RoXor – „Oprášená sláva slovenského death metalu“

V tomto rozhovoru vám nepřestavím kapelu ani sólového interpreta, ale velkého undergroundového nadšence RoXora, který svou pozoruhodnou činností oprašuje slávu slovenského death metalu. Pokud se vám stýská po kultovních nahrávkách z let devadesátých, určitě nepřeklikávejte na jinou stránku! „Perly Slovenského Death Metalu“ a „Demonahrávky Slovenského Podzemia“ jsou blogy, ze kterých mnozí příznivci budou skákat radostí do vzduchu! Přiznávám se, že u mě tomu bylo zrovna tak! Stále je ve mně kus puberťáka… 🙂

Hello Roxor, na úvod interview by nebylo od věci, kdyby ses našim čtenářům malinko představil. Na metalové scéně totiž nejsi osoba zcela neznámá…
Ahoj ALLeš, tak kde začať, že ? Som normálny metalista , za pár mesiacov mi bude 30, momentálne žijem v Bratislave, ale pochádzma z Hlohovca, teda z miesta kde stojí legendárne štúdio Exponent. Môj nick môžete vidieť pod článkami a recenziami v dnes už (žiaľ) zaniknutom magazíne „Srotowisko“ alebo v znova oživenom fanzine Cremation. Takisto si ma môže niekto pamätať ako vokalistu UG zoskupení CMITER alebo CRYOS. Môj nick takisto nesie mini label Roxor Records, ten je však teraz v hibernácii – chýbajú financie. To by bolo tak zhruba všetko 🙂

Důvodem toho, proč jsem tě vlastně kontaktoval jsou dva blogy, o které pečuješ. Návštěvníci na nich najdou ke stažení několik zásadních slovenských nahrávek, které se již stěží dají sehnat a v podstatě většina z nich ani nevyšla na CD. Jaký byl vlastně tvůj motiv, že ses pustil do téhle neskutečně záslužné činnosti?
Začalo to pred pár rokmi na jednom internetovom fóre. Spustila sa debata ohľadne scény 90 rokov a na množstvo demonahrávok a fanzinov. Zopár ľudí čo tie doby pamätali a medzi nimi i ja sme si začali vymienať zdigitalizované demáče. Popri tom som si uvedomil že na týchto páskach je neskutočne veľa kvalitnej muziky ktorá naozaj stojí za posluch. A tak som sa rozhodol že to sprístupním viacerým ľuďom. Z počiatku som to skúsil dať na isté nemenované warez fóra, ale to nebolo ono. Tam je to neosobné a tzv. sosači muziky pristupovali k takýmto veciam úplne chladne. Tak som sa inšpiroval blogmi ktoré som videl u viacerých známych a vytvoil som si aj ja jeden na svoj obraz. Najpr „Perly Slovenského Death Metalu“ a vzápätí na to „Demonahrávky Slovenského Podzemia“.

Nahráváš na net nahrávky v úplném originálním znění, anebo si pohráváš třeba i se zvukem?
Prevod takej kazety je docela piplačka, kto to niekedy skúšal vie o čom vravím. Zakúpil som si kvôli tomu kvalitný kazetový deck, ktorý bol vyrobený ešte v dobe keď MC bola plnohodnotný nosič. Nahrávky však nijako neupravujem, nemalo by to už tú autenticitu. Takže len dané demo reálne nahrám do pc, nastrihám na jednotlivé tracky, otagujem a prekonvertujem na dnes populárne empétrojky. Samozrejme sa vždy snažím zistiť aj informácie, kto , kde a kedy to demo nahral. Veľakrát sú booklety strohé alebo úplne bez informácií. Takže „spracovanie“ jedného demáču zaberie niekedy aj pár hodín.

Jaké jsou zatím ohlasy na tvou aktivitu? Ozývají se ti třeba i samotné kapely? Pro některé z nich musí být asi velkým překvapením, že se jejich stará dema z ničeho nic objeví na internetu…
Ohlasy sú a musím povedať (čo ma veľmi teší) že sú vo väčšine prípadov pozitívne. Píšu mi ako fans tak samozrejme aj členovia kapiel, väčšinou v zmysle : „vďaka za ten materiál, roky som to nepočul a sám to doma nemám“ :). Nájdu sa však aj takí ktorí ochotne zapožičajú demonahrávky aby mohli byť zverejnené. Jeden krásny príklad za všetky bol Márius z kapely DISSONANCE , ochotne mi poskytol raritné demáče kapely NOTORICA plus biografiu a fotodokumentáciu. Takisto René z DEMENTOR (dnes GOD DEFARMER) bol ochotný odpovedať na doplňujúce otázky a takto by som mohol pokračovať ďalej. Pokiaľ sa dá, a je kontakt na kapelu, snažím sa aby zverejnenie demáčov bolo odobrené samotnou kapelou. S niektorými som sa bavil aj osobne a zatiaľ nebol problém. Ak by však niekto bol vyslovene proti, som pripravený stiahnuť veci z netu. Zatiaľ sa však takýto negatívny ohlas nevyskytol a dúfam že ani nevyskytne.  A aby som nezabudol, ozývajú sa mi aj ľudia ktorý sú ochotný zapožičať demá, pretože aj keď vlastním toho dosť, nemôžem vlastniť všetko čo kedy vyšlo.

Kolik kazet ve své sbírce vlastně máš?
Kazety boli dlhú dobu jediný pre mňa dostupný nosič. Ako študent som si CD alebo Vinyl logicky nemohol dovoliť. Také demo sa však na koncerte dalo kúpiť v pohode aj za 60 vtedajších korún :). Dodnes mám doma zhruba 250 originál kaziet a domácich demáčov je z nich asi polovica. Niektoré veci z demáčov si cením viac ako radové albumy niektorých zavedených mien na scéne.

Máš kladný vztah i k vinylům?
Áno, k vinylu mám veľmi pozitívny vzťah. Moja zbierka ku dnešnému dňu číta cca 350 kusov LP. Z toho je asi tretina československá scéna, všetko klasiky ako KRYPTOR, TÖRR, SAX, TERMINATOR alebo SEXIT, TUBLATANKA, METALINDA atď. Pokiaľ si mám vybrať, preferujem pôvodné vydania, ale tak isto sledujem aj vydania nové. Prišla doba keď sa na trh derú re-edície naozajstných skvostov a vecí ktoré na vinyle nikdy nevyšli. Osobne si myslím že vinyl má čo povedať aj v dnešnej dobe, že to nie je len retro pre zopár staromilcov.

Existuje nějaký démáč, na který jsi opravdu hrdý? Mně osobně vysloveně nadchlo demo kapely ACOASMA – Lost In Personal Hell! Vůbec bych byl netušil, že si ho budu moci poslechnout i z CD (demo jsem si vypálil a vytvořil k němu CD obal ) :). Totéž platí třeba i o skvělém počinu „Teonanacatl“ od MENTALITY…
Mám veľa obľúbených demáčov, medzi moje top patria demá od DEMENTOR ktoré mi osobne v 90 rokoch poslal René aj zo sprievodným dopisom (mám ho ešte odložený), alebo veci ako CREMATION, UNCORCERN, INSEPULTUS, DESECRATED DREAMS …. je toho naozaj veľa. Tebou spomínané demo Acoasma je naozaj skvelá vec, snažil som sa vypátrať aj ich druhé demo, viem že existuje, ale ani Rasťo Schmögner (líder ACOASMA, dnes DEMENTOR) mi nevedel pomôcť. Stáva sa mi často že samotní muzikanti nevlastnia svoje vlastné nahrávky , čo je pre mňa ako puntičkára a zberateľa nepochopiteľné.

Jaké nahrávky máš v současné době připravené ke vložení? Mně se v mysli vybavují třeba kapely jako SEPSA, HÖRGET, první demáč MORGAIN, SUFFOCATE, první dema SANATORIUM…
Každé tebou spomenuté demo mám v pláne pridať na blog. Napr. na tohtoročnom Brutal Assaulte som sa bavil z Martinom zo SANATORIUM, nemá s tým problém aby boli zverejnené staré veci, takže asi najskôr pôjdu na blog tieto veci. Ale aj mnoho iných ako RE-ANIMATOR, UNCORCERN, DYSANCHELY, DISGRACE FALL, PHANTASMA atd. Musím si však na to vyhradiť nejaký čas, pretože to mám len ako hobby popri práci, rodine atď atď

Ve své sbírce máš určitě i české kapely, takže jednoduchá otázka: dojde v budoucnu i na jejich výtvory?
Čakal som túto otázku! 🙂 Popravde nie si prvý ktorý ma ohľadom toho oslovil. Samozrejme mám aj české kapely, nie síce tak veľa ako domácich ale niečo by sa našlo. Problém je že by to chcelo nový blog, a to momentálne nie je moja priorita. Ale do budúcna to nevylučujem, uvažoval som aj nad niečím takým že by som s niekým spojil sily. Predsa len ČR UG scéna je členitejšia a rozsiahlejšia a ja nemám taký prehľad ako na tej domácej.

Dokázal bys srovnat dobu devadesátých let s tou současnou? Někteří moji známí tvrdí, že dříve bylo v Česko-Slovensku méně kapel, ovšem kvalitativně byly mnohem dál, byly osobitější. Jaký je tvůj názor na toto téma?
Obávam sa že to asi porovnať nejde. Skúsim popísať čo sa mi páčilo v 90 rokoch a čo mi teraz chýba. V prvom rade podpora fanúšikov, na UG koncert bez nejakej väčšej mediálnej podpory sa dokázalo dovaliť aj 300 – 400 ľudí. Fungovali mnohé tlačené ziny a fungovali distrá s nosičmi. Kapely ktoré fungovali na sebe makali a snažili sa prezentovať v čo najlepšom svetle. Toto všetko si pamätám. Dnes sú ľudia vďaka internetu síce lepšie informovaný, ale podpora na UG koncertoch je strašná bieda. Zrovna pred dvoma dňami som bol podporiť klubový koncert, návštevnosť 20 ľudí! Ziny vymizli, alebo sa stiahli na web a kapely síce majú svoje nahrávky vo svojich profiloch, rýchlo dostupne a zadarmo, ale v tom kvante nájsť niečo výnimočné je výkon nadľudský. Je mi veľmi ľúto že sa to deje, ale je to daň za moderný spôsob života.

Když se tak dívám na nahrávky, které jsou na tvých blozích umístěny, mám dojem, že z toho velkého výčtu aktivně fungují snad pouze tři. DEPRESY, PYOPOESY a DEMENTOR. Jak bys ve zkratce ohodnotil jejich hudební dráhu?
Zo všetkých troch spomenutých sledujem už len PYOPOESY, ich tvorba mi je sympatická stále. Ako na živo tak z nosičov. Zato súčasná tvorba DEPRESY mi nejako do sluchovodov už nejde. Netvrdím že by ich produkcia bola zlá, to ani náhodou, stále je to špičková kapela, len nasmerovali svoj štýl do iných vôd. Takisto som nikdy tak celkom neprekusol výmenu na poste speváka, ten Drahošov vokál mi tam proste chýba. Podobné to mám s DEMENTOR, najradšej mám ich obdobie okolo albumu „Kill The Thought On Christ“. Ako odišiel René, tak to tak nejako stratilo pre mňa šmrnc. Čo mi však spravilo vyslovene radosť, je comeback DESECRATED DREAMS a ich novinkové EP. Ich obe demá mám veľmi rád a som rád že to chalani nadobro nezabalili.

Slovensko bylo vždy mekkou death metalu, ovšem v současné době se začala situace poněkud otáčet. Na výsluní se derou mladé black metalové kapely. Co soudíš o této jakési výměně stráží?
Musím sa priznať že aj keď mám veľmi široký hudobný záber (v podstate od Hard ‘n‘ Heavy až po Death Metal), Blacková scéna až na zopár známejších zmien mi nikdy nebola moc blízka. Možno je to preto, že v Blacku sa dialo moc vecí ktoré podľa mňa nielen do metalu ale do hudby vôbec nepatria. Myslím tým kadejaké obskurné veci v 90 rokoch (viď severská scéna) a v poslednej dobe kadejakých NSBM pomätencov a podobné idivíduá. Takže o výmene stráží toho moc neviem, keďže túto scénu moc nesledujem. Zo starších zoskupení som mal ale rád Mystic Death, tí boli podľa mňa skvelí a zároveň nedocenení aj na domácej scéne.

Jaké kapely vlastně nejraději posloucháš v dnešní době? Kupuješ si ještě stále originální nosiče?
K prvej časti otázky, ako som spomínal, mám veľmi široký záber. V poslednej dobe sú to bez poradia tieto kapely : POWERWOLF, ENFORCER, GRAND MAGUS, WHITE WIZZARD, LEGION OF THE DAMNED, ARTILLERY, WARBRINGER, SUICIDAL ANGELS, DEMONAZ, TÝR, BELPHEGOR, UNLEASHED, AMON AMARTH atd. Nosiče kupujem neustále, či už aktuálne novinky tak aj klasiky na doplnenie zbierky. Naposledy som si spravil radosť vinylom VADER – Welcome To The Morbid Reich, luxusný gatefold kúsok!

Velice Ti děkuji za rozhovor, poslední slova patří Tobě! Zdraví ALLeš + R.U.M. zine
Veľmi pekne ďakujem za priestor v R.U.M. zine, úprimne som bol poctený a potešený keď prišla žiadosť o interwiew. Želám veľa čitateľov a snáď sa vidíme niekde na metalovej akcii. Nezabúdajste podporovať domácu scénu, Stay Metal !

ALL

http://perlyslovenskehodeathmetalu.blogspot.com/

http://demonahravkyslovenskehopodzemia.blogspot.com/

2 thoughts on “RoXor – „Oprášená sláva slovenského death metalu“”

  1. „od Hard ‘n‘ Heavy až po Death Metal“ = veľmi široký hudobný záber? HMM TAK TO VALÍM OČI, HEHE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *