RAUD-ANTS

RAUD-ANTS je formace, jež rozhodně nepatří k estonské metalové špičce. Jejich tvorba mi však přijde natolik zajímavá, že ji zde nemohu nezmínit. Žijeme v době pagan metalového či folk metalového boomu (stále ještě), ovšem jen několik málo kapel dokáže tento styl povýšit na výjimečnou hudební lahůdku. Nenápadní rodáci z města Tartu tohle všechno skutečně umějí, a to i přesto, že se o jejich tvorbě příliš nehovoří. V undergroundových kruzích je však kapela považována za skrytý poklad estonského pagan- folk metalu a téměř každá firmička, jež se orientuje na podobné hudební odvětví, by si je přála mít ve své stáji.

V čem tedy spočívá jejich kouzlo? Jak prosté! RAUD-ANTS přehrávají zcela autentické lidovky či jejich úryvky v metalové podobě, a to za podpory rozličných folkových nástrojů. Nejedná se však o žádné plytké „odrhovačky“, jak by se z obecného popisu mohlo zdát, ale o oduševnělé skladby, které jsou citlivě zkomponovány v současných verzích. V písních RAUD-ANTS se skutečně střetává nostalgická podmanivost starých věků s metalovou atmosférou současnosti. Fungování kapely je však pravým opakem slova „aktivita“, alespoň co se týče propagace či snahy „někam se dostat“. Když se například podíváte na jejich internetové stránky, najdete tam poslední informaci z roku 2007.

Kapela své působení započala v roce 2002 a hned v témže roce vydala demo s názvem „Antsu Loomine“. Tři zastoupené skladby mají ve větší míře melancholický charakter a jsou výlučně postavené na dívčím vokálu, do kterého velmi zřídka vysílá své hlasivky barbarská síla muže. Lze si také povšimnout, ž, že právě na této nahrávce je lidová hudební složka mnohem výraznější než ta metalová. O dva roky později už však RAUD-ANTS přicházejí s mnohem tvrdším a do jisté míry i kvalitnějším materiálem. Nejedná se však o žádný soubor několika písní, opět jsou k dispozici pouhé tři skladby, které jsou ovšem grandiózní! Kapela nechala poprvé výrazněji promluvit folkové nástroje, jako jsou např. balalajka, ozvučené bubínky, housle či citera. Stylově kapela balancuje nad propastí pagan folk rock metalu a věřte mi, že právě ona propast je umělecky výrazně hluboká. Zatímco ostatní, podobně laděné spolky se utápějí v bažinách cajdákového klišé, RAUD-ANTS přistupují k pramenům svých předků s neutuchající úctou a již výše zmíněnou citlivostí. Tvorba kapely navíc obsahuje křehkou dávku melancholie, opřenou především o suverénní přednes vokalistky Marion Selgall. Kdo neslyšel, těžko uvěří!

V roce 2005 si RAUD-ANTS na pažbu přidávají další songy, znovu se však nedá hovořit o komplexním nosiči. Kapela si však uvědomuje, že jakýsi ucelený debut by ji slušel, a tak ze dvou předchozích nahrávek vybírá to nejlepší (zas takový problém to není) a následně prezentuje na svých webových stránkách pod hlavičkou debutu s názvem „Karjasepoli“. Estonci zcela rezignovali na shánění vydavatelství, posluchači zkrátka stačí kliknout na myš a během chvíle má celou tvorbu kapely doslova na talíři. Úsměvně působí i šlendriánský pokus o přední obal, jenž je k debutu formálně přidán. Je tedy záhadou, jestli v oné době vůbec fyzicky existoval. Mám pocit, že nikoliv.

Pohádka o tom „Jak mít ve sbírce originální CD“ však nakonec přece jen skončila šťastně. V roce 2008 se kapela rozhodla podstoupit veškerý materiál ukrajinské undergroundové firmě Boyanov Gimn a jako bonus připojila další čtyři skladby. Třešničkou na dortu je poté videoklip ke skladbě „Moisaori“. Pokud byste měli o tento nosič zájem, bude nejlepší, když se obrátíte přímo na vydavatelství, ovšem rozhodně byste neměli váhat. CD vyšlo v limitované edici 250 kusů a zdobí ho překrásný obal. A jak tvorbu RAUD-ANTS hodnotí kytarista LOITS Lembetu:„RAUD-ANTS produkují skutečně nevšední hudbu, která plná překrásných folkových elementů. Jsem přesvědčen o tom, že právě tahle kapela bude přitažlivá pro posluchače z ostatních zemí. Prakticky všechny skladby mají neobyčejnou atmosféru a dokážou posluchače oslovit, ba skoro až pohltit. Škoda jen, že ta metalová strana RAUD-ANTS není ještě na tak vysoké úrovni“. Co je však ještě větší problém, to je skutečně prachbídná aktivita. Od dob „Karjasepoli“ totiž formace nevydala vůbec nic a dokonce ani oficiální internetové stránky v současnosti nefungují. Dle estonianmetal.com to však RAUD-ANTS zatím nezabalili a stále existují. Teď už jen dokopat se k další nahrávce…

ALL

http://www.boyanov-gimn.narod.ru/

http://estonianmetal.com/bands.php?id=128


One thought on “RAUD-ANTS”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *