sci-fi,‭ ‬anebo tu lze nalézt celou řadu symbolů,‭ ‬jež poukazují na současnost‭?
Jistě že je to sci-fi.‭ ‬Ale jak sis sám odpověděl otázkou,‭ ‬lze v něm najít inspiraci a odkaz našeho současného světa.‭ ‬Od počátku datování věku,‭ ‬až po dnešek,‭ ‬kdy ses dnes vzbudil a během dne zeditoval tento rozhovor.‭ ‬Je na každém posluchači,‭ ‬jestli bude chtít projít tajemstvím příběhu NEOTERICUS UNIVERSUM,‭ ‬nechat se ovládnout a zamyslet se nad proroctvím z minulé doby,‭ ‬jež vypráví kniha,‭ ‬nebo s ignorací budou jen poslouchat to,‭ ‬co říkají tóny a melodie.‭ ‬Je to na každém z nás‭!

Secret Of Darkness_promo2Musím se přiznat,‭ ‬že právě temnota ve vaší hudbě a k tomu i zdařilá grafika,‭ ‬mi hodně připomínají stylistiku BEHEMOTH.‭ ‬Jsou právě tihle kultovní Poláci jednou z vašich velkých inspirací‭? ‬Co soudíš o jejich neskutečné kariéře‭?
To,‭ ‬čím si prošli a kam až se dostali je obdivuhodné.‭ ‬Kluci je mají hodně rádi.‭ ‬Já ovšem skončil u desky „Thelema 6‭“‬.‭ ‬Další desky,‭ ‬přestože jsou propracované a technicky naprosto dokonalé,‭ ‬mě prostě nebaví.‭ ‬Co se týká grafického designu, tak‭ ‬jestli je tam nějaká podoba,‭ ‬tak‭ ‬neúmyslná.‭

I druhé CD jste vydali pod hlavičkou MetalGate Records,‭ ‬což je firma,‭ ‬která se snaží aktivně podporovat především české kapely.‭ ‬Jak bys charakterizoval vaši spolupráci‭? ‬Funguje vše podle představ SECRET OF DARKNESS‭?
Ano‭! ‬Většinu nechávají zcela na nás.

Jaká je vlastně poptávka po produktech SECRET OF DARKNESS‭? ‬Domníváš se,‭ ‬že se blíží doba,‭ ‬kdy většina formací bude prezentovat své nahrávky pouze na internetu‭? ‬Co pro vás fyzické CD vlastně znamená‭?
No,‭ ‬já si myslím,‭ ‬že ta doba už nastala.‭ ‬Od začátku byl problém v tom,‭ ‬že byly ty nosiče nesmírně předražený.‭ ‬CD nosič je výsledek naší snahy a dřiny.‭ ‬Každé kapely‭ ‬či filmařů apod.‭ ‬Na druhou stranu mě každá pirátská kopie naší tvorby těší.‭ ‬Přesto,‭ ‬že by nás to mohlo urážet a trápit nás ztracený výdělek,‭ ‬tak si myslím,‭ ‬že to přináší i své ovoce.‭

Secret Of Darness_promoZkus nyní představit vaše současné oblíbence‭? ‬Posloucháte v soukromí žánry,‭ ‬které jsou úplným opakem hudby,‭ ‬kterou sami tvoříte‭?
U mne rozhodně.‭ ‬Hledám klid a inspiraci v mnoha různých žánrových vodách.‭ ‬Už dávno jsem přestal být ortodoxním posluchačem extrémních metalových žánrů.‭ ‬Najdu si v každé hudbě kus toho,‭ ‬co zrovna potřebuji a mám na to náladu.‭ ‬A nejsem sám‭! ‬Mezi kluky se najdou tací,‭ ‬kteří rádi zavítají do psychedelických koutů ambientu,‭ ‬dupstepu apod.‭ ‬Máme ovšem v kapele obrovského našince legendární PANTERY,‭ ‬až u toho přestává občas rozum stát.‭ ‬Hlavně když se potká s jukeboxem‭ (‬smích‭)‬.

Brzy se ke‭ ‬slovu dostane letní festivalová sezona.‭ ‬Máte už nyní stanoveno,‭ ‬kde vás budou moci fanoušci vidět‭? ‬Jak moc těžké je se dostat na akci,‭ ‬které jsou výhradně postaveny na zahraničních kapelách‭? ‬Mají tyto akce pro‭ „‬menší české formace‭“‬ vůbec nějaký význam‭?
Zas bych se rozpovídal asi až moc.‭ ‬Víš,‭ ‬přijde mi,‭ ‬že tuzemské festivaly trpí konzervativním syndromem.‭ ‬Proč zvát neznámou mladou českou kapelu,‭ ‬když‭ “ ‬HARLEJ a VYPSANÁ FIXA minulý a předminulý rok přilákali spoustu fanoušků.‭ ‬Je mi to trochu líto,‭ ‬že se‭ ‬nedává prostor mladým talentům.‭ ‬Rozhodně nás bude možné spatřit na MetalGate Czech Death festu.‭ ‬Jinak jsme se moc do festivalů díky práci na CD nehrnuli.

OK, díky za rozhovor,‭ ‬nechť se vám daří ve všech ohledech‭!
My taky díky‭! ‬Přejeme jen vše dobré tobě,‭ ‬vašemu zinu a v neposlední řadě všem fanouškům.‭ ‬Díky‭!

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *