RATS GET FAT – Hudbu treba v prvom rade posúvať k ľudom!

Zdar. Vaše zoskupenie nepatrí medzi najznámejšie mená a tak ťa na úvod poprosím o stručnú históriu kapely.
Ahoj, takže všetci členovia sme pred založením RGF hrávali v nejakých kapelách. (LYKANTROP, HATE MYSELF, SANATORIUM… ) Okolnosti nás donútili tieto bandy rozpustiť a tak sme začali mudrovať nad niečím novým. Spevák, Basák a Gitarista sme sa dali dokopy a hľadali sme nejakého nového bubeníka, oslovili sme potenciálneho začínajúceho bubeníka, ktorý to s nami vyskúšal a asi po mesiaci sme sa rozhodli že to budeme spolu ťahať aj ďalej. Bolo to myslím na konci roka 2010.

Prečo práve RATS GET FAT?
Je to vytiahnutá fráza z originálneho „porekadla“ Rats Get Fat While Brave Men Die , ktoré tetoval Sailor Jerry vojakom a námorníkom. Dá sa to parafrázovať ako krysy stále viac a viac tučnejú , kým statoční muži obetujú svoje životy vo vojne. Klasická vojenská hierarchia, niekto v teplom koženom kresle s cigarou v ruke a plným tanierom, bez následkov vydáva rozkazy a ostatní tieto rozkazy musia plniť bez nároku odmietnutia a so všetkými následkami, väčšinou svojim životom

Prejdime teraz k aktuálnemu počinu, ktorým je EP „No Country For Decent Men“. Ako dlho trvala jeho príprava? Z koľkých songov ste vyberali tých päť, ktoré nakoniec skončili na doske?
Počin „No Contry for Decen Men „ sme pripravovali približne 8 mesiacov. Sme kapela ktorá nechrlí bezhlavo jednu pesničku za druhou, preto z tých piatich ktoré sme na album vybrali , tam skončilo práve tých päť. Je to pre niekoho dlhšia doba, ale my sme sa nikam neponáhľali a v rozmedzí tohto obdobia sme veľa koncertovali a podarilo sa nám dostať 2 krát na turné.

Akým spôsobom tvoríte nové skladby? Kto je v tomto smere v kapele najaktívnejší a kto má prípadne rozhodujúce slovo?
Keďže náš spevák býva v hlavnom meste, nové skladby tvoríme hlavne nástrojová časť kapely. Niekto príde s nápadom, ktorého sa chytíme a podľa neho potom rozvíjame pesničku až pokiaľ si nepovieme, že je to práve ono. Keď príde spevák, musí nám to všetko odobriť a odsúhlasiť a začne makať na textoch. Potom je to už všetko iba vo veci skúšania a dolaďovania malých detailov. Rozhodujúce slovo v kapele máme všetci, keď sa niekomu niečo nepáči nehráme to a radšej vymyslíme niečo nové aby bol v konečnom dôsledku každý spokojný.

Rats Get Fat_promo3Ako prebiehalo samotné nahrávanie? Koľko dní ste strávili v štúdiu? Išli ste tam s kompletne hotovými skladbami, alebo sa ich konečná podoba menila v priebehu samotného nahrávania?
Do štúdia sme sa snažili veľmi poctivo pripraviť, aby sme tam nemuseli tráviť veľa času a platiť veľa peňazí. Išli sme tam samozrejme s kompletne hotovými skladbami na ktorých sme počas nahrávania menili alebo dopĺňali iba malé detaily. Strávili sme tam dokopy asi 4 dni, ktoré boli rozkúskované na dve návštevy štúdia: Nahrávanie nástrojovej časti a nahrávanie spevov. Po samotnom nahrávaní sme posúvali skladby do nemeckého Tonmesterei študia, kde nám to mixovali a mastrovali.

Nahrávka obsahuje iba niečo okolo 15 minút hudby. Skončilo na LP všetko čo ste nahrali, alebo ste si nechali aj niečo, čo sa na dosku nehodilo a použijete to prípadne nabudúce?
Nahrali sme dokopy 6 trackov, na album sme použili iba 5. Jednu skladbu s názvom Hyeny sme neskôr dali mixovat a mastrovat do Amerického Studia DeadAirStudios a táto skladba bude použitá na kompilačke českého Damage Done Records, ktoré by malo vyjsť čochvíľa a budú na ňom prezentované prevažne české a slovenské HC kapely.

EP vyšlo na zberateľský atraktívnom a kráľovskom nosiči, ktorým vinyl nepochybne je. Bol to váš prvotný zámer, alebo tento nápad prišiel od vydavateľskej firmy? Aký je váš vzťah k vinylom, CD a MC všeobecne?
Áno, bola to pre nás veľká výzva, rozhodnúť sa či vydáme toto EP na vinyle, ale nakoniec sme dali peniaze dokopy a išli sme do toho. Vydavateľské firmy v týchto žánroch moc nekonfigurujú a sú veľmi vyberavé , preto tento vinyl vyšiel len na naše náklady. Vzťah k vinylom máme všetci veľmi pozitívny, je to prekrásny analógový sound ktorý sa nedá k digitálom prirovnať. Kladný vzťah máme samozrejme aj k CD a MC nosičom. Náš prvý počin „ Its a Trap!“ sme vydávali DIY na CD nosiči. Keby sa dalo tak veľa kapiel by chcelo vydávať ich nahrávky na vinyloch ale popravde oproti CD a MC je to veľmi nákladné, pokiaľ vám s tým nepomôžu nejaké labely alebo vydavatelia.

Rats Get Fat_promo1Zberateľstvo versus sťahovanie hudby. Ku ktorej strane sa prikláňaš ty?
V dnešnej dobe sa tieto veci nemôžu k sebe nejako prikláňať, osobne si myslím že ten kto je zberateľ a chce podporiť kapelu si kúpi ich nosič s radosťou. Sťahovanie hudby je dnes trendom a stále stúpa. Naša kapela ako aj veľa ostatných, sme to vyriešili otvorene pre všetkých. Na internete si môže každý stiahnuť naše skladby zadarmo a ak chce môže kapelu aj podporiť sumou ktorú uzná za vhodné. A samozrejme zberatelia a milovníci fyzických nosičov si môžu od nás objednať alebo kúpiť na koncertoch buď vinyl alebo CD. Nechávame to na ľuďoch samých, pretože hudbu treba v prvom rade posúvať k ľudom a komu sa páči ten ju nakoniec ocení.

Textovú stránku EP tvoria slovenské a anglické vety v pomere zhruba 50:50. Podľa akého kľúča vyberáte, či ten ktorý song bude obsahovať slovenský alebo anglický jazyk?
Toto nechávame na spevákov pocit z každej pesničky. On nám predostrie návrh o čom bude song a ako sa textovo bude uberať a my mu to len odsúhlasíme.

Vaša hudba je ako stvorená na živú prezentáciu, kde koniec koncov vynikne najlepšie. Ako často koncertujete a za akých podmienok ste ochotní vystupovať naživo?
Presne ako vravíš, naša hudba je najmä o vystupovaní naživo, a presne o to nám aj ide, čo najviac koncertovať a stretávať sa s novými ľuďmi. Je ťažké povedať ako často koncertujeme ale vždy keď nás niekto pozve a máme voľno v práci tak si prídeme veľmi radi zahrať. Minulý rok sme odohrali približne 20 až 30 koncertov. Podmienky na vystupovanie sú skromné, stačí nám zaplatiť cesťák a veľmi si ceníme keď organizátor spraví nejaké dobré vege jedlo, poprípade nás vie niekde uchýliť.

Rats Get Fat_legsJe EP „No Country For Decent Men“ vašou prvotinou, alebo existujú aj nejaké iné záznamy?
Ako som už spomínal, našim prvou štúdiovou nahrávkou bol taktiež 5 skladbový album „It´s a Trap!“ , ktorý vyšiel v Apríli 2012 na CD. V tejto zostave to bola pre nás prvá skúsenosť v štúdiu a aj napriek dosť nepríjemným problémom pri nahrávaní sme to nakoniec úspešne ukončili, s obrovskou pomocou Briana Bajaka zo štúdia Kobka v Martine a opäť Mixu a Mastru v nemeckom Die Tonmesterei.

Ako prebieha propagácia novinky? Staráte sa o túto záležitosť sami, alebo prípadne pomôže aj label?
Propagácia novinky prebehla vcelku úspešné, okolie má dobré ohlasy a o samotnú propagáciu sme sa starali najmä sami prostredníctvom sociálnych sieti. Vyšlo niekoľko recenzii ako bola aj táto od teba, za ktoré sme veľmi vďační a určitým spôsobom nás posúvajú vpred.

Čo všetko vám slúži ako inšpiračný zdroj? Nemyslím tým iba hudobnú stránku, ale všeobecne?
Sú to hlavne skvelí ľudia, priatelia, ktorí sa okolo nás pohybujú, rodina, priateľky a na druhej strane situácia ktorá sa okolo nás každodenne odohráva a niekedy sa už na to nedá reagovať inak ako vyjadrením nesúhlasu pomocou našej jedinej zbrane a tou je muzika.

Aké sú doterajšie ohlasy na „No Country For Decent Men“? A ako ste s nahrávkou s odstupom času spokojní vy sami? Je niečo, čo by ste dnes zmenili?
Doterajšie ohlasy sú myslím že výborné, vinyly sa nám pomaly míňajú, ľudia po koncertoch prídu a podajú nám ruky so slovami chvály. To je pre nás sám o sebe dobrý ohlas, že to čo robíme, robíme dobre. S nahrávkou sme aj odstupom času spokojní a nemenili by sme na tom už nič, nechceme sa pozerať dozadu ale hlavne dopredu.

Čo plány do budúcnosti? Máte už nejaké predstavy ohľadom prípadnej novej nahrávky?
Plány ostávajú také ako doteraz, poriadne tvrdo pracovať na skúšobni a hlavne sami na sebe, hrať veľa koncertov, poprípade pokúsiť sa nájsť vydavateľa, ktorý by nám to trochu uľahčil 🙂 Momentálne máme nacvičené tri nové skladby , ku ktorým by sme chceli pridať ešte aspoň dve. Spojiť sa s nejakou nám blízkou kapelou a vydať LP split na 12 palci. O možnostiach nahrávania budeme debatovať až keď budeme mať všetko pripravené. Zatiaľ tomu nechávame voľný priebeh.

Vďaka za rozhovor. Niečo na záver….
Ďakujeme aj my a tešte sa na nové nahrávky. Lukáš RGF

Dagon

http://bandzone.cz/ratsgetfat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *