RAVENOIR – Kapela musí být osobitá a něčím výjimečná, aby v celosvětové hudební džungli něčím zaujala

Splnili a ultra překročili! Blackers RAVENOIR, jež brzy na tuzemské scéně zdomácněli, se v létě vytasili s druhým řadovým albem „In the Womb of Sin“. To v tom nejlepším navazuje na svého předchůdce, přičemž po stránce atmosféry ho dokonce ještě překonává. Alespoň takto na desku nahlížím po několika pozorných posleších. Tma přede mnou, tma za mnou… a rozhovor s Aleshem AD, frontmanem a velkým lídrem, před Vámi…

Aldo, poměrně v rychlém sledu jsi s RAVENOIR vydal dvě nahrávky. To je docela nálož, takhle pěkně ve dvou letech. Narazil jsi sám za sebe na další „zlatou žílu“, která tě popichuje k tomu, abys dál tvořil? Z jakých zdrojů nyní čerpáš nejvíce inspirace? Změnilo se v tomto ohledu něco zásadního?
Ona ta „zlatá žíla“ už několik let nepřetržitě pulsuje v mé hlavě a velmi často v sobě cítím invenční přetlak hudebních nápadů. Nedokážu absolutně popsat, co ve mně tento stav spouští, co je zdrojem inspirace a co přesně otevírá moji vnitřní temnou schránku nápadů. Takto funguju od svých hudebních počátků, a v tomto ohledu se v mém případě pravděpodobně vůbec nic nezmění.

V čem přesně tě skládání pro RAVENOIR nyní nejvíce naplňuje a baví? Našel jsi pro následující roky „pevný tvůrčí bod“, anebo je možné, že tě zas „něco“ popíchne k dalším projektům?
Vždy mě proces komponování hudby a tvůrčí studiová práce jako taková nesmírně bavila a naplňovala zároveň. RAVENOIR jsou pro mě momentálně dostatečnou seberealizací, takže nemám vůbec potřebu se rozmělňovat v dalších aktivitách a projektech.

Sestavu RAVENOIR doplnil kytarista Aleš Hampl, jenž nahrávku „In the Womb of Sin“ bezpochyby ovlivnil. V čem spatřuješ jeho největší přínos pro vaši kapelu? Jak se zrodil jeho příchod do RAVENOIR?
Příchod Aleše Hampla do RAVENOIR plynule navazoval na odchod Önslaughtera, který se s námi na podzim 2021 rozloučil. Alda je skvělý a pečlivý kytarista, který na sobě neustále pracuje. Na tvorbě muziky se sice nepodílí, ale jeho kytarová sóla jsou přesně to, co skladby RAVENOIR ve výsledné podobě dokonale ozdobí. Krom toho je také pro kapelu přínosem coby tvůrce webových stránek a různých propagačních videí.

Jaké rozdíly spatřuješ mezi dvěma alby? Já osobně vnímám především zvukové rozdíly, přičemž novinka mi po stránce nálady přijde ještě více naléhavější a démonická. Souhlasil bys? Myslíš, že je to i tím, že některé skladby jsou spíše pomalejšího rázu? Takové to „pomaleji (tu a tam o něco rychleji) padající bahno“.
Spojitostí mezi oběma alby je potemnělost a syrovost. Tyto prvky budou vždy doprovázet tvorbu RAVENOIR. Ze svého pohledu vnímám rozdílnost v tom, že debut „The Darkest Flame of Eternal Blasphemy“ je oproti druhému dílu více špinavější. Skladby pomalejšího rázu mám osobně nejraději. Vycházejí přímo z mého nitra a zanechávají tak otisk emocí. Nicméně jsem s oběma počiny RAVENOIR velice spokojen.

Když píšeš texty, uzavíráš se čistě do vlastního světa, nebo taktéž reaguješ na to, co vidíš kolem sebe? Dokážeš napsat hodnotný text třeba v okamžiku totální zlosti? Co tě třeba dokáže dokonale nastartovat?
Psaní textu je pro mě proces dlouhodobější, který vždy vyžaduje především soustředění, ale důležité je mít ten správný impuls vůbec něco začít psát. Pokud jedno z toho schází, nemá smysl to násilím lámat násilím přes koleno, jak se říká.

Pokud se nemýlím, tak ani jedno z alb vám zatím nevyšlo na vinylu, nicméně v elektronických verzích jedete na maximum ve všech platformách, a to včetně „prosté“ stopy na YouTube. Dá se z toho vyvozovat to, jak máte nastavené priority? Nebo nakonec i ta placka bude?
Obě dosavadní alba RAVENOIR vyšla na CD nosičích v podobě klasického CD jewel case, jako digipack nebo USB karty. Digitální platformy jsou již několik let jistou formou distribuce hudby a neodmyslitelnou součástí internetového hudebního obchodu. Jsou jedinci, kteří si hudební alba kupují pouze v elektronické podobě, proto nevidím jediný důvod, proč nevyužít i této novodobé nabídky. Převážná většina hudebních přívrženců však volí raději fyzické nosiče, ať už je to CD nebo vinyl, takže je vše v naprostém pořádku. V průběhu následujícího roku 2023 budou pod záštitou našeho nového vydavatelství Black Barn Music vydána obě alba v podobě vinylů Gatefold. Debut „The Darkest Flame of Eternal Blasphemy“ i druhý řadový opus „In the Womb of Sin“ budou k dostání jak na jednotlivých LP každé zvlášť, tak i coby limitovaná edice obou alb v noblesně temném boxu v nákladu 100 kusů. RAVENOIR fans se mají opravdu nač těšit!

Přestože je RAVENOIR stále nový pojem, dá se předpokládat, že vaše zkušenosti, a to nejen muzikantské, vám snadněji dopomohou k získání pozornosti u posluchačů. Řekl bys, že to máte v tomto přece jen trochu lehčí ve srovnání s ostatními formacemi, jež teprve začínají?
Tak tomu určitě není. Mít zkušenosti je sice jistou výhodou, nicméně ti tohle nezaručí snadnější cestu k úspěchu na přesycené hudební scéně a stejně tak pozornost u posluchačů, kteří jsou ta nejpřísnější porota. Kapela musí být osobitá a něčím výjimečná, aby v celosvětové hudební džungli něčím zaujala. Na hudební scéně se pohybuju přes třicet let, přesto to nemění nic na tom, že jsou RAVENOIR novým pojmem. Stojím tak na počátku nové cesty.

Jak zásadní je pro vás nyní zacílení na zahraničí? Je nějaká možnost, že byste vyrazili po Evropě? Např. po boku nějaké zavedené party?
Mám-li být upřímný, tak na to odpovím takto: přiznejme si, že v zahraničí na českou kapelu nikdy nikdo nečekal a čekat nebude. To je fakt. Ale pokud by se nám takováto nabídka naskytla, určitě bychom se jí s radostí zhostili. Na druhou stranu, nemám v povaze se kamkoliv podbízet a násilím tlačit. Myslím si, že teď je pro nás prioritou představit se živě českému a slovenskému publiku.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Co vás v dohledné době čeká příjemného?
Čeká nás velká příprava a sehrání koncertního programu, se kterým bychom rádi už chtěli vyrazit na pódia v průběhu příštího roku. A jak je o mě známo, nezahálím. Velmi pozvolna jsem začal pracovat na materiálu pro třetí řadové album RAVENOIR, které by mohlo vyjít v průběhu roku 2024. Uvidíme.

Děkuji za rozhovor, už teď se těším napříště!
Já rovněž díky, a potěšení je na mé straně.

ALL

https://www.facebook.com/RavenoirOfficial

https://ravenoirband.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *