RAVEN THRONE – Eternal, Dark (CD-2010, Gardarika Musikk)

Вечный, ТёмныйGardarika Musikk mi zaslali CD běloruských blackers RAVEN THRONE, které spatřilo světlo světa cca. před čtyřmi lety, přičemž samotné nahrávání probíhalo ještě o nějaký ten rok později. Možná, že někomu z vás budou tyto řádky připomínat stloukání kříže po funuse, ovšem právě toto CD lze brát jako takové před-promo k úplné novince, která by se měla v undergroundových kanálech objevit co nevidět. Než se tak ovšem stane, máme dost času si tuhle kapelu trochu představit a vyzdvihnout její dosavadní úspěchy.

Tím prvním je bezesporu realizace debutové desky „Great Shadow of Chernobogů, kterou mladá sestava vysmahla sotva rok po svém rozjezdu. Následující CD „As a Shadow Through the Death“ už poté vyšlo pod záštitou Gardariky a pokud někdo z vás tuto partu opravdu zná, nechť není znepokojen mnou použitými názvy jednotlivých titulů, jelikož jsem si je dovolil publikovat v anglických verzích. RAVEN THRONE však oficiálně používají běloruštinu (či ruštinu) a výjimkou není ani tato poslední řadovka s názvem „Eternal, Dark“, prostřednictvím které vzdávají RAVEN THRONE poctu všemu blackmetalově skandinávskému, přičemž u ostatních nahrávek tomu pochopitelně nebylo jinak.

Ještě, než jsem však poprvé pokřtil toto CD ve svém přehrávači, stačil jsem si všimnout, že „full time“ překračuje celou hodinu, a to mě tedy poněkud zaskočilo. Většina blackmetalových kapel totiž inklinuje ke zcela opačnému přístupu (výjimky se pochopitelně najdou), ostatně ta kapela, jež je nositelkou takovéto materiálové porce, tak na oko deklaruje, že má zkrátka co nabídnout, v opačném případě se pak jedná spíše o průser. V případě RAVEN THRONE však tohle všechno míří spíše někam do remízového stavu, kdy na jedná straně Raven throneBělorusové nepřinášejí světu vůbec nic nového, ale zároveň má jejich „černá jízda“ nepopíratelné kouzlo. Většina skladeb se nese ve středních tempech a najdou se zde i takové, jež jsou vysloveně pomalejší. Samostatnou kapitolou jsou pak dlouhá ambientní intermezza, jež jsou zároveň i tím důvodem, proč je deska časově rozcabenější a na poslech pochopitelně náročnější. Nicméně jsou to právě tyto nečekané, zvukem zatížené úseky, jež albu dodávají potřebné kouzlo a rozmělňují tak onu blackmetalovou syrovost na nesourodé kousky.

Ano, pánové s RAVEN THRONE si rozhodně potrpí nejen na krocení hudebních nástrojů, ale zároveň i na vytváření té nejtemnější atmosféry, což se jim i v rámci tohoto žánru, daří vcelku obstojně. Stačí, aby byl fanoušek alespoň trochu miloval blackmetalový underground a kupříkladu i zvukovou neučesanost (zvuk téhle desky není vůbec špatný – vše si kapela nahrávala ve svém domácím studiu, nicméně do velké rodiny blackmetalových lídrů bychom ji mohli zařadit asi sotva). Black metal ale „naštěstí?“ funguje na trochu jiných principech a pokud má i třeba po domácku vyrobená nahrávka patřičný charakter, může se ji dostat širokého uznání napříč světem, přičemž RAVEN THRONE nejsou úplně daleko od toho, aby se jim to jednou povedlo. Ve všech ohledech však budou muset přidat, to je nad slunce jasné…

„ Eternal, Dark“ představuje solidní undergroundovou prácičku. Žádná vypiplanost ani moderna, pouze temná procházka pod zatahujícími se mračny. Když tuhle desku vlastnit nebudete, rozhodně se vám kvůli tomu nezačne hroutit svět. Na druhou stranu, ke komu se tato porce „zhudebněné lesní tmy“ dostane, neměl by být zklamán – tady pochopitelně platí předpoklad, že black metalovou odnož berete za svou. Uvidíme, co RAVEN THRONE předvedou na již deklarované novince „Doctrine Of Hatred“.

ALL

http://vk.com/club3888769

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *