RAMCHAT – Znelo lesom (CD-2020, Hladohlas/Slovak Metal Army)

Slovenští RAMCHAT před třemi lety natočili skvělé album „Nepočaria!“, na kterém s bravurou vydefinovali spojení mezi folk metalem a death/blackovým základem. A aby toho nebylo málo, přidali do chytlavých skladeb nezaměnitelný rukopis, díky kterému je jejich hudba snadno rozpoznatelná. Myslím si, že díky této skutečnosti si RAMCHAT předpřipravili cestu k další nahrávce v podstatě snadno, ostatně byla by velká škoda, kdyby nebylo využito tohoto nadměrného uměleckého pnutí.

„Znelo lesom“ tím pádem logicky vychází ze svého úspěšného předchůdce, ovšem ani v nejmenším ho nekopíruje. Spíše nabízí tvorbu v trochu jiném odstínu, pravděpodobně blackovějším. Alespoň zvuk kytar mě v tomto utvrzuje. Jestliže jste do teď nepatřili k příznivcům RAMCHAT, patrně k nim nenajdete cestu ani nyní. Fanoušci naopak dostávají velký dárek non plus ultra, neboť součástí skladeb je znovu celá řada krásných melodií, jež ideálním způsobem „spolupracují“ s deathmetalvým typem vokálu. Pochopitelně ale nechybí ani tradiční blackové sypanice, díky nímž je decentně pracováno se slovanským feelingem. Jako kdyby chtěli hudebníci deklarovat svou letitou příslušnost ke klasickému METALU a s citem sobě vlastním zachovat i řadu slovenských obyčejů. Všechny tyto ingredience jsou zde citlivě pospojovány… Zkrátka je znát, že desku daly dohromady zkušené persony, které umí hudbu nejen skládat, ale také reprezentativně servírovat na stříbrných podnosech. Nic tu nepřekáží, nic tu nepřebývá, nic se nepřekrývá, radost poslouchat.

Na „Znelo lesom“ je obsaženo podle mého názoru vše, co posluchač RAMCHAT potřebuje ke štěstí. Možná by někomu mohlo vadit, že do skladeb není třeba se nikterak pracně nořit, neboť fungují hned „na první dobrou“. Ale já toto spíše vnímám jako ideální „pozvánku“ k dalším poslechům, neboť mnohé hned v počátku odhalit nelze. „Jastrab“, „V čase popadaje“ či „Spanštěli sme“… tohle všechno jsou opravdu silné skladby, které Vám bytem neprojdou jen tak, bez rezonance. A to je podle mého soudu úplně nejvíc! Závěrem ještě dodávám, že s kapelou opětovně spolupracovala ruská vokalistka Irina Zybina (GRAI), jejíž hlasové pohlazení s určitostí rozpoznáte hned ve třech skladbách. Po velkolepé pochoutce od PANYCHIDY je „Znelo lesom“ dalším velmi kvalitním dílem doby koronavirové.

Skladby: V čase popadaje, Ľadová pláň, Lož a žlč, Matka Zem, Cesta, Neodpúšťam, Jastrab. Spanštěli sme, Bogyňa

Sestava: Martin „Walki“ Valkar – zpěv; Pavel „Hirax“ Baričák – kytara; Viktor Kotrík – kytara; Rišo „Richardus“ Pokorný – baskytara; Mišo „Golbiško“ Goldberger – bicí

Hosté: Irina Zybina – zpěv (7, 8, 9); Martin „Redface“ Cibulka – klávesy

ALL

https://ramchat.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *