SAX – Re kapitulace 1989 – 2003 ( 2 CD – 2009, Underground records)

sax1Nikdy nezapomenu na moment, kdy jsem poprvé narazil na album „Zóna Strachu“ od trash metalových SAX. LP zdobené kreslenou karikaturou obludy, nešlo mezi popovými hvězdami přehlédnout. Zvlášť pokud byla deska zařazena mezi socialistickými interprety, zřejmě náhodou, ovšem prodejci v pražské Kotvě to tehdy bylo úplně jedno. Jako správný milovník všeho metalového jsem samozřejmě po SAXU skočil, a to i přesto, že jsem jejich tvorbu vůbec neznal. Stačil mi však jeden poslech k tomu, abych kapelu přijal zcela za svou a zařadil si ji do seznamu „svých miláčků“. Deska měla na naše poměry nezvykle hororovou atmosféru, nicméně příběhy vyprávěné v textech nebyly nikdy z kategorie sci-fi. Naopak se zaobíraly nešvary celospolečenskými, byly zaobaleny do naturalistického obrazu a o nevšední slovní obraty nebyla rovněž nouze. Hudba samotná byla pak postavena na nadprůměrně vystavěných trash metalových postupech, a aby toho nebylo málo, SAX v některých momentech naznačovali i jistý příklon k „smrtícímu“ metalovému odvětví. Onou nejvýsadnější předností však byla naprostá odlišnost od ostatních tuzemských metalových spolků. SAX měli však nevýhodu především v tom, že jejich stěžejním polem působnosti byla Morava, kde měli pánové rozhodně nejpočetnější publikum. V západních regionech země tomu až tak nebylo, ačkoli kdo se pídil po novinkách, určitě kapelu SAX musel zaregistrovat.

I přes fakt, že je kapela dávno mrtvá, objevil se na světě komplet shrnující bezmála celou diskografii. O vydání se postarala firma Underground production a učinila tak s naprostou grácií. Takhle nějak si představuji skutečnou službu fanouškům a sběratelům. Obal je plný dobových fotografií, nechybí texty ani velmi hodnotné komentáře od metalových souputníků např. Brichta, Korál…). Hudební menu je pak rozděleno na dva disky a obsahuje krom výše zmíněného debutu úplně všechny nahrávky, které SAX po dobu své existence pořídili. První vzpomínkou je zvukově vyčištěné demo „With Satan In The Body“, realizované v roce 1989. Mezi nejznámější songy patří „Dušená smrt s příchutí olova“, „Ave satan“ či „Killer Hammer“, tj. skladby, které se následně objevily na LP „Zóna strachu“. Tyto verze se však pochopitelně liší od verzí původních a z dnešního úhlu pohledu jsou takovou nevšední zajímavostí. Do koloritu doby pak zapadá také „Čarodějnice“ a zvrácená „Kleopatra“, při které jsem se docela dobře pobavil. První CD pak uzavírá ještě demo „Zone Of Fear“ , de facto předzvěst debutového alba roku následujícího.

sax2Druhý kotouček pak nabízí další procházku diskografií SAX. Po „Zoně strachu“ od kapely odešel vokalista Petr Piják, jež velmi brzy seskupil sestavu pojmenovanou jako SAX PIJÁK. Výsledkem byla deska „Válka nervů“, která však zdaleka nenavázala na produkci legitimních SAX. Osiřelé sestavě trvalo delší dobu než se znovu postavila na nohy a pokud vám byla její další cesta utajena, máte to nyní možnost po letech napravit. První blok je tvořen demem „Thrash Of Moravia“, na kterém se přestavil nový zpěvák Luboš Kozdera, který vcelku bez problémů nahradil Pavla Pijáka. Nejhodnotnější záznam je však tvořen druhou řadovkou „Moravské nářez“, jejíž distribuce byla od počátku prapodivná. Přiznávám se, že jsem na „dvojku“nikdy nikde nenarazil, a proto zařazení tohoto materiál na komplet pokládám za naprostou trefu do černého. Samozřejmě, hodnotit tento artikl po letech není vůbec jednoduché, ovšem po několika posleších jsem získal dojem, že se nová sestava snažila velmi dobře a výsledkem byly skladby mnohem techničtější a aranžérsky dotaženější. Třešničkou na dortu potom jsou tři skladby projektu nazvaného CHATEU, který jde zcela na vrub kytaristy Pavla Urbánka. Přiznávám se však, že jsem jeho hudební choutky příliš nepochopil, a tak celistvé hodnocení přenechám raději vám, čtenářům.

Závěr? Celý komplet na mě působí naprosto uceleným dojmem. Kdo na SAX pamatuje a chce si připomenout staré časy, rozhodně se nemusí bát, že by kupoval zajíce v pytli. Není od věci mít jednu z tuzemských legend na důstojném nosiči. I vzpomínky takmohou rázem ožít! A jestli se členové SAX po rozpadu vytratili ze scény? Opak je pravdou! Pavel „Medvěd“ Urbánek a Krusty působí v geniálních FORGOTTEN SILENCE a Miloš Nahodil posléze zakotvil v neméně kvalitních VUVR. Lepší cestu na vrchol snad ani nelze vymyslet!

ALL

http://ugr.webnode.cz/

3 thoughts on “SAX – Re kapitulace 1989 – 2003 ( 2 CD – 2009, Underground records)”

  1. Piják je jak žíravina. Muzikant,textař i vokalista slabé úrovně. Nebýt jeho sviňáren, tak SAX mohl hrát dál. Dobře mu tak, že jako SAX Piják s ukradeným názvem kapely, texty písniček, neuspěl ani v sále zaflusaný knajpy.

  2. myslim,že se prosadil víc než urbánkovo sax.ale co naplat,ani jeden ze saxů nedosahoval úrovně jedničky 🙁 a pochybuju,že na sax piják je nějakej ukradenej text.

  3. Ať už tam bylo mezi těma lidma cokoliv, já na nich vyrůstal.Alba Se satanem v těle a zóna strachu, nezapomenutelná věc. A mám i jejich Re_kapitulace, je pro mne absolutní klenot.
    Chlapi dík. Maty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *