SCENERY

Představovat SCENERY z Mohelnice by asi bylo trochu zbytečností, takže jen poznamenám, že kapele vyšlo CD „Philosophy of Ages“, které se opravdu velmi povedlo. Jak k tomu došlo i jiné „šokující“ věci se dozvíte od pánů muzikantů v následujícím rozhovoru…..

Ahoj, předně zdravím Scenery. Na začátek musím pochválit vaše druhé CD „Philosophy of Ages“. Jaké sklízíte úspěchy? Podle mě je to opravdová lahůdka…
Mik: Ahoj, taky Tě zdravím a s Tebou samozřejmě i všechny čtenáře RUM-u. Díky za tu „lahůdku“. Zatím co se týče ohlasů jsou v drtivé většině kladné a vlastně nějaké zásadní výtky na naše nové CD ani nebyly a zatím ani nejsou. Snad jen na způsob vydání, ale na to si asi budou naši fanoušci, bohužel, muset zvyknout. Popravdě jsme byli zvědavi na ohlasy ve smyslu srovnání „Philosophy…“ a „Drowning…“, protože na toto album byly velmi kladné recenze a ohlasy. Dvojku jsme udělali záměrně trochu jinak, zvolnili jsme v tempu, změnili způsob aranžování atd., prostě jsme nechtěli udělat druhý „Drowning…“ . A výsledný dojem je ten, že jsme spokojeni my i posluchači, aspoň podle recenzí a ohlasů to tak zatím vypadá.
Lerry: Buďte zdrávi ve spolek.Zvláštní je že vždycky k první otázce respektive k Mikově odpovědi na ni nemám nikdy co dodat.

Opravdu velice se divím, že vaše CD nevydala žádná tuzemská ani zahraniční firma. Tomuhle jsem se divil už při minulém počinu a nyní se tedy divím dvojnásob. To se opravdu nikdo nenašel??? Očekávám, že odpověď bude dost podobná jako minule, ale zeptat se prostě musím… (Já mít vydavatelství, tak neváhám…)
Mik: A proč ho nemáš? Cha, cha. U nás, aspoň co se mě týče, jsou reakce zcela opačné. U jedničky mě to dost štvalo a vcelku jsem to i dost prožíval, ale teď už jsem s tím tak trochu počítal, protože vím že pro takovou muziku co hrajeme my, bude dosti obtížné najít vydavatele, ale už mě to nijak zvlášť nebere. Spíš mě štve jednání určitých lidí v tomto ranku, kteří naslibují, mažou med kolem huby a pak nejsou ani schopni zavolat, napsat nebo poslat mail , že si to máme narvat do špic. U příštího alba už zřejmě nebudu řešit ani toto. Tzv. čím víc alb, tím víc budu klidnější a vyrovnanější. Cha,cha.
Lerry: Snažíme se pomaličku posílat i něco ven ,ale zřejmě nám chybí více osobních kontaktů a nějakých těch vlivných známých.

Tenhle dotaz určitě souvisí s předchozím – Nemyslíš si, že vaše deska vyšla tak trochu v utajení? Ono to navazuje samozřejmě na toho eventuelního vydavatele, ale přece….kde se například dá „Philosophy Of Ages“ sehnat?
Mik: V utajení určitě ne. Recenze na desku vyšla ve všech možných časopisech a něco málo i zinech, takže kdo čte hudební tiskoviny, tak si toho mohl všimnout. Jinak žádná upoutávka nebo např. barevná fotka s tímto oznámením nikde nebyla, to je sice fakt, ale u prvního alba jsme taky nic takovýho nedělali a deska se vcelku dobře prodávala. Co se týče koupi našeho dílka, tak to funguje na našich koncertech, nebo přes mail a Lerryho . Co se týká distributorů, tak to zatím neřešíme, protože nám ještě spousta z nich dluží peníze za první CD, tak proč do nich rvat další CD-čka. Kdo chce naše CD, ať už staré či nové, ať si prostě napíše, zavolá nebo zamailuje a bez problémů se dohodnem.
Lerry: Jasně není problém CD stojí 150Kč plus 48Kč pošta to je dobírka .Pokud si objednají obě CD bude jedno za 100Kč.Jen dodám kontakt pro ty kteří by měli zájem: lerry.scenery@tiscali.cz nebo mob: 604 302 786.

Co jste vlastně dělali v meziobdobí? (Mezi „The Drowning Shadow Of Mankind“ a současným „Philosophy of Ages“) Přece jenom utekl nějaký ten pátek… asi jste odehráli pár koncertů a pomalu skládali nové věci….
Mik: Těsně po nahrání „Drowning…..“ jsme docela dlouho kolem této desky lítali. Nahrávku jsme přemíchávali, několikrát masterovali, dlouho jsme čekali na obaly a ještě dýl na vydavatele. Ale o tom už jsme toho napsali myslím docela dost. Hlavní časová náplň po vydání jedničky bylo koncertování a posléze i tvorba nového materiálu. Možná stojí za zmínku i založení našich netových stránek, natočení klipu k písní „ My god is dead“ a v neposlední řadě jsme si obstarali nového zpěváka a klávesáka.
Lerry: Něco v tom smyslu.Tak jak to normálně chodí jen dodám že jsme ještě mezitím přišli o zkušebnu no a než jsme sehnali novou utekl asi tak půl rok.Klasika

Nevím, jestli mám smůlu či co, ale na vašem koncertu jsem bohužel nikdy nebyl. Spíš jsem o žádném včas nevěděl, nebo to zase bylo daleko – kde a kdy vás bude možno vidět v létě?
Mik: Minulý rok jsme toho moc nenajezdili, takže ta šance nás slyšet a hlavně vidět byla relativně dost malá. Díky Novému managerovi to tento rok vypadá na vcelku velký počet koncertů a není problém si nás taky na nějakou tu vaši akci pozvat. Co se týká těch větších festivalů, tak tam ještě jasno nemáme.
Lerry: No jo, koncertů jme moc neměli to je bohužel fakt se kterým jsme se už více méně smířili. Je to dáno především tím že jsme nebyli schopni vracet akce.No a tady to jinak nefunguje,ale věřím že se nám to podaří eliminovat právě tím že jsme konečně našli nového managera. Možná by Vás zajímal koncert 7.5.03 Praha RC KAIN

Taky by mě zajímalo, jak je vybaveno to vaše „home studio“. To máte opravdu vlastní profi studio? Chtěli jste nahrávat jinde nebo si tenhle krok vynutila vaše finanční situace? Zvuk je ale super….
Mik: Dík. Názory na náš zvuk se dost různí. Nám osobně se líbí, ikdyž mohl být trochu víc dynamičtější, ale to je problém všech digitálních studií. My jsme takhle pracovali prakticky poprvé a spoustu věcí do příště uděláme, ku zlepšení zvuku, trochu jinak, lépe. Nahrávat v domácím studiu je v mnoha ohledech rozhodně lepší než nahrávat v klasickém studiu. Je to hodně o pohodě a klidu. Je to práce bez jakéhokoliv časového omezení a tudíž bez stresu z termínů. Nemusíš hledět na hodiny, přepočítávat minuty na peníze, nemusíš hrát když nemáš náladu, nebo se ti to nehodí. Prostě absolutně v klidu a v plném soustředění a hlavně, doma je doma.
Lerry: Myslím že zvuk je odpovídající podmínkám našeho nahrávání.Pokud nepočítám naši vcelku slušnou nástrojovku tak zbytek vybavení nebylo nijak revoluční .Měli k dispozici 8smi kanálový mix Fostex ,10 klasických mikrofonů „Noname“ za 1500Kč no a můj osobní počítač 600Mhz, 256RAM a poloprofi zvukovou kartu ISIS s 8smi vstupy a k tomu dodávaný software „očesaný“ Logic audio. No a pak už se jen nahrávalo,mezitím se provedlo několik neplatných operací,pak se restartovalo,znovu instalovalo a zase nahrávalo atd.atd. Kdo dělá něco málo muziky na PC a vůbec na PC tak ví svoje!!! Pak jsem si s tím hrál asi měsíc doma no a výsledek už můžeš slyšet.Logicky nás k tomu vedla naše finanční situace. Zbytek kapely má rodiny a to už jsou peníze potřeba na úplně jiné věci.

Nastiň nám taky trochu, co znamená obrázek na obalu… a kdo je ta třikrát se opakující postava? To je asi ta filosofie věků….. Mě osobně se to celkem líbí, ale působí to trochu „nemetalově“, opravdu spíš filosoficky….a řekl bych, že to byl i záměr nebo ne?
Mik: Zase trefa. Přesně tak jsme to mysleli.Ten stařec opravdu vyjadřuje tu zkušenost, vědění, moudrost a určitou naší životní filozofii ,generací před námi i po nás.
Lerry: U nás vždycky obal na CD měl a bude mít stále stejnou úlohu.Symbolicky znázornit obsah textů v albu. Proto naše obaly nevypadají a nebudou nikdy vypadat „metalově“ (jak říkáš). Vždycky se budeme snažit vyjádřit obalem celkovou myšlenku textů. Co se týče motivu samotného tak ti tři pánové vyjadřují jakousi radu starších. Jako by veškeré moudro a zkušenosti lidstva za dobu jeho existence předávané z generace na generaci.No a pozadí nebo chceš-li prostředí ve kterém se tyto postavy nacházejí má znázornit jakousi technicky vyspělou budoucnost jakou si momentálně dokážeme představit.Kontrast těchto dvou symbolů v podstatě znázorňuje myšlenku : Nezáleží na tom na jaké jsme technické úrovni ,ale spíše na tom jak jsme vyspělí hlavně duševně.Tedy vždycky by jsme měli být duševně zralejší než technologie kterou ovládáme,aby se nám to najednou nevymklo z rukou.Všichni si jistě dokážeme představit co by taková vyspělá technologie dokázala udělat v rukou,řekněme slabomyslného jedince že!!!.A hlavně by jsme si měli uvědomit to,že by jsme měli absolutně respektovat přírodní ,potažmo vesmírné zákony ,jelikož doba po kterou tu jako lidstvo fungujeme neznamená v mnohamiliardovém vývoji vesmíru vůbec nic.A proto bychom si toho měli vážit daleko víc a nesnažit se si tuto dobu existence zbytečně zkracovat spíše naopak.!!!!!!!.

To, že hrajete technický death metal je fakt. Ve vašem případě bych si ale přímo tipnul na inspiraci skupinou ATHEIST. Jistě jsou to vaši oblíbenci nebo se pletu?
Mik: Určitě tuto kapelu řadíme mezi svoje oblíbence a klenoty muziky vůbec. Nejsme však ortodoxně zaměřeni jen na tuto kapelu, těch oblíbených kapel máme samozřejmě víc.
Lerry: Určitě i když si myslím že The Drowning… tomu bylo o něco blíže,samozřejmě se nemůžeme vůbec srovnávat s Atheist ,ale vliv tam byl podle mého názoru citelnější než je tomu na novince.Samozřejmě Atheist je moje kultovní kapelka a dá se říci ,že díky jeho vlivu jsem se pustil do takové muziky jakou právě teď děláme.A věřím že nám to vydrží.

A určitě znáš i skupinu PESSIMIST (cz), hrající též DEATH Revival, co si myslíš o tomhle nápadu? Dovedl bys ty osobně hrát v revivalové kapele?
Mik: S klukama z Pessimist se samozřejmě známe a víme i o jejich aktivitách na revivalovém poli. Už jsme s nima mnohokrát hráli a to jak s PESSIMIST tak i s DEATH Revival. Já osobně revivaly v oblibě nemám, protože mi to přijde jako takové vykrádání cizího talentu. Na straně druhé pro tu onu (revivalovanou) kapelu je to vlastně druh jakési reklamy a když to revival zahraje kvalitně a to Pessimist hrají, člověk se může nechat ovlivnit, může jít a desku té revivalované kapely si koupit a tudíž je to pro ni vlastně plus. Ale určitě se mi nelíbí, a to nemluvím o Pessimist, když kapela na revivalu staví svou kariéru.
Lerry: Já Pessimist znám už od jeho vzniku to s námi ještě Mik nehrál.Shodou okolností jejich kytarista Petr měl svého času hrát ve SCENERY .To bylo v době když jsme ještě hráli v Brně a hledali jsme kytaristu.Nakonec ale usoudil,že je to přece jen daleko tak si založil vlastní bandu kolem Prahy.Zůstali jsme proto nadále v kontaktu a je to naše nespřízněnější kapela vůbec.Jinak co se týče Revival kapel tak ty také nemám rád jelikož mi to přijde jak říkal MIK něco jako chlubení se cizím peřím.Jsem rád že už to u nás pomalu upadá,byl to takový módní trend a nebo způsob jak se rychle dostat do povědomí lidí nebo jak přijít k nějaké té korunce navíc.To mám raději kapely které kopírují styl ,ale dají tam alespoň něco svého.Navíc ještě jsem neslyšel kapelu která by to zahrála jako originál a to pak nemá cenu dělat vůbec.Jinak co se týče klůku z Pessimist tak vím a věřím jim, že to myslí jinak než jak jsme to tu s Mikem vylíčili , ale stejně bych nikde takhle nehrál.

Tak a teďka trochu odlehčíme… Máme krátce po velikonocích, to je pro některé doba bouřlivých oslav? Pijete alkohol – specielně rum? Minule jsem se na to zapomněl zeptat, tak to nyní napravuju….
Mik: Já z alkoholu preferuji pivo a dobré kvalitní víno. Tvrdý alkohol nepiju vůbec, kromě pár příležitostných kapek Whisky za rok, ale to nestojí ani za řeč. Co se týče Rumu, tak ten beru jako lék. Možná to někteří neví, ale Rum je výtečný lék při střevních potížích a já neznám nic lepšího. V tomto smyslu jsem ho párkrát použil a jsem s ním na výsost spokojen, ostatně stejně jako s Tvým zinem. Ten nedávat do souvislosti se střevníma potížema! Cha,cha.
Lerry: Já taky převážně už jen pivo.Byly doby kdy člověk chlastal skoro všechno zvláště na zábavách ,ale pak se to nějak zlomilo a je klid.No asi jsem se nějak uklidnil či co. 🙂 A pokud už nějakou tvrdou dám ,tak nějakého wizourka toť vše.

Mimo jiné jsem zabrousil na vaše internetové stránky – Přikládáš tomuhle médiu velkou váhu? Taky jsem si tam všiml výzvy, že sháníte managera – už někoho máte? Jestli ne, sesumíruj svoje požadavky…
Mik: Internet je určitě médium pro příští léta, desetiletí a možná i staletí, ikdyž v dnešní super rychle se vyvíjející době člověk nikdy neví co bude zítra. Je to pohoda když si sedíš doma za stolem a můžes se spojit s člověkem co bydlí na druhé straně zeměkoule. Když si můžeš kdykoli cokoli přečíst nebo i poslechnout o své oblíbené kapele, nebo si přečíst co nového v muzice, kdo co nového vydal, nebo na co máš šetřit peníze. Nemusíš nikde shánět noviny, inzeráty apod.. Pro nás pro undergroundové kapely, je to jedna z mála možností jak o sobě můžem ve světě dát vědět, že existujem, hrajem , že vydáváme desky. Takže super.
Lerry: Přesně tak například naše komunikace s okolním hudebním světem je s 90% přes email. Vlastně i tyhle otázky jsi mi poslal přes net. Nemá cenu to tady pitvat, každý ví, že je to tak, a výhodou je, že tyto veškeré informace jsou k získání poměrně zadarmo a hlavně kdykoliv to potřebuješ. Co se týče managera, tak toho už snad konečně máme.Asi před 14 dny jsme se zkontaktovali a Martinem Glocem a vypadá to zatím více než slibně.No uvidíme…

Jestli máš ještě něco na srdci, máš možnost to sdělit….nebo alespoň prozraď nějakou zajímavost na ostatní z kapely… Já ti děkuju za odpovědi.
Mik: Já bych chtěl pozdravit nejen naše fanoušky, ale všechny Vás, co vám muzika učarovala tak jako nám a máte ji aspoň z poloviny rádi tak jako my. Poslouchejte muziku, nejen tu naši a hlavně choďte na koncerty, protože ty se dělají jen a jen kvůli Vám. Ahoj.
Lerry: Samozřejmě díky prostor ve tvém mediu a hodně štěstí při další práci.A co se týče toho „bonzování“ tak musím naprášit Mika(basa) který asi před měsícem dostal lano od Godless Truth a momentálně tedy bojuje na dvou frontách ,vlastně na třech když vezmu v úvahu jeho rodinnou pohodu.Petr (zpěv) Ten mimo jiné hraje hokej za Mohelnici a nevede si špatně dokonce vyhrály nějaký místní turnaj.Martin(bicí) ten je blázen do zbraní a dokonce si i nějakou vyrobil .No a Já jsem se z přebytku volného času pustil do nového projektu.Který Ti samozřejmě pošlu k recenzi. Myslím, že je na co se těšit. Ještě jednou díky a měj se fajn. Mik a Lerry SCENERY

Marek

http://bandzone.cz/scenery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *