SAMSARA – Naší hudbu nikomu nevnucujeme!

slovakiaNa Slovensku neměl doom metal nikdy na růžích ustláno, proč to mu tak bylo, to by byl úkol spíše pro sociology. Hromada skvělých deathmetalových kapel, ale žádné z těch předních se nechtělo „zdoomovatět“. Když pak po roce 2000 začaly doom kapely postupně ustupovat ze svých pozic a u nás se definitivně rozpadla i slavná severomoravská větev, nedalo se očekávat, že by se v mezidobí vyrojili pokračovatelé… Tolik úryvek z mé recenze na debut slovenského projektu SAMSARA, jenž v letošním roce překvapil metalový underground poutavým debutem „When the Soul Leaves the Body“. Co všechno stojí za jeho kouzlem? Jaké má SAMSARA další plány? O tom všem jsem na dálku pohovořil s vůdčím skladatelem Tiborem.

Tibore, SAMSARA je pro mě takové zjevení na scéně. Jak jste se vlastně popracovali k albu „When the Soul Leaves the Body“? V čem myslíš, že jsou největší plusy této nahrávky?
Ahoj zdravím Teba, aj čitateľov. Zrod našej formácie sa datuje niekedy okolo roku 2009. Myšlienky sa premieňali do reality a postupne sa na svetlo predrali všetky skladby. Nahrávanie prebiehalo medzi rokmi 2012 – 2015, pričom sa stále pracovalo na ich dolaďovaní. Keď bolo všetko pripravené podľa predstáv, pristúpili sme k spolupráci so Slovak Metal Army a pod jeho hlavičkou vydali náš album. Plusy celej nahrávky vidím v atmosfére, v tom duchu, v ktorom sa nesie. Vždy som túžil použiť ťažké gitary, melancholy melódie, brutálny growl, v tom všetkom sa miesi ponurá atmosféra, s príchuťou temnoty a dokopy to krásne ladí. Ohlasy a recenzie sú veľmi dobré a to poteší, tie skladby sú odmenou našej práce.

SAMSARA tvoří hudbu opravdu hodně ponurou, avšak v rámci žánru nabízí poměrně dost melodií, dokonce bych řekl, že skladby mají tu a tam takový romantický nádech… Je přesně toto ta pravá parketa, která se ti na pomalém doomu líbí nejvíc?
Áno, presne takto sa mi to páči, je to pre mňa to pravé „orechové“. Bez tých melódií by to bolo neúplné. Súhlasím s Tebou, že miestami to môže mať romantický nádych, haha, ale doom štýl môže preferovať aj zasnívanú krásu takých melódií.

When the Soul Leaves the Body V nedávné době jsi kapelu údajně úplně přestavěl. Zajímá mě, jak moc velký vliv to bude mít na další hudební směřování? V čem by např. mohly být nové skladby jiné?
Členovia kapely, ktorý nahrávali materiál do albumu, sú už minulosťou. Neskôr som mal koncertnú podporu inej kapely, s ktorou som prezentoval svoju muziku. Nedávno som oslovil nových ľudí, ktorý sa podujali zdielať so mnou túto temnú cestu, hehe. Hudobné smerovanie ostáva zachované. Do niektorých skladieb chcem komponovať živosť a agresivnejší štýl. Niektoré budú viac atmosferické, pochmúrne, ale určite všetky budu s nádychom melancholy. Mám v hlave viac námetov, pracujem na nových veciach, postupne ich doťahujem a zatiaľ sa mi pozdávajú.

Bude se skládání nového materiálu týkat pouze tvé osoby?
Momentálne skladám iba ja, ale určite dam priestor aj novým členom kapely. V celku sa mi pozdáva aj predstava tvorby s nejakymi prípadnými hosťami, ale to zabieham do budúcnosti, tak uvidím či niečo také prinesie.

V jakém rozpoložení hudbu povětšinou skládáš? Máš nějaké zavedené rituály?
Rituály ani nie. Kopne ma múza, príde nápad a idem na to. Vždy si to predstavujem ako celok, ako by to mohlo znieť a podľa toho sa aj riadim, nie každú vec použijem. Skladanie samozrejme ovplyvňuje nálada, okolnosti, alebo rôzne životné situácie. Nemám striktne určené, kedy budem tvoriť, zvyčajne si nápady nahrám a spätne sa k ním vrátim.

Funeral doom metal je hodně specifický žánr. Čím tě nejvíce upoutal? Je tvůj hudební vkus shodný s tím, jakou hudbu tvoříš?
Najviac ma upútal emóciami, v tomto štýle ich vie človek perfektne podať. Je to také zákutie temnej duše tvorcov takéhoto štýlu. Môj hudobný vkus má široký záber, nepočúvam len doom, ale hrám ho pre vyjadrenie pocitov rôznych smutných, temnejších nálad, napriek tomu nie som smutný človek, to určite nie. Mám rád všetky žánre metalovej, či nemetalovej muziky. Spomeniem napríklad Enyu a jej podobné, rôzne symfónie, soundtracky. Všetko čo sa mi páči, čo ma osloví.

Samsara_promo2Máš v plánu někdy v budoucnu vyzkoušet úplně jiný druh hudby?
To o mne zrejme málo vieš, začínal som jako spevák v death metalovej kapele v Topoľčanoch. Potom som založil aj iné odnože, hrám v jednej HC/punk/oi. bande. Ďalšia kapelka MORS OMNIA SOLVITt , žánrovo black-death metal. Jej činnosť je momentálne pozastavená, ale uvažuje sa o jej návrate na scénu. Potom mám ešte svoj klávesový ambientný projektík MERA NOCTIS TIBERIUS. Obidve sú k vypočutiu na bandzone, stačí zadať názov. Nepohybujem sa len v doom sfére, bavia ma všetky tie kapely.

Na Slovensku nebyl doom metal nikdy úplně rozšířeným žánrem a v současnosti tomu nejspíš není jinak. Jak moc je pro tebe složité pracovat v prostředí, kde onomu žánru holduje jen pár jedinců?
Mne osobne, respektíve nám, to nevadí. Uvedomujem si, že ide o okrajový štýl temného undergroundu, ktorý nepriláka masy ľudí. Ale my hráme čo nás baví, vyjadrujeme emócie po svojom. Máme skúsenosť, že ľudia, ktorý našu muziku nepočúvajú a na koncerte či feste si nás vypočujú, možno len tak, aby spoznali aj inú tvorbu, bývajú nadšení, máme viac pozitívnych ohlasov. Našu hudbu nikomu nevnucujem, kto chce nech si vypočuje a podporí. Album sa páči a priaznivcov stále pribúda.

Mně osobně se Vaše nahrávka opravdu zalíbila, jsem jedním z těch lidí, kteří si rádi obdobný typ hudby vyposlechnout… Ovšem nyní by mě zajímalo, jak na desku reagují zahraniční posluchači? Je pro tebe kontakt se zahraničím nějak podstatný?
Vďaka. Jasné, že určite áno, rád si vypočujem ich názory. Recenzie sú zatiaľ veľmi pozitívne, či už od členov podobného štýlu, alebo našich fans. Nie sme rozbehnutý natoľko, aby sme hrávali mimo. Väčšinou je to SK, alebo CZ, ale určite príde aj na to!

Slovak Metal ArmyJuraj, Váš vydavatel, se snaží scénu na Slovensku pozvednout všemi možnými i nemožnými prostředky. Jak se mu to podle tvého soudu daří? Není demotivující, že např. i zajímavé kapely se nemohou opřít o dostatečně početné publikum?
Juraj robí pre slovenskú scénu všetko čo môže. Kvalitných kapiel je tu veľa, neviem čím to je, možno tým, že sme malá krajina, alebo našou mentalitou, kde ti médiá nedajú priestor, alebo sa tu vyskytujú rôzne závistlivé skupinky, ktoré podkopávajú nohy. Chodievam na festy a koncerty k Vám, a myslím, že je to tam omnoho lepšie.

Je podle Tvého soudu metalová hudba záležitostí primárně těch starších ročníků? Jak to vidíš…
Určite to tak nevnímam, aj mladá krv dokáže prekvapiť a narobiť rozruch na scéne. Je veľa kapiel neznámych, kvalitných, ktoré nemajú možnosť sa presadiť, ale niekedy mladšie bandy robia headlinerov pred legendami, iste to poznáš. Samozrejme status legendy sa len tak ľahko nedosahuje! Niektoré one man band sú veľmi kvalitné, síce bez koncertov, ale nahrávky stoja za vypočutie.

V dnešní době se hodně hovoří o košaté ruské scéně, kde se zejména funeral doom metalu skvěle daří. Co soudíš o kvalitě tamních kapel?
Ruská scéna sa mi veľmi páči, či už vo funerale, alebo v iných žánroch, o ich kvalitách som nikdy nepochyboval. Väčšina kapiel z Ruska, čo sa mi dostane do rúk je na vysokej úrovni. Moja obľúbená banda je COMATOSE VIGIL, ak poznáš. Z tých gothic doomovejších WINE FROM TEARS, AMEDERIA, REVELATIONS OF RAIN a mnoho ďalších, aj v inom štýle.

Jaké má SAMSARA plány do budoucna? Kdy bychom se mohli dočkat nové nahrávky?
V prvom rade by sme sa radi prezentovali koncertami, festami na podporu albumu. Dôležité je mať pevnú zostavu v kapele, prísť s nápadom, tvoriť nové veci do ďalšieho albumu, uvidíme čo budúcnosť prinesie. Kedy bude nová nahrávka dopredu povedať neviem, keď bude všetko šlapať ako má, tak dúfam, že čoskoro. U nás sa však hovorí, že pomaly ďalej zájdeš, haha.

Díky moc za rozhovor, přeji hodně inspirace a chuti do další práce!
Srdečná vďaka, aj za priestor vo fanzine. Fans zdraví Tiberius.

ALL

https://samsara-sma.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *