SACRIST – „Zapomenuté hlasy v bažinách smutku

Počátky kapely SACRIST sahají až do roku 1993, ovšem první kontakt s „podzemní“ scénou zaznamenala až v roce 1997. Sestavu v té době tvořili bratři Peter s Pavlem, basák Mário a jako poslední se ke kapele přidal klávesák Vlad. Hned v dalším roce natáčí sestava kolem lídra Petera první demosnímek s názvem „Eternal Darkness“. Poté následovaly další nahrávky, přičemž kapela se v budoucích časech musela obejít bez druhého kytaristy Pavla. Nicméně i přesto se jí povedlo natočit druhé demo s názvem „Unholy Voices“, které bylo pro další existenci souboru klíčové. To vše se odehrálo na sklonku milénia.

PavelDalším důležitým momentem byla realizace proma „Sacrilegious Obsession“ z roku 2001, jenž pomohlo kapele ke smlouvě s undergroundovou firmou Avalanche productions. Ta se trojčlennému komandu odvděčuje vydáním debutového CD „Symphonies Of Ancient Empires“, zdobené netradičně bílým obalem a vlastně vůbec celý booklet je v ryze bílé barvě. Toto netradiční řešení mnozí lidé hodnotili jako nevkusné, ale opak se stal nakonec pravdou. V záplavě CD tento kousek nikdo nikdy nepřehlédl a z dnešního pohledu se ukazuje, že i jiné „slavnější“ kapely brzy absentovaly na „povinnou“ černou. Album samotné je určeno především pro milovníky temného black metalu, lidem, kteří mají rádi spojení tvrdých kytar a nadýchaných klávesových ploch. Album má rovněž dosti obstojný sound a příliš mu nepřekáží ani bicí automat. SACRIST samozřejmě nevytvořili ničím výjimečnou desku, ovšem na druhé straně velmi poctivou a jak už jsem výše uvedl, milovníka podobného stylu rozhodně nemůže zklamat. V následujících letech mají však SACRIST velké problémy se sestavou, ovšem i přes tyto komplikace se kapela dokáže přenést. Navíc konečně získává živého bicmena (Mikulash), takže na další existenci bylo vcelku kvalitně zaděláno. Žel ani nové jádro pospolu Peternevydrželo dlouho. Situaci naštěstí brzy zachraňuje navrátilec Pavel, jenž mezí tím působil ve slánské kapele OBLOMOV. Bratrskou dvojici následně doplnil šikovný bubeník Alex a SACRIST začali znovu vzhlížet k lepším zítřkům. V roce 2007 (téměř po pěti letech od debutu) se na trhu objevuje novinka „The Substance Of Illusion“, kterou do éteru vypustila pracovitá firmička Élysion. A jak znějí SACRIST na nové desce? Dost dobře!

Kapela bez větších ostychů navazuje na debut a v dosti velké míře ho překonává. Výrazná stylový odklon nemohl čekat asi nikdo, a tak kapela zapracovala především na atributech, jimiž odzdobila už album předešlé. Opět tak dala vzniknout velmi melodickým skladbám na pomezí black-dark metalu, jenž je prostupován vskutku nádhernými klávesovými nájezdy. Kapele rovněž prospěl návrat kytaristy Pavla a už vůbec nemluvě o angažování bubeníka Alexe. Prakticky všechny skladby mají silně melodická základ, který se vám zkrátka jednoduše musí zarýt pod kůži. Navíc moc dobře se Alexpovedlo ošetření výsledného zvuk, a tak deska zkrátka „hraje“ a její poslouchání je zkrtátka velmi příjemné. Mezi nejlepší kously řadím klipovku „Voices And Darkness“ s nádhernou melodickým intermezzem uprostřed. Obdobná skvostná překvapení obsahuje track „Anabiosy“, připomínající „hvězdičky“ DIMMU BORGIR. Nicméně u další skladby jsou dosti rafinované a fanoušci „černého“ žánru jistě ocení, že prakticky po celou časovou stopáž je hodně co poslouchat. SACRIST jsou kapelou, která se pevně drží svého kopyta. Nevymýšlí ani nezkoumá nové věci, zkrátka sází na jistotu. U mě v pokoji sice nebude toto CD hrát každodenně, ovšem vždy když ho nasahám, budu vědět, že právě tato deska je zárukou kvality a především spolehlivosti. V návalu funeral blacku, a pagan metalu navíc působí jako blahodárný déšť na sychou krajinu. SACRIST tedy ani podruhé nezklamali!

Sestava:
Peter – kytara, zpěv,
Pavel – kytara
Mario – basa
Alex – bicí

Diskografie:
Sacrilegious Obsession (1998) demo
Unholy Voices (2000) demo
Eternal Darkness (2001) demo
Symphonies Of Ancient Empires (2002) CD Avalanche prod.
The Substance Of Illusion (2007) CD Élysion music

www.sacrist.cz
www.bandzone.cz/sacrist
www.myspace.cz/sacristcz

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *