RHEA – Domluvit se se sedmi lidmi je někdy kosmický výkon

Na Ostravsku vždy existovala velice silná doommetalová scéna, která vyprodukovala nejednu výbornou kapelu. Ve stopách svých předchůdců se snaží kráčet i nadějná havířovská formace RHEA. Tato kapela natočila velice pestrý materiál, který dostal jméno „Aurasounds“, a hlavně kolem něj se točí následující rozhovor. Na otázky odpovídal kytarista Lešek.

Můžeš představit vaše demo „Aurasounds“ čtenářům, kteří ho ještě neměli možnost slyšet?
Není to vlastně demo, ale promo na ukázku naší současné tvorby. Mohlo by se líbit všem, kteří mají rádi melodickou atmosférickou hudbu, mužský i ženský zpěv, housle, klávesy. Určitě se nejedná o obyčejný doom, jak se může zdát! „Aurasounds“ prozatím sklízí docela dobré recenze, takže jestli bude mít někdo zájem, může se ozvat na mé adrese a posoudit „Aurasounds“ sám.

Promo obsahuje čtyři skladby. Měli jste ještě nějaký ten song v záloze?
Ne, měli jsme jenom tyto čtyři skladby. Jak už jsem říkal, byly natočeny za účelem propagace pro pořadatele koncertů, recenze apod.

RHEA vlastně vznikla z kapely GROPE FOR THESIS, která měla (pokud se nemýlím) jádro v kapele PARASOPHISMA. Můžeš upřesnit, k čemu tenkrát došlo?
Máš pravdu. RHEA vznikla z kapely GROPE FOR THESIS. Někteří členové, konkrétně Luděk – basa, Leszek – kytara, Markéta – housle, tvořili tři pětiny PARASOPHIMY. Více se k tomu nechci vyjadřovat. Určitě už někteří slyšeli něco jiného, než bych řekl já. Bylo by to tvrzení proti tvrzení. A navíc to pro mě nemá žádný význam. My tři víme své, a tak bych to chtěl nechat.

No, dobře, ale i tak. Jak se ti líbí poslední nahrávka PARASOPHISMY, slyšel jsi ji?
Neslyšel.

Tak zpět k „Aurasounds“. Jak se vám nahrávalo ve studiu Fors? Řekl bych, že zvuk je docela obstojný…
Ve Forsu jsme už byli, takže jsme věděli, co můžeme čekat. Je to blízko, ráno jsme vyjeli a k večeru se vraceli – pohoda. Zvuk máme podle možností studia a našich takový, jaký je. Určitě by nahrávka s pořádným zvukem zněla lépe. Slyšel jsem už ale i horší zvuky. Dejme tomu, že je to takový průměr.

Podle mě hrajete doom metal, ale toho svižnějšího typu. Budete v tom pokračovat, nebo chystáte nějaké to „zpomalení“?
Osobně si nemyslím, že hrajeme čistý doom, ale tvůj názor ti nebudu vyvracet. Doom tam je hodně poznat, ale i další vlivy. Nedá se teď říct přímo jestli zpomalíme, nebo ne, uděláme věci tak, jak je budeme cítit. Nové věci jsou barevnější s rychlejšími a pomalejšími motivy. Velké změny nechystáme.

Jistě v kapele posloucháte různé styly hudby, ale přesto se tě zeptám, která světová kapela podle tvého názoru určuje směr doom metalu?
Ono je to trochu složitější. Kapely, které hrály kdysi doom metal, jsou už dneska úplně někde jinde, teda aspoň většina. Taky jestli hrajou doom, nemusím poslouchat zase jenom doom, takže nový směr se nedá dost dobře určit, bude se to stylově proplétat, což určitě není na škodu. Možná bych řekl, že nejmíň se v poslední době změnili MY DYING BRIDE. Zkoušeli i nové vlivy na desce před „The Light At The…“, ale i přesto zůstali nejvíce sami sebou. Takže MY DYING BRIDE.

No, už tě s tím doom metalem nebudu otravovat… Změníme téma. Co říkáš na znovuzrození Majora Zemana v TV?
Nevadí mi. Když mám čas, klidně se podívám. Patří to k naší minulosti, bylo to tu, tak proč se z toho dělala taková kovbojka. Ve všech dílech taky není politika tak silná. Když se třeba podívám na týdeník před Zemanem, tak se musím smát. Nad tím, jak byli lidi zblbnutý, i když jsem si vědom, že je za tím různé pozadí. Potom už to tak směšné není.

Lešku, zajímáš se o politiku? Máš teď možnost vzkázat něco naší vládě…
O politiku se zvlášť nezajímám. Myslím, že stačí poslechnout rádio, televizi, přečíst sem tam noviny a udělám si obrázek, co se tu děje. Politici by se měli více starat o lidi a ne o svá konta. Politika byla, je a bude vždycky o kecání, ale méně se toho udělá.

Apropo, co říkáš na kauzu Matiční ulice v Ústí nad Labem?
Kauza Matiční ulice se přehnaně zmedializovala. Lidi donutí ještě k větší nenávisti. Celá kauza stála na systému vlk se nažral a koza zůstala celá“. Na druhou stranu by to mohlo mít ještě větší dopad než na začátku. Samozřejmě bych tam nechtěl bydlet. Jestli jsem občanem České Republiky, měl bych mít stejná práva, ale taky povinnosti jako ostatní. To někteří odmítají respektovat. Dovedou akorát řvát, jak se jim pořád ubližuje a jak jsou diskriminováni. A co lidé, co tam s nima musí bydlet – ti nejsou diskriminováni?

Správný názor. Vraťme se ale zpět k vaší kapele. Jak často zkoušíte?
Zkoušíme dvakrát týdně, někdy více, někdy méně. Domluvit se se sedmi lidmi je taky někdy kosmický výkon.

Máš už představu, kdy budou mít vaši fans možnost poslechnout si nové věci? Bude další nahrávka demo, nebo se už chystáte na CD?
Nové skladby budou mít posluchači možnost slyšet nejdříve na nějakém koncertě. Je těžko dopředu něco bližšího k tomu říct. Budeme se snažit ze sebe dostat to nejlepší a jestli na CD budeme mít, tak nám ho možná někdo vydá. Záleží taky, jak bude vypadat situace uvnitř kapely. To je první základní krok, posunout se dál…

Co si myslíš o českém undergroundu?
Myslím, že funguje. Distra, ziny, pořadatelé, kapely. Dokud budou mít lidi o tuto hudbu zájem, není co řešit.

Lešku, moc ti děkuju za rozhovor. Měj se moc fajn a prosím o poslední slovo na závěr…
Díky, Aleši, za podporu. Ať se ti daří s R.U.M.em i bez RUMu. Zdravím všechny, kterým se RHEA líbí a ty, kteří nám nějakým způsobem pomohli.

Band contact: Leszek Foniok, Křižíkova 4, 736 01 Havířov 1, tel.: 069/681 27 72

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *