REALM OF ALGOL – Generační obměna v black metalu je nevyhnutelná!

Slíbený rozhovor s novou tuzemskou kapelou REALM OF ALGOL je tady. S Maestusem se známe opravdu už nějaký ten pátek a já jsem opravdu moc rád, že právě R.U.M. zine může podpořit jeho zajímavé hudební choutky…

Uctivě zdravím! Doufám, že se máš fajn! Pamatuješ si ještě na doby, kdy jsme se docela často vídali na Kladně? Jak na tyhle časy vlastně vzpomínáš? Vybavíš si nějaký extrémní zážitek, který sis uchoval v paměti do těchto chvil?
Ahoj, Aleši! Na doby, kdy jsme řádili na Kladně, si samozřejmě pamatuju. Byly to opravdu skvělé časy. Myslím, že jsme si užili hodně legrace, hlavně s Davidem a Radimem, takže na tu dobu vzpomínám opravdu rád. Nějaký extrémní zážitek? No tak těch bylo asi víc. Samozřejmě v tom měl prsty buď David nebo Radim! No, nevím jestli je extrémní, ale fajn bylo, když jsme s tebou a Radimem předváděli tanec senegalských fanoušků v podnapilém stavu na Kladně na hlavní třídě… Opravdu legrace!

Jako kytarista jsi působil v kladenské kapele MENTALLY BLIND, která už patrně neexistuje. Jak vzpomínáš na tuto partičku? Vídáš své staré spoluhráče?

Kapela MENTALLY BLIND byla opravdu velkou součástí mého hudebního života a hodně mi dala. Odehráli jsme spoustu skvělých koncertů a máme spoustu zážitků z té doby.. Bohužel jsme nevydali žádnou demo nahrávku, což dodneška vidím jak obrovský mínus. Myslím si, že skladby jsme měli dobrý a i ohlas na koncertech tomu odpovídal. V této kapele sem hrál od svých 17ti let a byl jsem tam absolutně nejmladší, tudíž její členové mě hodně pomohli. Dodneška nevím, od koho bych v té době sehnal nahrávky black a deathových kapel.. Internet neměl snad nikdo a o nějakém stahování či mp3 jsme si mohli nechat jen zdát. Takže díky členům této kapely sem získal solidní přehled v metalu a poznal opravdové kořeny blackové a deathové hudby. Co se týče bývalých spoluhráčů, tak baskytarista se asi propadl do západního Německa, protože o něm nemá zprávy snad nikdo. Kytarista žije tuším na Sýkořici, oženil se a má rodinu… Jediný koho vídám je Míla, bubeník, který je shodou okolností můj švagr, a zpěvák (Honza), který občas přijede popít na Kladno.. S Mílou a Honzou v současné době chystáme dát živou podobu vynikajícímu blackovému projektu FRONDESCENT GOUT, který nahrál jen jeden člověk – Exnihilo z Prahy. Jeho demo doporučuju! V českých končinách opravdu něco neslýchaného!

Bylo o tobě známo, že máš hodně rád severský black metal, přitom si ale působil v čistě brutal-death metalové kapele? Jak šlo tohle všechno dohromady? Dostavoval se u tebe vůbec pocit nějaké širší seberealizace?
S Black metalem jsem se seznámil, když mi bylo asi 15 let. Na výměnném pobytu v Německu jsem si zakoupil kompilaci blackových kapel, kde byli takový velikáni jako EMPEROR, ENSLAVED, SATYRICON, GORGOROTH apod. Ta hudba mě naprosto uchvátila, díky členům MENTALLY BLIND jsem pak od těchto kapel mohl vyslechnout i kompletní alba a bylo jasné, jakému stylu bude patřit moje hudební srdce. Sice jsme hráli death metal, ale neřekl bych, že přímo brutal death. Spíš to mělo blíže ke kapelám jako VADER, MALEVOLENT CREATION apod. Já samozřejmě death metal poslouchal taky, takže jsem nijak netrpěl, bavilo mě to. Kdyby se kapela nemusela rozpadnout, pravděpodobně bych v ní hrál i dnes a nijak bych si nestěžoval. Ale určitě bych si udělal i nějaký vedlejší projekt, kde bych realizoval své blackové nápady.

algolcoverJak vlastně došlo k zániku MENTALLY BLIND? Nenapadlo tě třeba nastoupit do nějaké rozjeté kapely, která by ti byla třeba stylově bližší?
K rozpadu MENTALLY BLIND došlo po vzájemné dohodě, ale asi hlavní příčinu bych viděl v tom, že náš bubeník měl velmi náročné povolání, do toho se mu narodil potomek a rozhodl se svůj volný čas věnovat rodině, což jsme samozřejmě všichni respektovali a poté se vydali každý svou cestou. To je zhruba rok a čtvrt. O působení v nějaké jiné kapele jsem neuvažoval. V mém okolí nebyla žádná, která by mě vysloveně posadila na zadek, takže jsem ani tuto možnost nebral moc v úvahu. Krátce poté jsem se seznámil s kytaristou pražských BELLIGERENCE (Exnihilem), který mě zasvětil do nahrávání přes počítač a tvorby automatických bicích . Začal jsem dělat hudbu jen tak doma, což mě celkem uspokojovalo.

Konečně se tedy dostáváme do současnosti! Tvá nová kapela se jmenuje REALM OF ALGOL a tvoříš ji prakticky jen ty a tvůj parťák Hogath. Jak jste se vlastně dali dohromady?
Ano, současně působím v REALM OF ALGOL (Říše Algolu)… Hodně lidí se mě ptá, co znamená to slovo „Algol“, tak to rád objasním. Jedná se o krásnou proměnnou dvojhvězdu v souhvězdí Perseus. S Hogathem jsme se poznali právě v MENTALLY BLIND, kde působil jako kytarista. Bohužel to už bylo těsně před rozpadem kapely, takže jsme s ním neodehráli ani žádný koncert. Je to mladý talentovaný člověk a má velký potenciál, proto jsem mu nabídl, zda by se mnou v REALM OF ALGOL nechtěl působit. V té době jsem měl nahrané tuším dvě skladby. On nabídku přijal a jsem za to rád. Rozumíme si nejen hudebně, ale jsme i dobří kamarádi, takže jsem nadmíru spokojený

Hudební ukázky, které jsi mi poslal, jsou opravdu hodně zajímavé. Vaše hudba je inspirována syrovým black metalem, zároveň však nepostrádá celou řadu originálních prvků. Hodně překvapivé jsou především elektronické zvuky, znějící hodně neotřele a osobitě. Bylo tvým záměrem vytvořit hudbu, která se bude od většiny kapel odlišovat?
No tak předně ti moc děkuji, že tě hudební ukázky ALGOLU zaujaly. V REALM OF ALGOL se promítá moje „já“, takže vše co mě baví je tam slyšet, tedy black metal s vesmírnými motivy. Cílem nebylo se lišit od ostatních kapel, chtěl sem udělat něco, co mě bude skutečně bavit. Evokovat vesmírnou náladu jsem se rozhodl právě použitím různých elektronických prvků a samplů. No a výsledek je takový, jaký jsi ho slyšel.

algolhogathliveVe dvojici hrajete také koncerty. Nehodláte do svých řad přijmout nějakého dalšího člena, lépe řečeno živého bubeníka?
Máš pravdu, živě vystupujeme dva. Klávesy a bicí pouštíme z CD. Odehráli jsme zatím dva, myslím, že podařené koncerty. Teď by se k nám měl přidat baskytarista, takže se sestava trochu rozšíří. Bubeníka bych samozřejmě chtěl taky, ale je v tom jeden velký problém. Hrát s bubeníkem by znamenalo vzdát se kláves a samplů naživo, protože neznám žádného klávesáka, který by vyloudil na svůj nástroj podobné zvuky, jaké používáme. Děláme je totiž na počítači, a bez všech těch zvuků by to nebylo ono, takže pravděpodobně zůstaneme u automatu.

Vím o tobě, že jsi velkým příznivcem dalekohledů, hvězd, vesmíru…abych byl upřímný, právě elektronické efekty ve mně evokují pocity padajících meteoritů, ohnivých komet atd. Má na tebe vesmír a s ním spojená magičnost, nějaký vliv při skládání hudby? Jak se ti např. líbí stylové označení „space black metal“?
Ano! O vesmír se zajímám odmalička, a to formou různých encyklopedií. Vždy mě fascinoval. Také mě hodně baví přírodní vědy (matematika, fyzika, chemie), takže mi nedělá větší problém si přečíst něco odbornějšího. Do tajů vesmíru sem pronikl zhruba před dvěma lety, kdy jsem dostal naprosto špičkový teleskop. Umožnil mi, na vlastní oči, spatřit např. Saturnův prstenec, bouřkový pás na Jupiteru, různé galaxie, mlhoviny a hvězdokupy.. To mě natolik uchvátilo, že třeba v lednu jsem schopen u toho dalekohledu stát 4 hodiny v -5ti stupňovém mrazu. Při pozorování mě samozřejmě napadají různé motivy, které se pak snažím přenést do hudby REALM OF ALGOL. Označení „space black metal“ zní fajn a myslím si, že tak zhruba odpovídá tomu, co tvoříme.

Jak vlastně vnímáš vesmír a „nekonečno“? Jsou tvé představy spíše uměleckého rázu, a nebo raději tíhneš ke klasickým faktům, které souvisejí s podrobným výzkumem?
No tak tohle je opravdu těžká otázka.. Na astronomii je nádherný, že v ní dochází ke střetu filozofie a vědy. Spousta věcí se dá objasnit vědecky. Dnes již víme, že vesmír skutečně vznikl velkým třeskem, ale co bylo před ním? Nebo proč k němu vlastně došlo? To už spadá opravdu do roviny filozofické. Na to dnes nikdo odpověď nezná, a proto se fantazii meze nekladou.. Někdo tvrdí, že vesmír se opět smrští a opět bude velký třesk, jiný zase tvrdí, že vesmír je jen jakousi buňkou v nějakém větším organismu, ale kde je pravda, zatím dnes neví nikdo. To mě na tom přitahuje a přijde mi natolik tajemné, že prezentovat tyto pocity black metalovou hudbou je více než na místě. Já osobně pojem „nekonečno“ nemám rád.. Víme, že vesmír se rozpíná a věřím einstenovský fyzice, tudíž kde je hmota, tam je prostor a čas. Vyvstává otázka typu: a co je tedy za vesmírem? Já si myslím že NIC… Naprostá černočerná tma, žádný bod podle kterého by se člověk mohl zorientovat. Význam času v takové nicotě ztrácí smysl a člověk, který by se v takové nicotě ocitl, by si musel připadat jako pohřbený zaživa. Ovšem jak tohle vlastně zjistit? Lze vůbec opustit náš vesmír? To se já nikdy nedovím. Co se týče výzkumu vesmíru, tak jsme opravdu kdesi v pravěku. Vždyť to je teprve nedávno, co člověk stanul na Měsíci. Pokud se podaří překonat všelijaké globální problémy a lidská rasa se nezničí, tak snad někdy za mnoho tisíc let, bude možné na tyto otázky odpovědět.

Hodně „space“ jsou také fotky na vašich webových stránkách. Když jsem si je poprvé prohlédl, napadlo mě jen jedno slovo: VETŘELCI! :). Jak vlastně podobné výtvory vznikly?
Tak tedy… jelikož jsme rozjeli projekt, který svým obsahem a způsobem projevu nemá zatím v tuzemské hudbě moc obdoby, řekli jsme si, že bychom tomu měli přizpůsobit i takové věci jako je vystupováni kapely, a to nejen hudebně. Konkrétně u fotek to vzniklo tak, že se nám exteriéry, ve kterých jsme se fotily, nezdály příliš odpovídající naplní naší tvorby, a to už vůbec když jsme dělali fotky např. v lese. Proto jsme využili Hogathových tvůrčích schopností a v tomhle případě především jeho dovedností, co se počítačové grafiky týče. A tak vzniklo mnoho fotomontáží.

algolmaestusliveV Boha zřejmě nevěříš, ale jaké představy máš např. o mimozemské civilizaci? Jak moc se liší tvé představy od tvůrců amerických sci-fi filmů?
Bůh? To je také ošemetné téma. Nevěřím v Boha, tak jak ho vnímají křesťané. Nemyslím si, že nás někdo pozoruje apod. Bůh může být například jenom nějaký náhodný impuls, který umožnil velký třesk, nějaká náhodná fluktuace ve vakuu, která celý ten vesmírný kolotoč roztočila, ale dále vše mělo již svůj vlastní průběh a osud, do kterého nikdo nezasahoval. Myslím si, že jsem strůjcem svého vlastního osudu. Za svoje chyby i úspěchy si můžu jen a jen sám. I tak třeba vnímám pojem Bůh, ale nikomu neberu jeho vlastní víru, pokud mi jí vyloženě nevnucuje, i když na náboženství mám svůj úhel pohledu. Co se týče mimozemských civilizací, tady bych se opřel o tzv. Drakeovu rovnici. Jedná se o matematický vzorec výpočtu mimozemských civilizací a já se s ním ztotožňuji. Myslím si, že v naší galaxii je tolik planetárních systémů, že je statisticky vyloučeno, aby na některé planetě nebyl život. Na této internetové adrese si můžeš sám spočítat, kolik inteligentních civilizací se v naší galaxii nachází http://www.mh.cz/seti/drake.htm. Je to opravdu jednoduché a není to výmysl žádného chorého mozku, ale skutečného seriozního vědce. Tak s chutí do toho! No a jak takový „mimozemšťan“ může vypadat? Opravdu nemám ponětí. Většina lidí si myslí, že to musí být něco co má hlavu, oči, ruce apod., ale kdo ví? Opravdu netuším… Některé sci-fi filmy se mi líbí, jiné považuji za odpad. Je to jako ve všem ostatním.

Čtenáře bude určitě zajímat, kterak jste na tom s tvorbou materiálu. Dočkáme se v dohledné době legitimní nahrávky?
Materiál máme složený. Jedná se o pět skladeb a pár ambientních kousků. Příští týden bychom tyto skladby měli nahrát u Hogatha doma a podle toho, jak to bude znít, tento materiál vydáme buď jako demo a nebo jako promo. Návštěvu studia vidím reálně tak na léto 2007.

Docela náhodou jsem se dozvěděl, že REALM OF ALGOL není tvá jediná hudební aktivita. Můžeš se pochlubit, jakéže další hudební lahůdky chystáš a v jakém duchu se ponesou?
Ano, dále mám ještě jeden projekt, který se jmenuje ILFIRIN. Ten je naopak o čistě přírodních motivech a dalo by se říct, že se jedná o pagan metal. Demo je nahrané, nyní čekám až můj kolega Solvitur udělá vokály a náš speciální host nahraje flétny a klávesy. Již brzy by to mělo být venku. Nyní také s Exnihilem z kapely BELLIGERENCE chceme dát živou podobu jeho projektu FRONDESCENT GOUT, který vyšel u Naga productions. Bubnovat a zpívat tam bude právě Míla a Honza z bývalých MENTALLY BLIND, tudíž rok 2007 vidím jako opravdu nabitý!

Dnes se hodně hovoří o jaké si „obměně“ black metalových králů. „Staré páky“ pomalu odcházejí a o slovo se hlásí mladé ambiciózní spolky. Domníváš se, že je tomu opravdu tak? Jak se ti např. libí některé mladé black metalové kapely?
Je pravda, že kapely na kterých jsem vyrůstal se dost změnily. EMPEROR sice nedávno odehráli nějaké koncerty, ale pokud vím, tak vydat nic nechystají. SATYRICON se mi už nelíbí, ENSLAVED mám rád a jejich hudby si vážím, i když jejich poslední alba mi taky moc nesedí. GORGOROTH taktéž, DARKTHRONE jsou už taky někde jinde, zemřel nám Quorthon… Tyhle kapely daly scéně hodně a vážím si jich moc, ale nic netrvá věčně, takže jakási generační obměna je prostě nevyhnutelná.. Co mi přijde opravdu zajímavý, tak poslední tvorba MAYHEM! Výborná technická práce. Z nastupujících kapel a projektů se mi líbí třeba DARKSPACE, KATAXU, VINTERRIKET, ELYSIAN BLAZE, ABYSSIC HATE, NEGURA BUNGET, VARGSANG, TSJUNDER, STUTTHOF, DRUDKH, LUNAR AURORA, DIABOLICUM.a další.. Z tuzemské scény bych vyzdvihl tvorbu HYPERBOREAN DESIRE, PANYCHIDY, SVARDENVYRD, FRONDESCENT GOUT a od našich slovenských sousedů tvorbu ALGOR, INFER, HROMOVLAD a STRONGHOLD. No ale aby to nevypadalo, že poslouchám jen black metal. Rád si poslechnu i kvalitní death metalový průplach, stejně tak jako něco z funeral doomu. Např. SHAPE OF DESPAIR, FUNERAL TYRANNY.. No a když už sem na tom s náladou opravdu špatně, dám si nějaký to ambientní dílko.

maestusPatříš mezi velké fanoušky BURZUM, což je kapela, která je spojená především s osobou kontroverzního Varga Vilkernese. Jak vnímáš jeho osobnost? Zajímáš se nějak blíže o události, které souvisí s jeho odsouzením? Pamatuji se, že ještě koncem devadesátých let, bylo téma BURZUM Vs. MAYHEM hodně žhavé…
Je pravda, že hudba BURZUM mě hodně ovlivnila.. Alba jako „Hvis Lyset Tar Ooss“ či „Filosofem“ považuji za naprosté skvosty! Varg je opravdu zvláštní člověk, s nějakými jeho názory se souhlasit dá, s jinými ne. Četl sem jeho dílo Vargsmal, kde popisoval právě svoje zatčení a soudní proces, takže zhruba nějaké představy sem si udělal. No, celá ta práce na mě působila jakoby opsal Mein Kampf, hehe. Ale k jeho cti nutno přiznat, že to psal velmi mladý, takže to neberu zas tak vážně. Určitě bude velmi vzdělaný v severské mytologii, to je asi bez debat, ale jeho politické názory apod. jdou nějak mimo mě. Mě politika absolutně nezajímá. Každopádně by měl být do dvou let venku a někde jsem četl, že chystá něco vydat, tak sem zvědavý. No a BURZUM vs. MAYHEM? To snad bude aktuální pořád. Sice to, co se stalo je hodně krutý, ale na druhou stranu právě takovýhle věci lidi zajímají, takže dokud bude black metal, bude i na pořadu dne tohle téma.

Nedávno si podnikl cestu do Norska a RUM zinu si poskytl několik super fotografií. Mohl bys v krátkosti popsat jak vypadala cesta na sever Evropy? Prožil jsi nějaký pikantní zážitek, o který by ses mohl podělit? A co nějaké norské black metalisty, potkals?
V Norsku sem byl autem, takže sem se zdržel i chvíli ve Švédsku…no co dodat? Jedním slovem nádhera!! Opravdu mě ta země uchvátila. Nejseverněji jsem byl u Trondheimu, jet víc na sever by zabralo více času a taky peněz, to snad jindy, ale myslím si, že to nejkrásnější z Norska jsem viděl. Nádherný muzea, fjordy, hory, vodopády… opravdový ráj na Zemi. Ne nadarmo byly norské fjordy vyhlášeny časopisem National geographic jako nejkrásnější místo na světě. Kdo má tu možnost se tam vydat, tak ať neváhá. Stojí to opravdu za to. Sice je tam extrémně draho, ale je to zážitek na celý život. Lidi jsou tam fajn, všude čisto, žádný shon, opravdu ideální místo pro život. Pikantní zážitek? No tak hlavně je tam maximální povolená rychlost 60 km/h, neboť člověk musí počítat s tím, že vyjede ze zatáčky a překvapí ho stádo ovcí, které si spokojeně putují po silnici. To pak musí čekat třeba 15 minut, než se uráčí uhnout. Black metalisty jsem žádné neviděl a ani po nich nepátral. Jel jsem tam s cílem poznat Norsko, a ne se seznamovat s black metalisty. V Oslu jsem viděl asi dva, ale to byli nějaký Němci v mikině DIMMU BORGIR a hromadou stahováků.

V metalovém undergroundu se pohybuješ už docela dost dlouho. Jak hodnotíš současný stav na české scéně? Myslím tím především kvalitu kapel, práci labelů, dister a v neposlední řadě také fanzinů?
Myslím, že máme spousty kvalitních kapel, takže s naší scénou jsem spokojený. Labely si myslím máme taky dobrý. Vyzdvihnul bych zejména nedávno vzniklý Naga productions. Stálici tvoří Long Ago records, od kterého občas objednám nějaké to cd. Ziny čtu rád, v poslední době nejvíce MORTEM zine, PAYO, no a samozřejmě RUM, takže se člověk opravdu nenudí!

Blíží se nám Vánoce! Jak prožíváš tyto „bílé“ svátky, které původně patřily do pohanských rukou a až dlouho poté si je křesťané upravili podle svého? Předpokládám, že na půlnoční mši zřejmě nepůjdeš… 🙂 
O mě je známo, že k Vánocům dárky nikomu nedávám a vůbec je neřeším. Prožívám je jako kterýkoliv jiný den v roce. Na půlnoční mši mě opravdu neuvidíte.

Mohl bys na závěr shrnout své nejbližší hudební plány? Čeho se od vás mohou posluchači v dohledné době dočkat?
Během pár dní, bude nahráno promo REALM OF ALGOL. Čekám až se udělají vokály a flétny pro ILFIRIN, který taky brzy vyjde. Momentálně se učím riffy FRONDESCENT GOUT, abychom mohli vyrazit konečně na podia. Opravdu nestíhám!

Díky moc za rozhovor! Můžeš cokoliv dodat na závěr….
Já ti mockrát děkuji za nabídku udělat rozhovor. Lidem chci vzkázat, ať podporují underground, kupují cdčka a chodí na koncerty! Kdo by si chtěl poslechnout něco z naší tvorby, může zavítat na bandzone.cz/realmofalgol. Oficiální stránky ROA se budou komplet měnit, dále taky zkuste www.ilfirin.wz.cz. Všem moc díky za podporu. Kdo by mě chtěl kontaktovat či uspořádat nějakej výměnnej koncert, tak mi napište na maestus@seznam.cz. Mějte se fajn!!!

ALL

Kontakt: www.realmofalgol.wz.cz, maestus@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *