RAMCHAT – Považujeme našich fanúšikov za múdre a originálne bytosti

Stále mám v paměti, kterak jsem o RAMCHAT psal jako o nové kapele skladatele a kytaristy Hiraxe, který dobrovolně opustil řady oblíbených LUNATIC GODS. No, věřte nevěřte, už je to víc jak deset let! Během této doby se potvrdilo, že RAMCHAT nejsou žádným chvilkovým rozmarem, skoro by se dalo říci, že jsou naprostým opakem tohoto slova. Navíc v ranku „black/pagan metal“ patří na CS scéně vůbec k tomu nejlepšímu, co lze u nás slyšet. Mám z toho radost, fakt! A samozřejmě mám radost i z aktuálního alba „Krveľ“. Jdeme na to!

Hiraxi, vítej po nějakém čase na Rumzinu. Jaký byl pro tebe osobně, potažmo i pro RAMCHAT, vstup do nového roku? Co od roku 2023 očekáváš? Bude podle tvého soudu pohodový?
Verím, že bude úspešný aspoň pre RAMCHAT, ale pre Európu určite pokojný nebude. Nachádzame sa v rokoch veľkých skúšoch, ktoré budú trvať minimálne dva až päť rokov. Ľudstvo však prešlo inými vecami, takže aj toto prežijeme. Je len otázka za akých osobných a spoločenských strát a bolestí.

Strávili jste Silvestra jako RAMCHAT pohromadě, tzn. i s vašimi rodinami atd.? Děláte třeba obdobná setkání, kde se chlapi baví o metalu a ženy o nakupování? ???? 
Robíme, ale nie na Silvestra. Stretávame sa tak väčšinou na niekoho narodeninách alebo vždy na krste nášho nového albumu.

Opakem věštění je ohlédnutí. Jaký byl rok 2022 pro RAMCHAT? Je kromě pozitiv i něco, co se třeba nepovedlo?
Vydali sme album „Krveľ“. Dokončovanie albumu je vždy náročné. Záverečný mix, mastering, grafika na jewel CD, digipack CD, kazetu a potom začne eskapáda s promom. Do toho koncerty… Bol to náročný rok, ale aj veľmi úspešný.

Mezi velké plusy jednoznačně patří vaše nové CD „Krveľ“, to už jsi zmínil. Jaká cesta k němu vedla? Je evidentní, že nahrávka hraje trochu jinak než předchůdce „Znelo lesom“. Bylo vaším záměrem zkusit něco trochu jiného?
„Krveľ“ hrá trochu inak, ale nie až tak výrazne inak. Stále je to sound RAMCHAT. Skúšali sme trochu inak nakrútiť jeden pár gitár, čo sa odzrkadlilo trochu odlišným zvukom gitár. Malo to samozrejme dopad na zvuk celého albumu. Fanúšikovia však toto neriešia. Nad týmto rozumujú muzikanti a niekedy až priveľa zbytočne.

Je pro Tebe vydání alba stále speciální záležitostí? Těšíš se třeba na prvotní hodnocení tvých nejbližších?
Neteším sa na nič, chcem to už mať za sebou, lebo to všetko za kapelu riešim ja a vyčerpáva ma to. Pred vydaním „Krveľu“ som mal jeden týždeň priam paranoju, čo za strašný album sme stvorili. Mal som vybrať jednu skladbu na YouTube, ktorú ešte zverejníme, preklikával som piesne a zostal som zúfalý. Nadobro som stratil odstup od materiálu… Vo finále to však vyzerá, že sme nahrali náš najúspešnejší album. Vyšlo a vychádza veľa recenzií v celom svete. Ani jedna ešte nebola záporná. To ma prekvapilo. Milo.

Základní atributy, na kterých je hudba RAMCHAT postavená, zůstaly zachovány, ovšem z celkového pohledu mi nahrávka přijde melodičtější, dost možná i „přístupnější“. Vidíš to obdobně? Řekl bys, že je novinka obecně lépe přijímána, než spíše blackmetalově laděný předchůdce?
Áno, máš pravdu, piesne sú melodickejšie. Vieš, keď s Viťom skladáme muziku, nedumáme nad tým, čo z toho vznikne. Napríklad pieseň „Ani majster, ani žiak“ bez Walkiho spevu znela ako MY CHEMICAL ROMANCE a to už skutočne s RAMCHAT nemá čo spoločné. Ale keď tam Walki položí svoj spev, všetko „zramchatie“. Ako som už písal, recenzie nešetria chválou. Ale myslím si, že to nie je melodickosťou, ale skôr tou desivou a podivnou atmosférou nových skladieb, ktoré sa nám podarila dosiahnuť.

Hned v několika skladbách jsem zaregistroval silné death-doomové motivy, krásně hutné a valivé. Myslím si, že něco podobného jste v takové šíři s RAMCHAT ještě nevyzkoušeli. Souhlasíš?
Presne. Vidím, že si album dobre napočúval. Máš pravdu, pribudlo aj mnoho doom metalových temných pasáží. Na gitaru už necvičím, nie som prívrženec sólového masturbovania. Som skôr typ vyhrávkového náladotvorného a rifového gitaristu. Keď je teda priestor, snažím sa druhou gitarou dokresliť a ešte viac vyhrotiť náladu pasáže. Viťo vtedy klesá na nízšie tóny, drží buldozérovský spodok, kým ja vybieham na vyššie tóny. Tak to robíme od prvého albumu „Bes / Karpaty“.

Rovněž mě překvapilo, kterak album ovlivnil prostřednictvím klávesových nástrojů hostující Martin Cibulka. Sice s vámi spolupracuje dlouhodobě, ovšem až nyní mi přijde, že nejvíce dokázal ovlivnit náladu alba až takto markantně. Řekl bys, že právě na „Krveľ“ jsou klávesy vůbec nejvýraznější?
Klávesák Redface jednoznačne odviedol svoju najväčšiu prácu a proste mu to všetko sadlo. Napríklad hneď úvodnú pieseň „Mreli“ zmenil svojimi vyhrávkami tak výrazne, až som mal obavy, či to je ešte RAMCHAT. Redface je s nami rovnako tak od prvého albumu a ja som za to nesmierne vďačný, lebo je to vynikajúci muzikant.

Je na albu nějaká skladba, ke které máš speciální vztah? Která z nich v současné době nejlépe vystihuje tvorbu RAMCHAT?
Jednou skladbou nešpecifikuje RAMCHAT ani jedna pieseň z „Krveľu“. Buď sú to tie naše temné black / death metalové nakladačky až s psychodelickými rifmi ako sú kúsky „MestoBes“, „Krútňava“ či „Mord“, alebo sú to melodické kusy na podobu piesní Už ti nepatrí, Ani majster, ani žiak… a posledným súdkom sú dramatické skladby s doom metalovým nádychom ako „Krveľa“ či „Prišli ukradnúť slnce“. Tak vidíš, sme black, death, doom, heavy metalová kapela. ????

RAMCHAT je kapela, jež má své věrné fanouškovské jádro. Má na vás i jejich názor určitý vliv? Cítíš určitou zodpovědnost vůči posluchačům?
Necítim žiadnu zodpovednosť. Každý má svoj rozum. Považujem našich fanúšikov za múdre a originálne bytosti. Moje texty a naša muzika nie je jednoduchá, napriek tomu nás počúva veľa ľudí. Sme za to vďační.

Stala se symbolem aktuální nahrávky „krev“, nebo spíše ono „krvácení“? V čem myslíš, že naše společnost obecně „krvácí“?
Topí sa v mori netolerancie a neúcty k názoru inému. Najhoršie je to však, keď to začnú praktizovať politici. Korona ukázala, ako vie byť ľud vydieraný a tlačený k múru. To, čo mala byť výsostne osobná vec bolo zrazu postavené do uhlu „buď alebo“. Nepáči sa mi to. Kecy o demokracii a sloboda rozhodovania v háji.

Najde se ještě něco, co tě dokáže v rámci působení na metalové scéně překvapit? Co by sis případně z divokých devadesátých let přetáhl do dnešní doby? Kromě mládí tedy… ????
Ja som veľký priaznivec českej black metalovej temnej vlny, teda kapiel NAURRAKAR, UMBRTKA, STÍNY PLAMENŮ, TROLLECH, WAR FOR WAR, PANYCHIDA… Má to orginalitu, žije to z temnoty, disponuje to silnou atmosférou a nevyhýba sa to psychodélii. RAMCHAT si bahní v presne v tých istých močiaroch a to bez toho, aby sme kohosi kopírovali. Deväťdesiate roky mali svoje a tieto roky majú zasa to svoje. Všetko je vývoj. Všetci o mne vedia, že som veľký priaznivec slovenskej i českej scény. Je na čase, aby to dajaká kapela prerazila aj smerom von a otvorila tak bránu ostatku.

Nedávno jsi na Facebooku uveřejnil status, který se týkal „úspěchů“ česko-slovenských kapel v rámci metalové (rockové) scény, bráno v celosvětovém měřítku. Myslím, že jsi to tam rozebral ze všech možných úhlů, a to velmi trefně. Řekl bys, že se toto někdy změní? Nebo handicap toho, že jsme malé země, je jednoduše příliš velký?
Nie je to handicap „malej“ zeme, je to handicap toho, že pochádzame z Ost bloku, z bývalých socialistických krajín. Západ má svoju hrdosť a hadže obe naše krajiny do koša „bezvýznamných“. Myslím veľké média, festivali, promotérov… A súčastný metal prvej ligy je o veľkých peniazoch. Ak chce dakto čosi dokázať, musí za ním stáť veľká vydavateľská firma, o koncerty sa ti musí starať silná agentúra, kapela musí makať do vyčerpania. V rámci undergroundu je česko-slovenská scéna akceptovaná. Stále robím undergroundové cédečkové a kazetové výmeny s celým svetom. Poznajú RAMCHAT a chcú ho. Lenže to je pinkanie s málo kusmi. Preto sme boli radi, že nám japonsky label Red Rivet Records vydal kompilačné cedečko. To je veľký úspech.

V současnosti, v rámci CS scény, vidíš tady kapelu, která by za určitých okolností mohla opravdu prorazit?
Nepoviem jednu, lebo je ich mnoho. Ale to chce čas, to sa neudeje jednou udalosťou, skokovo. Poľský BEHEMOTH alebo ruská ARKONA sú toho dôkazom. Rok čo rok sa posúvali ďalej, makali. A mali aj šťastie, to som zabudol spomenúť. Bez toho, že Prozreteľnosť na teba ukáže prstom, to nepôjde.

Jaká je zkušenost RAMCHAT se zahraničními posluchači? Zajímají se kupříkladu o vaše texty a koncepty nahrávek? Čím myslíš, že mohou být RAMCHAT pro zahraničního posluchače zajímaví?
Vždy, keď vydáme album, cez náš BandCamp si fanúšikovia zo Švédska, Belgicka, Ameriky a iných krajín ihneď objednavajú CD alebo LP. No ani raz mi nik nenapísal čo i len dotaz o čom spievame a nech ich zašleme preklady textov. Takže vidíš, ide to, netreba z jazykovej bariéry robiť obra. Mnohé kapely si to valia v islandčine, fínštine a mne osobne sa to páči. Už to nie je ako tridsať rokov dozadu, že bez angličtiny by si neprerazil. Dnes to ide.

Jaké jsou vaše plány pro rok 2023? Čeká vás letos nějaký pomyslný vrchol, na který se těšíte?
My akosi netlačíme na úspech. Všetko sa deje, ako sa má. Prílišné chcenie zatvára dvere.

Děkuji za rozhovor, jako vždy Vám držím palce! A už teď se těším napříště.
Ďakujeme za priestor a perfektné otázky. Hirax

ALL

https://www.facebook.com/ramchatband

https://ramchat.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *